Kadangi neteikiamos paslaugos pacientams, ligoninė negauna ir jokių pinigų. Tad įstaigos buhalterija jau skaičiuoja, kad šis mėnuo bus itin sunkus.

LNK Žinioms filmuojant reportažą pagaunamas vienintelis tuo metu dirbęs gydytojas, lakstantis nuo priėmimo iki slaugos skyrių. Darbo kol kas gydytojas nepaliko, nes Zarasuose matė perspektyvų.

Visgi ir pakalbintas gydytojas nuogąstauja, kad atėjus naujam vadovui prasidės ir nauja politika, o vėl taikytis prie naujų sąlygų medikai nebenori.

Zarasų ligoninės direktorius Remigijus Lamanauskas šią savaitę taip pat išėjo iš darbo.

Remigijus Lamanauskas

„Ši situacija prasidėjo dėl rinkimus laimėjusios Nijolės Guobienės. Ji išvis nesiteikė bendrauti su ligoninės bendruomene, nors mes ją bandėm prisikviesti. Balandžio mėnesį buvo medikų diena, atėjo vicemerė, visi gydytojai prašė, būkit gera, ateikit, prasideda reorganizacija, sveikatos centro kūrimas, norime žinoti, kas bus rytoj. Jauni gydytojai pasiėmę kreditus, neįsivaizduoja tolimesnio gyvenimo“, – sakė pašnekovas.

Tačiau merė į susitikimą taip ir neatvyko. Gegužės 25 dieną miesto taryba priėmė sprendimą įkurti sveikatos centrą.

„Nebuvo jokio dialogo. Manau, kad jei būtų atėję savivaldybės atstovai, paaiškinę situaciją, kad gal čia nieko blogo, paaiškintų vieną ar kitą modelį, nes suvienyti gydytojus į vieną centrą nebūtų blogas variantas. Bet nieko nebuvo“, – kalbėjo R. Lamanauskas.

Birželio 22 dieną, pasak pašnekovo, merė pagaliau atėjo į ligoninę, tačiau jokio pokalbio nebuvo, o gydytojams pasakius, kad nori išeiti, atsakymas buvo labai aštrus.

„Pasakė, kad esate laisvi žmonės, eikite, kur norite“, – sakė buvęs įstaigos direktorius.

Buvęs direktorius sako, kad apie blogą situaciją kalbėta jau seniai, tačiau savivaldybė spręsti nieko neketino.

Zarasų ligoninė

„Merė manęs sveikatos centro vadovu nematė, o kai buvome su ja susitikę, ji įvardino, kad sveikatos centro vadovas turi būti medikas. Ligoninėje dirbau 3 metus, per juos nebuvo nė vieno rimto skundo. Šiais metais dirbome „su pliusu“, pritraukėme jaunų darbuotojų, pradėjome teikti naujas paslaugas. Mūsų gyventojams nebereikia išvažiuoti į Uteną ar kitur, atlikome aukštas dienos chirurgijos paslaugas“, – sakė R. Lamanauskas.

Darbu ligoninėje, pasak pašnekovo, nesiskundė ir gydytojai.

„Gydytojai darbu nesiskundė, dėl to dabar visi ir išėjo, nes matė, kad esame viena komanda, vienas kitu pasitikime. Viską darėme dėl savo rajono gyventojų. O dabar jie nemato, kas toliau gali būti Zarasuose, kas bus rytoj“, – kalbėjo R. Lamanauskas.

Tačiau Zarasų merė dėl situacijos kaltina R. Lamanauską.

„Manyčiau, kad tai yra direktoriaus sąmoningai suplanuotas ažiotažas. Rinkimus laimėjau aš, o ne buvęs meras, kurio komandos narys jis buvo. Darbuotojai buvo aktyviai įtraukti į rinkimines veiklas“, – sakė N. Guobienė.

Būtinoms ligoninės paslaugoms sustojus, rajono valdžia sako nujautusi, kad Zarasų socialdemokratai lengvai nepasiduos. Pasak merės, atpirkimo ožiais palikti žmonės.

Nijolė Guobienė

„Manytina, ir kiek girdžiu iš žmonių skambučių, jie buvo raginami palikti darbą, nes buvo žadėta išmokėti dideles išeitines. Vyksta finansinis auditas, pirminiais duomenimis gandai buvo pagrįsti“, – sakė N. Guobienė.

Buvęs ligoninės vadovas tikino, kad jis ir dalis medikų išėjo, nes nežinojo perspektyvų po ligoninės pertvarkos, kai poliklinika bus sujungta su ligonine ir skelbiamas konkursas naujam direktoriui.

Ligoninei paskirta vadovauti vicemerė. Jos darbo grafikas ir savivaldybėje, ir ligoninėje.

„Faktas yra tas, kad kiek mes bendraudavome su buvusiu ligoninės vadovu, mes su juo bendraudavom praktiškai kas antrą dieną, jis mane užtikrindavo, kad yra sudaryti darbo grafikai“, – sakė Zarasų rajono vicemerė Olga Podolskienė.

Susiklosčius neadekvačiai situacijai, Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praneša, kad po savaitės važiuos į Zarasus, ir prie derybų stalo sodins konfliktuojančias puses. O ligoniai kol kas bus vežiojami į Visaginą ir Uteną.

Visą LNK Žinių reportažą rasite čia:

Kaip rašo ELTA, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos (LSADPS) pirmininkė Rūta Kiršienė pabrėžia, kad jei savivaldybės, steigdamos sveikatos centrus, nesitars su gydytojų bendruomenėmis, iš regiono ligoninių išeis dar daugiau specialistų. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neigia viešus kaltinimus, kad dėl susidariusios situacijos Zarasuose kalta vykdoma sveikatos centrų pertvarka.

Savivaldybės nesikalba su medikais

Iš Zarasų ligoninės išėję gydytojai paskelbtame rašte teigė, kad galutinį sprendimą palikti darbovietę nulėmė birželio pabaigoje įvykęs Zarasų rajono savivaldybės merės ir vicemerės susitikimas su ligoninės bendruomene. Anot jų, susitikimo metu nebuvo atsakyta į medikų klausimus dėl ligoninės tolimesnės veiklos, neatsižvelgta į gydytojų prašymus nekurti naujo juridinio vieneto.

„Zarasų savivaldybės darbuotojai nusprendė neįsiklausyti į medikų prašymus ir pasirinkti kitą reorganizacijos būdą, kuris nulėmė medikų apsisprendimą nutraukti su ligoninę savo darbo santykius“, – teigia gydytojai skelbtame rašte.

LSADPS pirmininkės R. Kiršienės teigimu, esminė problema šioje situacijoje yra savivaldybės nenoras diskutuoti ir kalbėtis su gydytojais. Anot jos, jei savivaldybė aiškiai komunikuotų apie planuojamus pokyčius ir įsiklausytų į medikų prašymus, Zarasų ligoninės specialistai nebūtų išėję iš darbo.

„Savivaldybės nesikalba su medikais. Žmonės turėtų žinoti, kas bus daroma, kaip bus daroma, nes juos tiesiogiai tai liečia. Ten (Zarasuose – ELTA) pagrindinė problema yra nesikalbėjimas, nesusikalbėjimas ir arogancija iš savivaldybės pusės“, – Eltai komentavo profsąjungos pirmininkė.

„Jeigu būtų kalbamasi su žmonėmis, pavyzdžiui, būtų pasakyta, kad įkūrus sveikatos centrą neblogės darbo sąlygos – kažkas keisis, bet neblogės sąlygos, nemažės atlyginimai, nedidės darbo krūviai, bus išlaikoma viskas normos ribose. Tokiu atveju nebūtų buvę tos situacijos Zarasuose. Paprasčiausias nesikalbėjimas su medikais, komunikacijos trūkumas“, – sakė R. Kiršienė.

Pasak sveikatos darbuotojų profsąjungos pirmininkės, ministerija taip pat turėtų įsitraukti į šios pertvarkos išaiškinimo medikams procesą. R. Kiršienė pabrėžė, kad jei ir kitos Lietuvos savivaldybės, vykdydamos sveikatos centrų pertvarką, nesitars su gydymo įstaigų darbuotojais, išeinančių iš darbo medikų daugės.

„Aš manau, kad tiek ministerijai, tiek savivaldybėms reikėtų daugiau komunikuoti, kad medikai pamatytų, kad tai yra gėris arba ne. Permainų stūmimas buldozeriu irgi nėra gerai. Turi būti kalbama su darbuotojais, kad jie patys pamatytų tų centrų naudą“, – sakė R. Kiršienė.

„Jeigu bus nesikalbama su medikais, situacija gali kartotis“, – akcentavo ji.

SAM: Zarasų bendruomenė neprieštarauja sveikatos centro idėjai

Zarasų ligoninės gydytojams išėjus iš darbo dėl savivaldybės sprendimo reorganizuoti ligoninę steigiant naują juridinį asmenį, viešojoje erdvėje imta kritikuoti ministerijos vykdomą sveikatos priežiūros įstaigų pertvarką. Tačiau sveikatos apsaugos ministro patarėjas ir atstovas spaudai Tomas Bagdonas akcentuoja, kad Zarasų gydytojai ligoninę paliko ne dėl sveikatos centro kūrimo idėjos, o bendravimo su savivaldybe ypatumų.

„Mūsų žiniomis, situacija Zarasuose niekaip nesusijusi su bendruomenės sveikatos centro kūrimu – Lietuvoje šie procesai vyksta daugelyje savivaldybių, tačiau tik Zarasuose turime tokią situaciją, kai pareigas paliko dešimtys medikų“, – Eltai sakė jis.

„Patys istorijos dalyviai viešai nurodo politines konflikto priežastis, nesutarimus jų pagrindu, taip pat bendravimo ypatumus tarpusavyje. O sveikatos centras, kadangi tai didžiausia šiuo metu aktualija sveikatos srityje, pavadinkime taip, pasimaišė po koja“, – argumentavo T. Bagdonas.

Ministro patarėjas pabrėžė, kad tiek buvęs Zarasų ligoninės direktorius Remigijus Lamanauskas, tiek kolektyvas pritaria ligoninės reorganizacijai, tačiau ne tokiai, kokią suplanavo savivaldybė. T. Bagdonas ragina savivaldybes kalbėtis su ligoninėse dirbančiais gydytojais ir aiškiai jiems pristatyti planuojamus pokyčius.

„Dabar jau buvęs Zarasų ligoninės direktorius viešai reiškė ir reiškia paramą sveikatos centro idėjai, tai sunku patikėti, kad vadovas ir kolektyvas žiūri priešinga kryptimi“, – teigė T. Bagdonas.

„Be jokios abejonės, vykstant pertvarkai būna sumaišties, darbuotojai bando suprasti savo vietą, tai savivaldos, priimdamos sprendimus dėl sveikatos centrų steigimo, turėtų kalbėtis su gydymo įstaigų darbuotojais, papasakojant apie naujo darinio darbo ir veiklos principus“, – sakė ministro patarėjas.

Anot T. Bagdono, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys kitą savaitę, ketvirtadienį, vyks į Zarasus, kur bandys išspręsti susidariusią situaciją.

„Ministras kitą savaitę planuoja vykti į Zarasus, vietoje aiškintis situaciją ir kaip ją galima normalizuoti bei grąžinti ligoninę į normalų darbo ritmą“, – patvirtino jis.

Zarasų ligoninėje dėl gydytojų trūkumo buvo sustabdyta Vidaus ligų skyriaus, Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus, Dienos chirurgijos skyriaus veiklos.

Taip pat sustabdyta teisė teikti antrines ambulatorines kardiologo, neurologo, pulmonologo asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Šaltinis
Temos
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (43)