Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentas pričiupo žinomas įmones, deginančias savo gamybos atliekas tam nepritaikytose krosnyse ir teršiančias orą. Aplinkos apsaugos specialistų teigimu, tokia veikla kelia pavojų žmonių sveikatai, nes degančios gamybos atliekos gali išskirti labai daug kenksmingų teršalų.
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Panevėžio agentūros specialistai aplinkosaugos reikalavimų nesilaikančias įmones išaiškino per tradicinę akciją „Kaminukas“.
Važiuodami pro Šilagalyje esančios bendrovės „Dominari medis“ gamybinį pastatą jie atkreipė dėmesį, kad iš jo kamino virsta labai juodi dūmai. Į vidų įėję ir katilinę patikrinę inspektoriai nustatė, kad įmonė degina medžio plokščių atliekas, nors neturi tam leidimo.
Panevėžio agentūros vedėjo pavaduotojas Giedrius Motiejauskas teigia, kad įstatymai atliekas leidžia deginti tik tada, kai tai daroma specialiuose įrenginiuose. Tuo užsiimančios įmonės turi turėti Aplinkos apsaugos agentūros leidimą.
„Dominari medis“ katilinė nėra pritaikyta atliekoms deginti. Jas verslininkai privalėjo perduoti atliekų tvarkytojui, o ne patys deginti.
Baudos dydis – paslaptis
G. Motiejausko teigimu, įmonei nurodyta nedelsiant nutraukti gamybinių atliekų deginimą, o jos vadovui skirta bauda. Tačiau aplinkosaugininkas atsisakė atskleisti, kokio dydžio, nes bauda neįsiteisėjusi.
Už neteisėtą vertimąsi ūkine veikla juridinių asmenų vadovai gali būti baudžiami nuo 868 iki 1737 eurų bauda.
Bendrovės „Dominari medis“ direktorius Linas Karalius, „Sekundės“ paklaustas, kodėl jo vadovaujama įmonė nepaisė aplinkosaugos reikalavimų ir medžio plokštės atliekas degino kietojo kuro katile, teršdama orą, pasiūlė kreiptis į kūriką.
„Aš ne kūrikas. Ne pats kūrenu. Darbuotojas gal ką įkišo į krosnį“, – sakė direktorius ir pridūrė, kad paskirta bauda sumokėta.
Klausimą, ar įmonės vadovas nesijaučia atsakingas už pavaldinius, jis pavadino vaikišku.
Rengiasi keisti katilus
Departamento Panevėžio agentūros vedėjos Ievos Jakupkaitės teigimu, bendrovė „Dominari medis“ ne vienintelė, nepaisiusi draudimo deginti atliekas tam nepritaikytoje katilinėje.
Šįmet už tai buvo skirta bauda šarvuotąsias duris gaminančiai bendrovei „Gysarda“, baldų gamintojai „Raguvos baldai ir Ko“. Šios įmonės savo katilinėse taip pat atsikratė medžio drožlių plokščių.
Pasak I. Jakupkaitės, šios plokštės yra apdorotos klijais ir kitomis cheminėmis medžiagomis, todėl degdamos į aplinką išskiria nuodingų medžiagų.
„Raguvos baldų ir Ko“ direktorius Robertas Vaitkevičius neneigė, kad bendrovė pažeidė aplinkosaugos reikalavimus.
„Tikrai toks faktas buvo. Neįspėjome kūrikų, kad negalima deginti tokių atliekų“, – sakė jis.
R. Vaitkevičius patikino, jog gamybos atliekas įmonė parduoda perdirbėjams, tačiau ateityje planuoja pakeisti turimus katilus į naujus, kad gautų leidimą kūrenti gamybos atliekas.
Į įmones lengviau patekti
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentas kasmet per šildymo sezoną vykdo aplinkos oro taršos prevencijos ir neteisėto atliekų deginimo kontrolės akciją „Kaminukas“. Tada per organizuojamus reidus tikrinamos įmonės, kurių katilinėse šilumai gaminti naudojamas kietasis kuras, garažų bendrijos, ūkininkų ūkiai, žemės ūkio bendrovių mechaninės dirbtuvės ir fiziniai asmenys. Šįmet, kaip ir ankstesniais metais, reidai bus iki kovo pabaigos.
Pernai apskrityje per akciją buvo organizuota 18 reidų, patikrinti 57 juridiniai ir 5 fiziniai asmenys.
Panevėžio miesto agentūra organizavo tris reidus – patikrino garažų bendrijas ir fizinius asmenis. Nustatytas vienas pažeidimas – fizinis asmuo degino neleistinas atliekas, jam skirta administracinė bauda.
Panevėžio rajono agentūra organizavo tris reidus ir per juos patikrino 20 juridinių asmenų (įmonės, ŽŪB, garažų bendrijos, viena sodininkų bendrija). Pažeidimų nebuvo nenustatyta.
Į privačias valdas aplinkosaugininkai vyksta gavę skundus. Pasak I. Jakupkaitės, privačių valdų savininkai, skirtingai nei įmonės, neprivalo įsileisti tikrintojų.