Jaunuoliams ir jų tėvams ar globėjams teikiamos gydytojo psichiatro, psichologo ir kitų specialistų konsultacijos, skatinamas pozityvus bendravimas tarp šeimos narių, sudaromas ilgalaikis pagalbos planas.
„Rizikingas ar žalingas jauno žmogaus vartojimas nėra jo vieno bėda, tai yra signalas, kad pagalbos reikia visai jo aplinkai. Todėl tėvai ar globėjai kartu su jaunuoliu kviečiami aktyviai dalyvauti visame pagalbos procese“, – apie atnaujintą paslaugą jaunimui pasakoja Ryšių su visuomene specialistė Morgana Danielė.
Specialistė pasakoja, kad įstaiga dažnai sulaukia klausimų apie tai, kokia pagalba yra tinkama vaikams, ir kur dar ją galima gauti.
„Tiek Vilniuje, tiek visoje Lietuvoje tikrai trūksta pagal vaikų amžių ir raidą pritaikytų paslaugų, skirtų spręsti jaunuolių rizikingą ir žalingą medžiagų vartojimą. Kai vaikai eksperimentuoja, jiems tinkamiausia paslauga yra Ankstyvosios intervencijos užsiėmimai, kuriuos veda kai kurių miestų Visuomenės sveikatos biurai. Vaikus ir tėvus konsultuoja ir psichikos sveikatos centrai, galintys pasiūlyti ilgalaikiškesnę pagalbą.
O mūsų Centro Vilniaus filiale teikiamos paslaugos yra skirtos rizikingiausiai vartojantiems ir yra intensyvios – paslauga trunka nuo 1 iki 3 mėnesių, dalyvaujant jaunuoliui ir visai jo artimai aplinkai, pagalbos planas apima psichikos sveikatos gerinimą ir svarbias šeimos gyvenimo sritis, tokias kaip šeimos santykio stiprinimas, užimtumas ir laisvalaikis, profesinis orientavimas, teisinių klausimų sprendimas. Tai labai kompleksiška paslauga, o įgytus įgūdžius šeima gali taikyti ir gydymui pasibaigus“, – sako M. Danielė.
Skyriaus vedėja Ieva Valančiauskienė patikina, kad Centro skyrius jaunimui yra saugi ir priimanti aplinka, kurios pagrindinis tikslas yra teikti pagalbą.
„Dar ir dabar kartais susiduriame su požiūriu, kad paslaugos jaunuoliams ir šeimai yra tam tikra gąsdinimo ar bausmės forma. Turbūt, tai toks nuo senų laikų įsigalėjęs mitas, susijęs su sovietine psichiatrija. Mūsų centras yra gydymo įstaiga, todėl ir specialistų požiūris, ir paslaugos turinys, ir keliami tikslai yra tik apie pagalbą. Jaunuoliai nuo 16 m. taip pat gali gauti paslaugą neatskleidus asmens tapatybės – taip nekaupiami jokie asmens duomenys. Nebereiktų bijoti kreiptis, nes kuo anksčiau suteikiama pagalba, tuo mažesnė tikimybė, kad žalingas vartojimas taps lėtine liga – priklausomybe. O ir paslauga sukurta taip, kad būtų jaunuoliams ir naudinga, ir įdomi“ – patikina I. Valančiauskienė.
Visos paslaugos nepilnamečiams Respublikiniame priklausomybės ligų centre teikiamos nemokamai.