„Visos įstaigos dirba pagal vienodus reikalavimus, įstatymai ir normos yra visiems vienodi. Kad vienos įstaigos yra išskiriamos iš kitų teikti išskirtines paslaugas, mes nepritariame tam. Jeigu taip yra, turėtų būti kažkokie argumentai, kodėl tos įstaigos išskiriamos iš kitų“, – BNS sakė „Northway“ Kokybės vadovė Kristina Mateikienė.

Pagal patvirtintą programą, embrioną donuoti bus galima po dvejų metų nuo jo sukūrimo. Tuomet pora turės apsispręsti – saugoti embrioną toliau ar jį donuoti kitai porai. Antruoju atveju embrionas bus pervežamas į universiteto ligoninę, jam parenkama tinkama pora bei atliekamos dirbtinio apvaisinimo procedūros.

Privačios įstaigos ketina kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) ir reikalauti paaiškinimo, kodėl galimybė dalyvauti programoje sudaryta tik dviems valstybinėms klinikoms, o ne visoms gydymo įstaigoms, kurios turi licenciją teikti pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko paslaugas.

Licencijos pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko paslaugoms teikti išduotos aštuonioms įstaigoms: be minėtų valstybinių Santaros ir Kauno klinikų, dar ir privačioms klinikoms „Northway“, „Kardiolita“, „Jolsana“, „Vaisingumo centras“, „Baltijos ir Amerikos klinikos“, „Vaisingumo klinika“.

„Mes, kaip privati ligoninė, keliame klausimą, kodėl tvirtinant šią programą nebuvo įtraukti ir privačių gydymo įstaigų atstovai bei atsižvelgta į tai, kad privati medicina Lietuvoje jau yra investavusi didžiules sumas į pagalbinio apvaisinimo technologijas, specialistų parengimą ir tobulinimą“, – teigė „Baltijos ir Amerikos klinikos“ generalinė direktorė Vilma Bružienė.

Tačiau embrionų donorystės programą kontroliuosiančio Nacionalinio transplantacijos biuro laikinoji vadovė Rasa Pekarskienė tvirtino, kad privačios klinikos skundžiasi be reikalo, nes nuostata, jog embrionų donorystės programą gali įgyvendinti tik universiteto ligoninės, numatyta Pagalbinio apvaisinimo įstatyme.

„Ši programa finansuojama valstybės lėšomis, siekiant didesnio saugumo ir kontrolės, dėl to ir numatyta, kad šią programą galės vykdyti tik valstybinės universiteto ligoninės“, – BNS sakė R. Pekarskienė.

Embrionų donorystės programą planuojama vykdyti iki 2028 metų. Kasmet jai planuojama skirti maždaug po 70–80 tūkst. eurų.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)