Dabar šia liga serga 15 milijonų europiečių, tačiau prognozuojama, kad iki 2030-ųjų skaičius išaugs dar 25 proc., jei visoje Europoje nebus imtasi suderintų veiksmų, rašoma pranešime spaudai.

Pritariant 29-iems europarlamentarams, Europos parlamente buvo pristatyta nauja Raštiška Deklaracija, raginanti Europos Sąjungą (ES) padėti milijonams širdies nepakankamumu sergančių ligonių gauti visapusišką priežiūrą ir pagalbą, kurių jiems skubiai reikia, ir neleisti šia liga susirgti milijonams kitų žmonių.

Deklaracija ragina Europos Komisiją skatinti šalis nares parengti išsamius nacionalinius planus, kurie padėtų pagerinti situaciją ir surinkti adekvačią širdies nepakankamumo informaciją; sukurti visos Europos strategiją, kuri padėtų kelti visuomenės informuotumą, pacientų palaikymą bei keitimąsi ŠN tyrimais bei geriausia praktika; palaikyti širdies nepakankamumo mokymus bendrosios praktikos bei vidaus ligų gydytojams ir specializacijos bei akreditacijos mokymus slaugytojams ir susijusiems sveikatos priežiūros specialistams. Šią Raštišką deklaraciją jau yra pasirašę ir 3 Lietuvos atstovai Europos Parlamente: Vilija Blinkevičiūtė, Viktor Uspaskich ir Algirdas Saudargas.

„Rizika susirgti širdies nepakankamumu gresia vienam iš penkių europiečių, o tai reiškia, kad kiekvienas Europos gyventojas turi kelis draugus ar giminaičius, kuriems šis pavojus aktualus. Pacientai nusipelno tinkamo dėmesio ir priežiūros. Tačiau svarbiausia yra tai, kad mes turime užkirsti kelią žmonėms susirgti širdies nepakankamumu ateityje, todėl skubiai kviečiame pradėti prevencijos, informuotumo kėlimo bei informacijos apie ligą skleidimo kampanijas“, – sako renginį organizavusi Annie Schreijer-Pierik, Nyderlandų atstovė Europos parlamente.

Nors rizika susirgti širdies nepakankamumu gresia vienam iš penkių europiečių, ši liga dar dažnai vadinama pamirštuoju lėtiniu susirgimu, nes žemo lygio visuomenės susipažinimas su jos simptomais yra vertas susirūpinimo, tačiau vos kelių Europos valstybių vyriausybės yra parengusios nacionalinius veiksmų planus ar specialią politiką, siekiančius sumažinti širdies nepakankamumo paplitimą.

Tatjana Pirmaitienė, Lietuvos širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos įkūrėja ir prezidentė, dalyvavusi Europos parlamente pristatant deklaraciją, tikina, kad Lietuvos sveikatos sektoriuje apstu problemų, su kuriomis susiduria širdies nepakankamumu sergantys pacientai. Pavyzdžiui, pas kardiologą galima apsilankyti kartą per pusmetį, širdies echoskopijos lauki reikia tris mėnesius, tyrimo dėl širdies nepakankamumo – pusę metų ar net ilgiau. Kol pacientas laukia – liga progresuoja.

Siekdama atkreipti dėmesį į širdies nepakankamumu sergančius pacientus T. Pirmaitienė Briuselyje susitiko ir su Europos Komisijos nariu, atsakingu už sveikatą ir maisto saugą, Vyteniu Andriukaičiu. „Jeigu buvo diagnozuota kokia nors širdies bėda, svarbu jos neužleisti. Nepakankamumas – jau yra jos pasekmė. Ūmus nepakankamumas – tai komplikacija, o lėtinis nepakankamumas atsiranda dėl to, kad liga buvo užleista, mažai gydoma, pacientas buvo blogai informuotas. Tam būtina sukurti dispancerizacijos mechanizmą, o tai reiškia, kad nustačius miokarditą ar kardiomiopatiją, fibrozinius ir ar koronarinius dalykus, pacientas būtų nuolatinėje specialistų priežiūroje. Turi būti sukurta infrastruktūra, leidžianti kelis kartus per metus apžiūrėti pacientą, to nepadarius joks progresas neįvyks“, – pažymėjo V. Andriukaitis, kuris pats yra dirbęs kardiochirurgu.

Raštiškai Deklaracijai pritaria Europos ir nacionalinės pacientų paramos grupės, gydytojai, profesionalios draugijos ir kiti politikos klausimais pasisakantys asmenys; jie vieningai ragina šalių bei visos Europos politikos formuotojus imtis šios sunkios ir sekinančios ligos sprendimo. Visi sutinka, kad yra būtina gerinti priėjimą prie kokybiškos priežiūros ir imtis veiksmų, sprendžiant ryškius Europoje paplitusius gydymo ir priežiūros skirtumus.

Oficialų Raštiškos Deklaracijos pristatymą Europos Parlamente organizavo Širdies nepakankamumo politikos tinklas (Heart Failure Policy Network (HFPN)), raginantis parlamento narius aktyviai pritarti „Gelbėkime Europos širdis“ kampanijai (angl. „SaveHearts in Europe“) ir, dar svarbiau – pasirašyti deklaraciją, kad ji galėtų būti svarstoma Europos Komisijoje.

Daugiau informacijos apie širdies nepakankamumą galima rasti Lietuvos širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos tinklalapyje www.sirdiesnepakankamumas.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją