Pasak NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Razmuvienės, praėjusiais metais buvo pasiekta 85,72 proc. pasiskiejusių septynmečių vaikų. Ji pabrėžė, kad gerais vakcinacijos rodikliais yra laikoma, kai pasiektas pasiskiepijusių procentas yra 90–95 proc.

„Praėjusiais metais sumažėjo besiskiepijančių nuo tymų, pilnai nėra net 86 proc. Su tokiu procentu (pasiskiepijusių – ELTA) tymai yra nevaldomi“, – ketvirtadienį žurnalistams Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) teigė D. Razmuvienė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, nuo 2005 m. septynmečių vaikų skiepijimo nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės apimtys krito 9,2 proc. Praėjusiais metais buvo 43 00 nuo šios ligos nepaskiepytų septynmečių vaikų.

Pasak D. Razmuvienės, prognozės rodo, kad sergančiųjų tymais skaičius per ateinančius metus augs visoje Europoje. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti iki 18 nesergančiųjų aplinkinių.

Ji akcentavo, kad pagrindine priežastimi atžalas skiepyti atsisakantys tėvai įvardija baimę dėl šalutinių poveikių. Tačiau, pabrėžia ji, kiekvieną nepageidaujamą reakciją gydytojai privalo registruoti.

Tymai

„Nepageidaujamos reakcijos yra registruojamos, praėjusiais metais registruota 90 (vaikų ir suaugusiųjų), iš jų tik 7 yra po tymų, raudonukės, epideminio parotito“, – kalbėjo D. Razmuvienė.

Specialistė priminė, kad suaugusieji taip pat gali būti skiepijami nuo tymų. Ji pabrėžė, kad kontaktą su šia liga sergantieji yra skiepijami nemokamai.

2023 m. sumažėjo skiepijimo nuo 5 ligų apimtys: hepatito B, tymų, raudonukės, epideminio parotito, žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Tačiau 2022 m. sumažėjo skiepijimo nuo 12 užkrečiamų ligų apimtys.

Daugėja kokliušu sergančių vaikų


Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pediatrijos centro Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėjos Ingos Ivaškevičienės teigimu, pastaraisiais metais ėmė daugėti kokliušu sergančių vaikų.

„Tai yra liga, kurią daug metų buvome pamiršę, o dabar teko prisiminti. Skiepų pagalba buvo pavykę pasiekti tai, kad sergamumas stipriai sumažėjo, o šiais metais ėmė daugėti sergančiųjų. Daugiausia serga kūdikiai ir mažamečiai“, – tikino I. Ivaškevičienė.

Pasak jos, kokliušas pasižymi itin užsitęsusiu kosuliu, kuriam būdingi priepuoliai, jie gali baigtis ir vėmimu.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)