Šio tyrimo metu buvo išanalizuota daugiau kaip 5,7 mln. vaikų penkiose šalyse. Šią savaitę žurnale „Molecular Psychiatry“ pasirodęs tyrimas yra didžiausia tokio pobūdžio studija, analizavusi sąsajas tarp autizmo ir tėvų amžiaus, rašo yahoo.com.
„Šio tyrimo apimtys patvirtina rezultatų patikimumą, - teigė vienas iš tyrimo bendraautorių ir šį tyrimą finansavusios organizacijos „Autism Speaks“ visuomeninės sveikatos tyrinėjimų direktorius Michaelis Rosanoffas. – Dabar galime patikimai teigti, kad pažengęs tėvo ir motinos amžius yra rizikos veiksnys autizmui“. Tokia išvada nėra nauja, bet kol kas ji yra pati patikimiausia, pažymėjo jis „Yahoo Parenting“.
Tyrimo metu paaiškėjo ir naujų sąsajų. Be to, kad autizmo atvejai 66 proc. dažniau pasitaikydavo tarp vaikų, kurių susilaukė vyresni kaip 50 metų tėvai (ir 28 proc. dažniau tarp vaikų, kurių susilaukė per 40 metų turintys tėvai), mokslininkai taip pat nustatė 18 proc. didesnę autizmo riziką tarp tų vaikų, kuriuos pagimdo paauglės.
15 proc. didesnė autizmo rizika taip pat tvyro vaikams, kuriuos pagimdo maždaug 40 metų turinčios mamos. Tikimybė susilaukti vaiko autisto taip pat yra didesnė tėvams, kuriuos skiria didelis amžiaus skirtumas – 10 metų ar daugiau. Pastaroji tendencija itin ryški tarp tėvų, kai tėčiai būna 35 – 44 metų, o jų partnerės – bent dešimčia metų jaunesnės.
Padidėjusi autizmo rizika abiejuose amžiaus spektro galuose kelia daug klausimų ir „intriguoja tyrinėtojus“, sakė M. Rosanoffas.
Teorijos, skirtos autizmo rizikai tarp vyresnio amžiaus tėvų vaikų, yra gana svarios, pažymi jis. Viena jų remiasi įrodymais, kad „žmogui senstant, spermoje ir kiaušialąstėje kaupiasi mutacijos“. Kita hipotezė teigia, kad vyresniame amžiuje vaikų susilaukiantys tėvai taip elgiasi dėl to, kad patys „patenka į šią skalę“ ir gali turėti socialinių sunkumų, kurie trukdė jiems susirasti porą ir susilaukti vaikų anksčiau. Tokiu atveju, mokslininkų teigimu, autizmas gali turėti genetinį ryšį.
Kalbant apie autizmo riziką tarp itin jaunų mamyčių vaikų, mokslininkai mano, kad šiuo atveju amžius pats savaime nurodo „pooptimalų nėštumą“, kai kyla daugiau grėsmių sveikatai ir nėščioji būna mažiau stebima.
Nepaisant to, pagrindo nerimauti nėra, „Autism Speaks“ pranešime spaudai pažymi vienas iš autorių, epidemiologas Svenas Sandinas. „Nors tėvų amžius yra autizmo rizikos veiksnys, svarbu atminti, kad dauguma vaikų, gimusių vyresniems ar itin jauniems tėvams, vystysis normaliai“, - sakė gydytojas, dirbantis Icahno medicinos mokyklos Sinajaus kalno ligoninėje Niujorke ir Švedijos Karolinskos institute.
Naujojo tyrimo tikslas buvo pažiūrėti, ar vyresnis tėvų ar gimdymo amžius savaime didina autizmo tikimybę ir kokiu mastu. Tačiau norint oficialiai pakeisti gimdymo ir tėvystės rekomendacijas, reikia tolesnių tyrimų, pažymėjo M. Rosanoffas.
„Rizika dar nereiškia priežasties, - pabrėžė jis. – Egzistuoja rizikos veiksniai, padedantys suprasti mums ideologines trajektorijas, bet ne pačią priežastį“.