Pietų Kalifornijoje dirbantis pediatras Ericas Ballas iš savo patirties sako, kad skeptiškai dėl skiepų nusiteikusias šeimas galima suskirstyti į dvi grupes.

„Vieni tiki didžiulėmis sąmokslo teorijomis, kad visa medikų bendruomenė neva yra susimokiusi, kad uždirbtų pinigų pasinaudodama jų vaikais, – sako jis. – Jie netiki mokslu. Jie netiki jiems pateikiamais duomenimis, ir jokia diskusija tikrai neprivers jų manyti kitaip.“

Kiti tėvai yra galutinai neapsisprendę, todėl E. Ballsas jų atžvilgiu laikosi bendradarbiavimo požiūrio ir siekia įtikinti tokius tėvus, kad skiepai yra saugūs ir efektyvūs.

„Mes stengiamės aptarti jų baimes, kodėl jie neskiepija vaikų, ką jie yra skaitę, ką yra girdėję. Tuomet mes stengiamės išsklaidyti mitus“, – sakė gydytojas.

Tačiau Sietlo vaikų ligoninės pediatras bei Vašingtono universiteto mokslininkas dr. Dougas Opelis mano, kad E. Ballsas turėtų keisti savo požiūrį.

Kartu su kolegomis D. Opelis atliko tyrimą, kuris buvo gruodį aprašytas medicinos žurnale „Pediatrics“. Jame dalyvavo 11 tėvų, kurių dalis abejojo dėl skiepų, o kiti ne.

Tyrimo metu buvo nufilmuoti gydytojų pokalbiai su tėvais apie skiepus. Jis atskleidė, kad tokių pokalbių metu medikai laikosi dviejų požiūrių. Pirmas, anot D. Opelio, yra „numanantis“.

„Gydytojas tiesiog numano, kad tėvai neprieštaraus skiepams, kuriuos jis rekomenduos, ir tiesiog sako, kad, pavyzdžiui, „Jonukui šiandien laikas skiepytis“ ir viskas“, sakė D. Opelis.

O kiti medikai su tėvais diskutuoja apie jų nuomonę apie skiepus. „Tarsi inicijuojamas bendras sprendimų priėmimas, tėvai kviečiami dalyvauti šioje diskusijoje“, – sakė jis. Jo teigimu, tokie gydytojai sako kažką panašas į : „Mama, ką jūs manote apie tai, kad šiandien pasiskiepytumėme?“

Tokio tyrimo rezultatai nustebino: jeigu gydytojas laikėsi pirmojo „numanomojo“ požiūrio, kad tėvai neprieštarauja skiepams, tai jie ir neprieštaraudavo. Ir tokiu atveju daugiau nei 70 proc. vaikų tokiu atvejų būdavo paskiepijami.

Kitą vertus, jeigu gydytojas diskutuodavo su tėvais dėl skiepų, tai 83 proc. atvejų tėvai nuspręsdavo vaikų neskiepyti.

„Skirtumas yra labai ryškus, – tyrimo rezultatus komentavo D. Opelis. – Viskas priklauso nuo to, kaip gydytojas pradeda pokalbį.“

Daugiau įdomių ir vertingų sveikatos, psichologijos naujienų – mūsų „Facebook“ paskyroje. Prisijunk ir apie viską sužinok pirmas!


Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (40)