„Pasiskiepiję būsime laisvi, bet gali būti, kad ligoninėje atidarys šaldytuvą ir ten nebus kraujo. Štai čia ir baigiasi istorija. Tu nukraujuoji XXI amžiuje, nes nebuvo kraujo. Man tai atrodo kaip didžiausia tragedija, ypač jeigu žmonės žinojo, kad reikia kraujo, buvo prašyta jo paaukoti, bet neatėjo, nors tai nieko nekainuoja.

Jeigu visi petys į petį susiremtų ir duotų kraujo, galėtume tada atostogauti. Juk kraujas galioja mėnesį“, – kalbėjo VUL Santaros klinikų gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė.

Lina Kryžauskaitė

Portalas „Delfi“ domėjosi, kaip nutiko, kad staiga Lietuvoje išseko kraujo atsargos.

Donorų nesumažėjo, bet išaugo paklausa

Anot gydytojos L. Kryžauskaitės, kraujo, ypač populiariausių grupių, trūksta ne tik Santaros klinikose, bet ir kituose centruose.

„Dabar yra tik tiek vienetų, kad aprūpintume galbūt skubos tvarka ir tik ribotai operuojamus pacientus. Kai vėl vykdomos planinės operacijos, tam, kad garantuotai galėtume jas atlikti, reikia kraujo komponentų rezervo. Jeigu to neturi, negali planuoti operacijų“, – aiškino pašnekovė.

Pasak gydytojos, donorų nesumažėjo. Jų srautas panašus kaip ir per karantiną. Tačiau yra neatitikimas tarp kraujo poreikio ir pasiūlos.

„Karantino metu mes tikrai išgyvenome ir nieko blogo nebuvo. Bet dabar vėl atnaujinamos planinės operacijos ir neabejotina, kad pacientai, kurie prieš karantiną nebuvo operuoti, dabar laukia savo eilės. Tos operacijos greičiausiai bus ir yra labiau komplikuotos, o jų kiekis bei srautai bus dideli. Reikia tam ruoštis“, – neabejojo L. Kryžauskaitė.

Gydytoja pastebėjo: kraujo pradėjo trūkti ne tik atnaujinus planines paslaugas, bet ir todėl, kad atėjo vasara, be to, artėja pokarantininis laikotarpis, kai žmonės dar labiau atsipalaiduos ir stengsis kur nors ištrūkti. Tarp išvykstančių ilsėtis bus ir donorų.

Be to, vasarą dažnesnės įvairios traumos, taigi, nors donorysčių sumažėja, kraujo poreikis išauga.

Būtina registracija

Santaros klinikose šiuo metu labiausiai išseko populiariausių grupių – O (I) ir A (II) (abi Rh teigiamos) – kraujo atsargos. Kitų atsargų kol kas užtenka.

Tiesa, L. Kryžauskaitė kvietė potencialius donorus iškart neskubėti važiuoti į VUL Santaros klinikų Kraujo centrą, prieš tai neužsiregistravus kraujo donorystei telefonais 8 676 00078 ar 8 688 62707 arba el. paštu tavokraujas@santa.lt. Užsiregistruoti galima ir užpildžius anketą tinklalapyje https://www.tavokraujas.lt.

Gydytoja priminė, kad registracija būtina, nes tebėra karantinas ir nebus gerai, jeigu suvažiuos didelis žmonių srautas, donorai pradės būriuotis. Juolab kad gali pritrūkti personalo dideliam kiekiui kraujo surinkti per 2–3 dienas.

Su kiekvienu užsiregistravusiu koordinatoriai susisieks ir sudėlios srautus taip, kad būtų patogu ir donorui, ir Kraujo centrui. Be to, donoras bus apklaustas ir iš karto išsiaiškinta, ar gali duoti kraujo.

Taigi kas gali duoti kraujo, o kas šiai kilniai veiklai atlikti netinka?

„Svarbiausia amžius. Žmogus turi būti nuo 18 iki 65 metų. Taip pat jis turi būti pailsėjęs, pavalgęs ir sveikas. Būna, kad žmonės turi didelių problemų, serga sunkiomis lėtinėmis ligomis, bet nori duoti kraujo. Žmogus turi neturėti lėtinių nekoreguotų ligų“, – įspėjo L. Kryžauskaitė.

Gydytoja perdavė žinią ir nepasiskiepijusiems, bet ketinantiems tai daryti: atvykę duoti kraujo į Santaros klinikų Kraujo centrą donorai turės galimybę pasiskiepyti gamintojo „Pfizer-BioNTech“ sukurta „Comnarity“ vakcina nuo koronaviruso.

Atsargų pritrūko ir Nacionalinis kraujo centras

Kaip minėta, apie kraujo stygių skelbė ir Nacionalinis kraujo centras (NKC). Šios įstaigos direktorius Daumantas Gutauskas pasakojo, kad būtent šią savaitę ypač juntamas kraujo trūkumas, tad donorai labai laukiami.

Daumantas Gutauskas

„Mums dabar ypač trūksta pirmos minus, pirmos plius ir antros plius grupių kraujo. Kitų dar šiek tiek turime, bet su minėtomis yra labai negera situacija. Taip jau sutapo, kad šių kraujo grupių donorai kelias dienas kažkodėl nebuvo atvykę. Susitelkėme, skambiname jiems tiesiogiai ir kviečiame. Tikimės, kad situacija greitai pagerės, bet kol kas taip nėra.

Mano paties, beje, pirma minus kraujo grupė. Tad, grįžęs į Vilnių, bėgsiu duoti kraujo, nes situacija nėra gera“, – portalui „Delfi“ atviravo Molėtuose, kur NKC mobilioji komanda skiepijo visus norinčius „Janssen“ vakcina nuo koronaviruso, viešėjęs D. Gutauskas.

Anot pašnekovo, kraujo trūksta visoje Lietuvoje, bet ypač – Vilniuje.

„Gal kituose regionuose kraujo ir mažiau trūksta, bet vis tiek kviesčiau donorus mus palaikyti. Juo labiau kad prireikus kraujo komponentais keičiamės su savo skyriais – Panevėžiu, Klaipėda. Jeigu žmogus duoda kraujo Klaipėdoje, gelbėja ir vilnietį pacientą“, – nurodė NKC vadovas.

D. Gutauskas pastebėjo, kad vasara – toks metas, kai visuomet truputį jaučiamas kraujo trūkumas, nes žmonės atostogauja, važiuoja prie jūros, ežerų ir rečiau ateina į donorystės centrus. Todėl NKC mobiliosios komandos nuolat organizuoja išvykas, kai kraujas renkamas specialiai tam įrengtose palapinėse.

Pašnekovas ragino atsiliepti ir kitų kraujo grupių donorus, nes kaupiamos kraujo atsargos: eritrocitai gali ilgai būti laikomi šaldytuve, iki jų prireiks.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (461)