Mokslininkai iš Oksfordo Jennerio instituto ir Ludwigo vėžio tyrimų instituto sukūrė dviejų dozių terapinę vėžio vakciną, pasitelkdami „Covid-19“ skiepų technologiją, pranešė mokslininkai tyrime, penktadienį paskelbtame žurnale „Journal for ImmunoTherapy of Cancer“. Vakcina bus pradėta bandyti su žmonėmis šiais metais po to, kai atlikus tyrimus su pelėmis sumažėjo navikų dydis ir pagerėjo išgyvenamumo rodikliai.
Pandemijos metu vakcinų tyrimai ženkliai pasistūmėjo į priekį, nes mokslininkai ir vyriausybės triūsė sparčiau nei bet kada anksčiau ir turėjo daugiau išteklių, kad rastų vakciną, kuri padėtų sustabdyti virusą. Krizė parodė, kad tokios technologijos kaip iRNR tipo vakcina, niekada anksčiau nenaudota plačiai parduodamame produkte, pademonstravo sėkmę ir potencialą kovojant su kitomis ligomis, tokiomis kaip vėžys. Tyrimai vyksta kaip tik tuo metu, kai mokslininkai ieško novatoriškų vėžio gydymo būdų, pasitelkiant imuninę sistemą kovai su navikais.
Oksfordo mokslininkai vienai iš vėžio vakcinos dozių ketina panaudoti „Covid-19“ vakcinos vektorių, kuris pergabentų genetinį kodą, provokuojantį organizmą užsipulti du baltymus, esančius daugelio rūšių vėžinių ląstelių paviršiuje. Įrodyta, kad šios vakcinos technologija sukuria stiprų T ląstelių atsaką, reikalingą kovojant su navikais.
„Naujoji vakcinų platforma turi potencialo iš pagrindų pakeisti vėžio gydymą“, – teigė Jennerio instituto direktorius Adrianas Hillas.
Ankstyvosios stadijos bandyme dalyvaus 80 pacientų, sergančių nesmulkialąsteliniu plaučių vėžiu.