Britas Andrew Carthew (59 m.) pernai birželį pabudo ašarojančia akimi. Jis pagalvojo, kad tai konjunktyvitas, bet kitą dieną, pajutęs aštrų kairės akies skausmą ir jautrumą ryškiai šviesai, nuvyko tiesiai į ligoninę, informuoja dailymail.co.uk.

Medikai diagnozavo akies infekciją. A. Carthew gulėjo namuose tamsoje, nuo vaistų pagerėjimo nejuto.

Po mėnesio gydytojai išsiaiškino, kad jam – akantamebinis keratitas, kurį sukelia ameba – parazitas, randamas žemėje, gėlame ir jūros vandenyje.

Po kelių mėnesių gydymo infekcija praėjo, bet po Kalėdų vėl atsinaujino, taigi chirurgams teko išpjauti akį.

A. Carthew pasakojo: „Siaubingas skausmas. Lyg danties skausmas iš akies, tik skauda visą pusę veido. Šešias ar aštuonias savaites galėjau tik gulėti tamsiame kambaryje su akiniais nuo saulės, išeidavau tik į ligoninę. Nepagalvotum, kad akies infekcija gali šitaip susilpninti.“

Infekcija kyla ten, kur yra kalkių ir bakterijų, didžiausia infekcijos rizika – nešiojantiems kontaktinius lęšius, jei jie plauna lęšius ar jų dėklus po vandeniu iš krano, jei maudosi, prausiasi po dušu, neišsiėmę kontaktinių lęšių. Tada bakterija gali įstrigti tarp lęšio ir akies, o paskui – įsirausti į akies obuolį.

Dauguma – 85 proc. susirgusių akantamebiniu keratitu yra kontaktinius lęšius nešiojantys asmenys. Riziką didina higienos nepaisymas.

Vien Jungtinėje Karalystėje kasmet apie 50 000 nešiojančių kontaktinius lęšius suserga minėta infekcija, bet regėjimo netenka nedaug žmonių.

A. Carthew neplovė lęšių po vandeniu iš kranto, veikiausiai parazitas pateko į akį nuo piršto.

Jei prieš Kalėdas atsinaujinus infekcijai ji būtų įsimetusi giliau ir pasiekusi optinį nervą, galėjo ištikti mirtis. Kadangi liga ėmė kelti pavojų gyvybei, medikams neliko kitos išeities, kaip tik gegužę išoperuoti akį.

Po operacijas vyriškis nebegalėjo dirbti slaugu, tada teko pradėti naują gyvenimo etapą. A. Carthew pasakojo: „Gydytojas sakė, kad per 15 metų esu pirmas žmogus, netekęs regėjimo dėl infekcijos. Procesas vyko palaipsniui. <...> Prasidėjus infekcijai, po pusantro mėnesio nebemačiau ta akimi, regėjimo taip ir neatgavau. <...> Sunkiausia buvo susitaikyti su faktu, kad neteksi akies. <...> Na bet jei nebūtų išoperavę akies, galėjau mirti, taigi susitaikiau su realybe.“

Dabar A. Carthew stengiasi atkreipti žmonių dėmesį į infekciją, kuria dažniausiai suserga nešiojantys kontaktinis lęšius.

Jis teigė: „Noriu iškelti šį klausimą į viešumą, kad žmonės žinotų, koka tai baisi liga ir kaip greitai galima ja susirgti. Nešiojame kontaktinius lęšius, galvojame, kokie jie puikūs, bet tai gali pasikeisti. Kalbėjau su nemažai žmonių, kurie nešioja kontaktinius lęšius, keli, išgirdę mano istoriją, nustojo juos nešioti. Kiti išmoko tinkamai juos valyti. Manau, optikai privalo paaiškinti žmonėms, kas gali nutikit ir pasakyti, kad infekcijos tikėtinos. Sunkios infekcijos, kaip mano, retos, tačiau jų irgi būna.“

Tai skausminga liga, dėl kurios gresia apakimas. Organizmas ima naikinti rageną, aiškina oftalmologas Parwezas Hossainas. Bakterija gali įsiskverbti į akies obuolį, tada per kelias savaites žmogus gali netekti regėjimo. Kadangi ameba pažeidžia ragenos nervus, jaučiamas stiprus skausmas, na o gydymas irgi labai skausmingas. Gali tekti metus laiko lašintis toksiškus lašus.

„Bėda, kad žmonės nenutuokia apie riziką, maudantis ar prausiantis su kontaktiniais lęšiais“, – teigė gydytojas. Jis pabrėžė apie higienos svarbą nešiojantiems kontaktinius lęšius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (27)