Todėl Socialinės apsaugos ir darbo bei Sveikatos apsaugos ministerijos pasirašė naują įsakymo projektą, kuris numato ilgalaikės priežiūros paslaugų reglamentavimą.

„Yra toks lūkestis, kad galbūt sutrumpės laikas iki realios pagalbos gavimo, ir taip pat paprastės tokių paslaugų suformavimo ir gavimo procedūros“, – sakė Šv. Juozapo globos namų direktorius Patrikas Skrudupis.

Sveikatos apsaugos ministerijos patarėjas Marius Čiurlionis sako, kad bendros investicijos į ilgalaikę priežiūrą sieks 109 mln. eurų, jos gautos iš Europos Sąjungos fondų.

Marius Čiurlionis

Kai kurių įstaigų vadovai sunerimę, kas slepiasi tarp įstatymo eilučių.

„Nuo 2025 metų atsiranda ilgalaikės priežiūros įstaiga, tad kyla klausimas, kurioje vietoje bus globos įstaigos, ar jos lieka, ar mes turėsime jas pervadinti, įsigyti licencijas. Tokia nežinomybė, nežinau, kodėl nebuvo tartasi su bendruomene įstaigos, kai mes teikiame tas paslaugas. Kodėl taip skubos tvarka viskas vyksta, kai vasara“, – kalbėjo Vilkaviškio Gudkaimio globos namų direktorius Rimas Murinas.

Visgi, pasak M. Čiurlionio, iš esmės keičiasi tik įstaigų pavadinimai – socialinės globos įstaigos teiks ilgalaikės globos paslaugas.

„Senevitos“ direktorius Petras Jurgilas sako, kad iš tiesų pokyčių jokių nebus, nors jų reikėtų.

„Mes nepastatysime šimtų globos įstaigų, kad nebūtų eilių“, – kalbėjo P. Jurgilas.

Panevėžio ligoninėje atidarytas Geriatrijos skyrius

Ministerija sako, kad dabar bus pereinamasis laikotarpis, o didesni pokyčiai numatomi nuo 2027 metų.

„Norime keliauti tuo keliu, kad turėtume vieną langelį, per kurį patenka asmuo, o kai žmogus jau yra ilgalaikės priežiūros sistemoje, jam daugiau nebereikėtų sukti galvos, kokių paslaugų ieškoti sveikatos ar socialiniame sektoriuje, siekiant užtikrinti būtinuosius poreikius“, – sakė M. Čiurlionis.

Kalbama ir apie numatomą darbuotojų kvalifikacijos kėlimą. P. Skrudupio teigimu, tikimasi, kad toks kvalifikacijos pakėlimas pakels ir paslaugos kokybę.

Ilgalaikėje perspektyvoje numatomas ir lovų skaičiaus didinimas demencija sergantiems žmonėms. Tačiau įstaigų vadovai klausia – kas iš to, jei lovų skaičius didės, bet nebus, kam dirbti?

„Pas mus slaugytojai dirba nuo ryto iki vakaro, jų nėra. Mūsų vyriausia slaugytoja dabar dirbanti yra 78 metų. Ir mes džiaugiamės, kad ji dar dirba, nes nėra daugiau kam“, – kalbėjo R. Murauskas.

Ministerija sako problemą matanti ir prideda, kad prognozės – niūrios. 2030 metais gal trūkti 3 tūkstančių slaugytojų.

„Sveikatos apsaugos ministerija yra numačiusi skirti beveik 15 mln. eurų naujų specialistų pritraukimui ir programų sukūrimui. Ten yra visas paketas, tiek studijų finansavimo, tiek reklaminių kampanijų“, – kalbėjo M. Čiurlionis.

LNK Žinių reportažą rasite čia: