Sveikatos apsaugos ministerija įsitikinusi: 20–30 procentų jose gulinčiųjų pakaktų paslaugų namuose.
Permainos – jau dabar
Vien Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė turės sumažėti daugiau kaip šimtu lovų. Jau dabar į ją patekti itin sudėtinga, o ligoniams iš kitų savivaldybių ar sutinkantiems netgi mokėti už vietą slaugos ligoninėje durys visai užvertos.
„Nuo gegužės planuojame pereiti prie naujos tvarkos, – teigia Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės laikinoji direktorė Margarita Janušonienė-Žilinskienė. – Anksčiau to padaryti negalėjome, nes turime labai didelį pacientų skaičių, o lovų turėsime sumažinti visu šimtu ar net daugiau. Jau dabar priimame tik siunčiamus iš ligoninės pacientus ir tik panevėžiečius. Iš namų pacientų praktiškai nepriimame, nebent labai sunkius ligonius, turinčius nuolatinės slaugos poreikį.“
Šiuo metu čia gydomi 258 pacientai, nors vietų yra 245. Po reformos jų liktų dar šimtu mažiau.
Jau artimiausiu metu iš slaugos ligoninės bus išrašomi pacientai, paguldyti metų pradžioje. Nors artimieji ir sutiktų mokėti už jų priežiūrą, tokios paslaugos įstaiga teikti nebegalės.
„Jau dabar pildome klausimyną, ar siunčiamas pacientas atitinka balų skaičių, kad galėtų patekti į mūsų įstaigą, ar ne. Kai išleidžiame ligonį į namus, jo šeimos gydytojui perduodame informaciją apie tolesnės slaugos, tik jau namuose, poreikį. Intensyviai ruošiamės pokyčiams“, – sakė M. Janušonienė-Žilinskienė.
Laukia ilgos eilės
Pagal naujuosius reikalavimus vienam pacientui slaugos ligoninėje turi tekti ne mažiau kaip septyni kvadratiniai metrai.
Tai reiškia, kad Panevėžio įstaigai savo lovų skaičių teks sumažinti kone perpus.
Bus privalu atskirai slaugyti sergančiuosius demencija.
Tiesa, medicinos personalo skaičius beveik nesikeis.
Sveikatos apsaugos ministerija argumentuoja, kad šios pertvarkos esminis akcentas – gerinti paslaugų kokybę ir apsaugoti darbuotojus nuo perdegimo.
Po pertvarkos tokios ligoninės sulauks ir didesnės finansinės paskatos – už pacientams suteiktas palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas stacionaruose bus mokamos kone du kartus didesnės išmokos.
„Reikia suprasti, kad slaugos ligoninė – ne viešbutis, čia turi vykti intensyvus gydymas, o ne tik slauga“, – teigė M. Janušonienė-Žilinskienė.
Ji sutinka, kad pacientams po tokios pertvarkos vargu ar bus geriau – paslaugų prieinamumas sumenks.
Be to, pagal naująją tvarką trumpėja ir lovadienių skaičius – paguldžius pacientą į palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugą teikiančią įstaigą, kas 30 dienų bus vertinama galimybė jį išleisti slaugyti į namus.
„Kiek žinau, Kaune, kuris jau sumažino slaugos ligoninių lovų, į jas jau formuojasi kelių mėnesių eilės“, – sako M. Janušonienė-Žilinskienė.
Ji svarsto, kad tokiems ligoniams panevėžiečiams galbūt išsigelbėjimu galėtų tapti Panevėžio rajono slaugos ligoninės.
Reformuoti neskuba
Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninių laikinasis vedėjas Audrius Jovaišas teigė, kad rajone kol kas pertvarka neplanuojama – tam turima laiko iki metų pabaigos.
„Skaičiavome, kad rajono slaugos ligoninėse lovų skaičių tektų sumažinti minimaliai. Tikrai nebūtų drastiškų pokyčių. Kol kas nedarome nieko, laukiame, tam dar turime laiko iki gruodžio“, – sakė A. Jovaišas.
Pasak jo, šiuo metu eilių į Naujamiesčio ir Ramygalos slaugos ligonines nėra, jeigu ir tenka palaukti, ne ilgiau kaip savaitę. Visuomet yra palikta viena kita rezervinė lova skubiems atvejams.
„Šiuo metu eilių neturime, į ligoninę patenka tie, kam tikrai reikia. Vyksta nuolatinė ligonių rotacija. Jeigu ir tenka palaukti, paprastai tai neužtrunka. Bet kai keisis priėmimo tvarka, gali būti visko“, – pripažįsta A. Jovaišas.
Kol kas rajono Savivaldybė neskuba spręsti ir Krekenavos slaugos ligoninės likimo.
Sumažėjus pacientų, ši gydymo įstaiga uždaryta dar nuo praėjusių metų vasaros.
Pasak A. Jovaišo, dalis pacientų slaugos paslaugas gauna namuose.
Kad ambulatorinių slaugos paslaugų namuose (ASPN) komandai nereikėtų važinėti iš vieno rajono galo į kitą, tokios yra sudarytos kiekvienoje seniūnijoje.
„Namuose prižiūrime kelias dešimtis rajono gyventojų. Tai nebėra naujovė – rajone ši paslauga teikiama nuo praėjusių metų sausio“, – sakė A. Jovaišas.
Nebudės ištisą parą
Komandos, slaugos paslaugas teikiančios pacientų namuose, veikia ir Panevėžio mieste.
Tačiau, Panevėžio poliklinikos direktoriaus Karolio Valantino teigimu, jie teikiantys tik ambulatorines paslaugas tiems, kuriems nereikia nuolatinės priežiūros.
Pavyzdžiui, kad sunkiai vaikštančiam senjorui nereikėtų važiuoti į polikliniką, slaugos komanda atvykusi į jo namus gali paimti kraujo tyrimams, suleisti vaistus, perrišti žaizdas. Slaugytojo padėjėja suteikia socialines paslaugas: padeda nusimaudyti, pasirūpinti higiena.
„Kol kas tragedijos nematome. Paslaugas teikiame tokiems pacientams, kuriems nereikia nuolatinės medicininės priežiūros. Jeigu reikės vaistus leisti keturis kartus per parą, tokios pagalbos negalėsime užtikrinti. Labai tikiuosi, kad ligonis, kuriam reikalinga pagalba 24 valandas per parą, nebus paliktas likimo valiai. Tokių neturėtų palikti namuose, nes nei namiškiai, nei mes negalėsime tinkamai pasirūpinti. Visą parą mūsų komanda negalės budėti prie tokio paciento“, – teigė K. Valantinas.
Turės persiorientuoti
K. Valantinas sutinka, kad šiuo metu į slaugos ligonines patenka ir tokių, kuriuos reikia prižiūrėti, o ne gydyti.
Direktorius neabejoja, jog ilgainiui atsiras ir įstaigų, kurios teiks būtent tokias paslaugas. Tačiau pereinamasis laikotarpis nebus lengvas.
„Jeigu rajoninės ligoninės atsisako chirurgijos, pediatrijos, akušerijos skyrių, vadinasi, atlaisvintas patalpas bus galima pritaikyti slaugai. Galimas variantas, kad panevėžiečiai, jeigu reikės slaugos, važiuos į Kupiškį, Biržus ar Pasvalį. Tas pats Panevėžio rajonas turi slaugos ligonines. Suprantame, kad krūvis gali išaugti ir mums, tuomet reikės įdarbinti daugiau slaugytojų, bet reikia suprasti, kad jų yra tiek, kiek yra“, – sako K. Valantinas.