Martha Sepulveda, kenčianti nuo amiotrofinės šoninės sklerozės, nepagydomos degeneracinės ligos ALS, turėjo mirti sekmadienį įvykdant eutanaziją, tačiau sveikatos apsaugos pareigūnai staiga sustabdė procedūrą, remdamiesi pagerėjusia 51 metų moters sveikata.
Nors ALS palaipsniui paralyžiuoja kūną ir baigiasi mirtimi, procesas gali trukti daugelį metų, ir M. Sepulveda nebuvo laikoma mirtinai sergančia. Dėl šios priežasties ji tapo pirmu šalyje tuoj pat mirti neturėjusiu žmogumi, kuriam buvo suteikta teisė nutraukti gyvenimą.
„Galbūt esu bailė, bet nebenoriu kentėti, esu pavargusi“, – prieš kelias dienas interviu vietos televizijai „Caracol TV“ paaiškino M. Sepulveda. „Nuo tada, kai gavau leidimą eutanazijai, mintyse buvau labai rami. Juokiuosi, geriau miegu“, – sakė praktikuojanti katalikė dėl ligos paralyžiuotomis kojomis. „Dievas nenori, kad aš taip kentėčiau“, – sakė ji.
„Mama mirs sekmadienio rytą ir ji laiminga“, – tame pačiame interviu kartu su besišypsančia mama sakė jos sūnus. Tačiau sekmadienį Medeljino ligoninėje numatytą procedūrą penktadienį atšaukė sveikatos priežiūros institucijos.
Procedūrą leidusi medicinos komisija „vieningai“ pakeitė savo sprendimą, pastebėjusi, kad M. Sepulvedos „sveikatos būklė yra geresnė, nei iš pradžių pranešė pacientė ir jos šeima“, sakoma moters artimųjų pranešime. Peržiūrėjusi „Caracol“ filmuotą medžiagą, komisija padarė išvadą, kad „tikėtina pacientės gyvenimo trukmė yra ilgesnė nei šeši mėnesiai, todėl ji neatitinka kriterijų gyvybei nutraukti“.
„Nežinome, kodėl jie rugpjūtį įvertino pagal vienus kriterijus, o spalį – pagal kitus“, – pirmadienį protestavo M. Sepulvedos advokatė Camila Jaramillo. „Nors ši situacija grąžina mamai ankstesnę nevilties ir liūdesio būseną (...) mes pasirengę kovoti už jos orumą“, – žurnalistams sakė jos sūnus Federico Redondo.
Katalikiškoje Kolumbijoje eutanazija įteisinta ir griežtai reglamentuojama nuo 1997 metų. Nuo tada, remiantis oficialiais duomenimis, dėl šios procedūros kreipėsi 157 žmonės. Konstitucinis Teismas liepos mėnesį nusprendė išplėsti eutanazijos galimybę aukoms, patiriančioms „stiprias fizines ar psichologines kančias dėl kūno sužalojimo ar sunkios ir nepagydomos ligos“, nebūtinai pasibaigiančios mirtimi.
Kitur Lotynų Amerikoje, pavyzdžiui, Meksikoje priimtas įstatymas, leidžiantis pacientams ar jų šeimoms prašyti, kad gyvybė nebūtų tęsiama dirbtinėmis priemonėmis, Urugvajaus parlamentas svarsto eutanazijos įstatymo projektą.