„Esu neįgalus, mane lydi socialinė darbuotoja. Kai buvau sveikas, važinėdavau pats, nereikėdavo jokių pavežėjimų. Bet dabar su rega ir judėjimu yra prastai, esu onkologinis ligonis“, – neseniai nutikusią istoriją pradėjo pasakoti 73 metų vyras.
Ligai atsinaujinus, Albinui reikėjo važiuoti į Kauno klinikas pas gydytoją hematologą. Iš pradžių jis kreipėsi į savivaldybės vairuotoją, bet šis buvo užimtas. Tada paskambino 1808 – šiuo numeriu galima gauti Sveikatos apsaugos ministerijos skiriamą pavežėjimą, tačiau jam buvo atsakyta, kad pagal gaunamą pensiją paslauga nepriklauso. Vyras priduria, kad šiuo metu jo pensija yra apie 700 eurų.
„Tada kreipiausi į Neįgaliųjų centrą Alytuje, jų vairuotojas buvo laisvas, suderinau su administracija nuvežimą, pasakė, kad kainuos apie 80 eurų. Iš Alytaus vairuotojas atvažiavo į mano miestelį, paėmė mane, nuvežė į Kauną, pabuvau ten pusvalandį, ir parvežė. Kai grįžau ir perklausiau vairuotojo kainos, jis pasakė, kad viską skaičiuoja pagal kilometrus ir iš viso bus 120 eurų. Aš tiek pinigų neturėjau.
Galiausiai, su konfliktais, bet sumokėjau susitartus 80 eurų. Aš neprašau manęs vežti nemokamai, bet bent jau kokias nuolaidas padarytų“, – kalbėjo Albinas.
Pas gydytojus vyrą turi palydėti socialinė darbuotoja, nes dėl itin prastos regos, pats Albinas negalėtų nuvykti vienas. Tačiau socialinei darbuotojai, kaip pasakojo vyras, neleidžiama vežioti neįgaliųjų. Vienas Albino vaikas gyvena užsienyje, o kitas – Vilniuje, tad dažnai padėti negali.
„Visą gyvenimą dirbau sąžiningai, mokėjau mokesčius, dabar tapau neįgaliu, bet niekas negali padėti“, – apmaudo neslėpė pašnekovas.
Kitam išvykimui į ligoninę Kaune Albinas iš anksto paprašė Alytuje esančių globos namų vairuotojo pagalbos – jų nustatytas tarifas yra 20 ct už kilometrą. Tačiau tokia išeitis taip pat nėra visiškai gera, mat jei vyrui reikės chemoterapijos, o į ligoninę nebus paguldytas, važinėti į Kauną teks kelis kartus per savaitę.
Tad kyla klausimas – kaip gali būti, kad sunkiai sergantis neįgalus pensinio amžiaus žmogus negali patekti į ligoninę? Be to, iškyla ir kitas aspektas – jei Albinas gyventų Kaune, visos paslaugos būtų pasiekiamos daug paprasčiau nei gyvenant regione. Tik ar tai teisinga?
Pabrėžia, kad problema dėl pavežėjimo tikrai didelė
Alytaus rajono asmenų su negalia draugija Pirmininkė Liudmila Makselienė pabrėžė, kad problema dėl neįgaliųjų pavežėjimo yra iš tiesų didelė, o regionuose situacija sudėtingesnė nei didžiuosiuose miestuose.
„Norėtume atkreipti dėmesį, jog tiek Alytaus rajono asmenų su negalia draugija, tiek ir kiti Lietuvos neįgaliųjų draugijos asocijuoti nariai transporto paslaugas teikia valstybės turto panaudos pagrindais perduotomis transporto priemonėmis, pritaikytomis asmenims su negalia.
Pagrindinė problema – automobilių draudimo, remonto, priežiūros, eksploatacijos bei vairuotojo įdarbinimo išlaidos, kitos su transporto paslaugų teikimu susijusios administravimo išlaidos. Šias ir visas kitas transporto paslaugų išlaidas mūsų organizacija dengia nuosavomis lėšomis, nes Alytaus rajono savivaldybė finansiškai neprisideda“, – komentavo L. Makselienė.
Pasak pašnekovės, teikiant mokamą pavėžėjimo paslaugą siekiama kompensuoti transporto paslaugos išlaikymo kaštus.
„Ieškome įvairių galimybių, štai, pavyzdžiui, mūsų organizacijos turima transporto priemonė galėtų būti įtraukta į įvairius planuojamus vykdyti valstybės/savivaldybės ar tarptautinius projektus, savivaldybė galėtų pirkti iš mūsų transporto paslaugas, tačiau tokios galimybės nėra arba numatyti reikalavimai yra susiję su viešaisiais pirkimais. O viešuose pirkimuose su valstybės turto panaudos pagrindais gautais automobiliais dalyvauti neleidžiama, dėl ūkinės-komercinės veiklos, kuria galimai organizacijos, valdančios minėtas transporto priemones siektų pelno“, – komentare rašė L. Makselienė.
Pašnekovė pabrėžia, kad transporto paslaugų poreikis asmenims su negalia didelis, jų ypatingai trūksta gyvenvietėse nutolusiose nuo miesto centro, vienkiemiuose, todėl Neįgaliųjų draugija deda maksimalias pastangas reguliariam jų užtikrinimui ir negalią turinčiųjų bei jų artimųjų poreikių atliepimui.
„Ne mažiau aktualu pažymėti, kad dalis negalią turinčiųjų gauna minimalias pajamas ir susimokėti už transporto paslaugas neišgali. Bet ar dėl to ši galimybė turėtų būti atimama?Pagal esamą situaciją stengiamės atliepti visų besikreipiančiųjų poreikius, neatsižvelgdami ar asmuo su negalia mūsų organizacijos narys, ar ne. Jūsų minėtu atveju, žmogus su negalia kreipėsi konkrečiai į mūsų organizaciją dėl pavežėjimo paslaugų. Transporto paslaugų teikimo tvarka ir įkainiai jam buvo paaiškinti, jis sutiko mokėti nustatyto dydžio mokestį ir transporto paslauga jam buvo suteikta.
Įvertinus tai, kad transporto paslaugų asmenims su negalia trūksta ir jos yra teikiamos Alytaus rajono savivaldybės gyventojams, pati savivaldybė taip pat turėtų prisidėti finansiškai. Savo ruožtu siekiame bendradarbiavimo, nes transporto paslaugos šiai tikslinei grupei yra ne alternatyva, bet būtinybė, o ir tikslas juk bendras – transporto paslaugų prieinamumas, mobilumas ir negalią turinčiųjų poreikių užtikrinimas“, – apibendrino L. Makselienė.
Ministerija teigia, kad dėl chemoterapijos pavežėjimas suteikiamas nemokamai
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Komunikacijos skyriaus patarėjo Julijano Gališanskio, bendra tvarka yra tokia, kad pacientai, kuriems reikalinga pacientų pavėžėjimo paslauga, turi atitikti vieną iš šių kriterijų:
nustatytas 55 procentų ar mažesnis dalyvumo lygis, neįgalumo lygis ir turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų;
75 metų bei vyresniems asmenims, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų;
asmenims, kuriems pavėžėjimo paslauga yra reikalinga dėl sveikatos būklės (nustato gydytojas ar jo komandoje dirbantis specialistas).
Tačiau jeigu asmeniui vykimas reikalingas dėl chemoterpijos paslaugų, toks asmuo automatiškai priskiriamas grupei, kuriems pavėžėjimo paslauga teikiama dėl sveikatos būklės ir jo dalyvumo, neįgalumo ir mažų pajamų ar amžiaus ir mažų pajamų kriterijus yra nevertinamas.
Nespecializuoto pacientų pavėžėjimo paslaugos pacientams teikiamos esant šioms su pacientų sveikata susijusioms sveikatos būklėms:
pacientas turi judėjimo sutrikimų, dėl kurių negali savarankiškai vaikščioti ir jam reikalinga kitų asmenų pagalba arba judėjimo techninės pagalbos priemonės (pavyzdžiui, ramentai, vaikštynės ar vežimėlis). Negalėjimas savarankiškai vaikščioti suprantamas kaip paciento galėjimas savarankiškai atlikti tik kelis žingsnius;
pacientas turi sveikatos sutrikimų, trikdančių orientaciją aplinkoje ir komunikaciją (pavyzdžiui, psichikos, kalbos, regos, klausos), dėl kurių savarankiškai negali naudotis individualiu ar viešuoju transportu;
pacientas vyksta atlikti gydymo procedūrų, kurių sukeltas šalutinis poveikis apriboja paciento galimybę savarankiškai naudotis individualiu ar viešuoju transportu (pavyzdžiui, chemoterapija), arba dėl organo (-ų) transplantacijos;
pacientui dėl priverstinės kūno padėties, didelės kūno masės arba kitų priežasčių reikalinga papildoma įranga (pavyzdžiui, neštuvai, keltuvai) ir (ar) papildoma personalo fizinė pagalba.