Policijos duomenimis, 1979 metais gimusi moteris gimdė vandenyje su pribuvėja (kaip vėliau paaiškėjo, su medike – akušere). Gimęs berniukas nerodė gyvybės ženklų. Jį gaivino atvykę greitosios medikai, tačiau jie konstatavo mirtį.

Kūdikio motina išgabenta į ligoninę.

Lietuvoje gimdymo namuose tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos duomenimis, iki šiol nei viena gydymo įstaiga nesikreipė prašydama suteikti licenciją teikti gimdymo namuose paslaugą. Gydymo įstaigos tam ruošiasi atsakingai ir neskuba, nurodo SAM.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė tuo remdamasi teigia, kad šiuo metu namuose priimami gimdymai yra nelegali veikla.

„Paprastai kalbant, gimdymas namuose yra licencijuota veikla, o šiuo metu licencijos niekas neturi ir net neprašė. Vadinasi, tai, kas įvyko ketvirtadienį anksti ryte, yra ne kas kita, o nelegali veikla. O tai jau yra teisėsaugos darbas toliau aiškintis“, – komentavo L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

Dėl šio įvykio jau pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tiek SAM, tiek Akreditavimo tarnyba, jei reikės, padės atliekant šį ikiteisminį tyrimą, nurodo A. Verygos patarėja.

„Jei gimdyvė būtų turėjusi sutartį su gydymo įstaiga, jos atstovai būtų turėję dalyvauti gimdyme arba užtikrinti jos gimdymą gydymo įstaigoje, jei ji dėl medicininių priežasčių nebūtų galėjusi gimdyti namie. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, kuri yra labai griežta, pranešti įstaigai reikia apie gimdymą. Žinoma, jei turi su ja sutartį dėl tokių paslaugų. Tikėtina, kad šiuo atveju nebuvo pranešta apie gimdymą“, – sako L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

SAM kviečia visuomenę ir būsimus tėvus elgtis atsakingai.

„Reikia galvoti ne tik apie savo norus ar įgeidžius, bet pirmiausia – apie būsimo vaikelio saugumą ir gyvybę, sklandų atėjimą į šį pasaulį, – sako ministro atstovė. – Labai gaila, kad yra tėvų, kurie net ir žinodami, kad dar nei viena gydymo įstaiga neteikia tokių paslaugų, visgi ryžtasi tokiam žingsniui, švelniai tariant – avantiūrai. Juk reikia suprasti, kad gimdymo metu gali kilti įvairių komplikacijų, dėl to profesionali medikų priežiūra yra būtina, ji gali lemti gyvybės ir mirties klausimą.“

Teisės aktuose nustatytos labai griežtos taisyklės ir reikalavimai, siekiant užtikrinti maksimalų gimdyvės ir naujagimio saugumą, kurių privalu laikytis.

Gimdymo namuose paslauga apmokama ne Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, todėl duomenis apie šios paslaugos suteikimą kaups pačios įstaigos, kurios teiks gimdymo namuose paslaugą.

„Šią sritį buvo nuspręsta reglamentuoti dėl to, kad nepaisant visko, gimdymai namuose vyko ir vyksta. Tad reikia būti realistais ir ši sritis reglamentuota labai griežtai, nustatytos aiškios taisyklės, kurių privalu laikytis, kad nekiltų pavojus gimdyvės bei jos kūdikio gyvybėms“, – sako SAM atstovė.

Štai, pavyzdžiui, nustatyta, kad moterys, planuojančios gimdyti namuose, turės pateikti prašymą gydymo įstaigai, teikiančiai šią paslaugą. Tuo tarpu ši, įvertinusi nėščiosios sveikatos būklę ir patalpos, kur bus priimamas gimdymas, tinkamumą, pasirašys sutartį. Pagal ją, nėščioji gaus konsultacijas iki gimdymo ir po jo, pagalbą gimdymo metu bei akušerio vizitus po gimdymo.

Nustatyta, kad švarioje ir šiltoje namų patalpoje, kurioje planuojamas gimdymas, turės būti karštas vanduo, elektra bei kietas pagrindas, skirtas naujagimiui gaivinti. Taip pat užtikrintas privažiavimas greitosios medicinos pagalbos automobiliui, kuris per 30 minučių galėtų pervežti gimdyvę ir naujagimį į gydymo įstaigą.

Sveikatos apaugos ministro patarėja L. Bušinskaitė-Šriubėnė komentuodama nurodo, kad ji, kaip moteris ir mama, niekada nesirinktų gimdymo namuose.

„Tikiu mūsų šalies medikais, jų profesionalumu, o mūsų šalies gydymo įstaigos ir medikai yra puikiai pasirengusios profesionaliai suteikti paslaugas net ir pačiais sudėtingiausiais atvejais, – sako ministro atstovė.

– Juolab, kad šiuo metu dar nei viena gydymo įstaiga neturi licencijos ir negali teikti tokių paslaugų, t. y. priimti gimdymų namuose.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (184)