„Nepaprastai džiaugiamės, kad pavyko aortos vožtuvų burių rekonstrukcijos operacijos nauju būdu su specialią biologinę medžiagą, iš kurios operacijos metu suformavome visas vožtuvo bures. Tai naujas kokybinis žingsnis gydant aortos vožtuvo ydą paaugliams ir jauniems žmonėms. Visada stengiamasi pataisyti nesandarų aortos vožtuvą, bet nepavykus vožtuvo plastikai, tenka jį protezuoti. Naujas metodas tinkamas tokiems aortos vožtuvams, kur abejotinas vožtuvo pataisymas įprastiniais metodais“, – pranešime spaudai apie inovatorišką operaciją pasakoja VUL Santariškių klinikų širdies chirurgas dr. Virgilijus Tarutis.
Aortos vožtuvo įgimta patologija yra viena iš dažnesnių įgimtų širdies ydų. Greitai progresuojančias aortos vožtuvo ydas tenka gydyti chirurginiu būdu vaikystėje. Tokie vaikai gydomi VUL Santariškių klinikose, todėl klinikų medikai nuolat ieško moderniausių būdų padėti savo jauniesiems pacientams.
Maždaug prieš dešimtmetį japonų medikas Š. Ozaki (Shigeyuki Ozaki) ištobulino aortos vožtuvo burių rekonstrukcijos operaciją. Prieš 4 metus Ozaki operacijos pradėtos Europoje, aortos vožtuvo burių rekonstrukcijai naudojant nekalkėjančią biologinę medžiagą. Šiai dienai Europoje yra mažiau nei 30 vaikų, kuriems aortos vožtuvų rekonstrukcija atlikta Ozaki būdu. Lietuvoje tai yra pirmos tokio tipo operacijos vaikams.
„Tai, kas atlikta mūsų vaikams – lyg iš kokio fantastinio filmo scenarijaus. Kai medikai aiškino, ką turės daryti, jautėmės taip, lyg tikrai žvelgtume į naujai sukuriamas laivo bures. Be galo džiaugiamės, kad vaikai po operacijos jaučiasi puikiai ir nekantrauja grįžti namo", – neslėpdamos džiaugsmo išgyvenimais dalijosi jaunųjų pacientų mamos.
Šis metodas ypatingas tuo, jog visos aortos vožtuvo burės operacijos metu sukuriamos iš specialios biologinės medžiagos, kuri turėtų ilgą laiką nekalkėti, ir visiškai panaikinamas aortos vožtuvo nesandarumas. Be to, pacientams nereikia vartoti krešėjimą mažinančių vaistų, o gyvenimo būdas lieka nepakitęs.
„Kol kas tokią operaciją galima būtų pasiūlyti tik paaugliams ir jauno amžiaus žmonėms. Šias dvi galėjome atlikti ne tik todėl, kad turime stiprią profesionalų komandą, bet ir dėl to, jog turėjome galimybę įsigyti specialią medžiagą iš labdarai skirtų lėšų. Žinoma, pati operacija yra sudėtingesnė nei įprasta vožtuvo keitimo procedūra, nes jos metu reikia suformuoti bures, naudoti specialius įrankius. Metodas atrodo labai pažangus ir teikiantis daug vilčių, kad bus ilgaamžiškesnis.
Pavyzdžiui, Raimondą jau operavome prieš 10 metų – tvarkėme aortos vožtuvus. Dabar tikimės, jog operacinėje jai nebeteks lankytis. Aortos vožtuvo rekonstrukcinės operacijos Ozaki būdu papildo aortos vožtuvo ydų chirurginio gydymo metodų arsenalą", – sako dr. V. Tarutis.