Tai reiškia, kad iš šešiolikos donorų, kurių organai ar audiniai (ragenos) po jų mirties buvo paimti transplantacijai, net iš trylikos donorų buvo paimta daugiau nei po vieną ne tos pačios rūšies organą.
Ligoninės reanimacijos skyriuje konstatavus smegenų mirtį, o artimiesiems pareiškus pritarimą donorystei, iš trylikos multiorganinių donorų buvo eksplantuota (paimta transplantacijai) net 46 organai ar audiniai (ragenos): 23 inkstai, 3 širdys (iš jų viena širdis, Lietuvoje neatsiradus tinkamo recipiento, buvo išsiųsta į Vengriją), 12 kepenų (iš jų dvejos kepenys, Lietuvoje neatsiradus tinkamų recipientų, buvo išsiųstos į Šveicariją ir Austriją). Dviem Lietuvos recipientams buvo atliktos multiorganinių donorų kepenų retransplantacijos. Iš multiorganinių donorų transplantacijai buvo paimtos ir aštuonios ragenos.
Iš viso šiemet Lietuvoje jau atliktos 55 organų ir audinių (ragenų) transplantacijos: 28 mirusio donoro inksto, 2 gyvo donoro inksto, 3 širdies, 10 kepenų, 12 ragenų transplantacijų.
„Ši statistika teikia vilties, kad organų donorystės pagalba iš mirties nagų pavyks išplėšti dar daugiau sunkiai sergančių žmonių“, – sako Nacionalinio transplantacijos biuro laikinoji vadovė Audronė Būziuvienė. Pasak jos, tai, kad net iš trylikos donorų pirmąjį šių metų ketvirtį buvo paimta daugiau nei po vieną ne tos pačios rūšies organą, reiškia, jog mūsų šalies gydytojai reanimatologai aktyviau įsitraukia į organų donorystės procesą, paruošia donorų organus transplantacijai ir juos išlaiko tiek, kiek būtina.
Kaip žinoma, trumpiausias – vos penkių valandų – yra širdies šaltosios išemijos laikas. Todėl šiemet donorų širdžių pergabenimui į transplantacijos centrus Vilniuje ir Kaune dukart buvo pasitelkti sraigtasparniai – vieną kartą iš Šiaulių donorinės ligoninės širdį skraidino Karinių oro pajėgų sraigtasparnis, kitą kartą iš ten pat – Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnis.
„Kita vertus, donorystė būtų neįmanoma be artimųjų pritarimo. Juk tik gavus mirusiojo artimųjų pritarimą, organų donorystės procesas yra įmanomas. Todėl recipientų ir savo vardu nuoširdžiai dėkojame visų donorų artimiesiems, kurie sunkiausią gyvenimo valandą, gedėdami mirusio šeimos nario, randa stiprybės ir sutinka paaukoti jo organus kitų žmonių gyvybei gelbėti, – sako A.Būziuvienė. – Šiais metais visais atvejais sprendimus dėl donorystės priėmė artimieji, ir mus džiugina, kad nesutikimai siekia tik 25 procentus“.
Šiemet efektyviais donorais tapo 10 vyrų ir 6 moterys. Efektyvių donorų amžiaus vidurkis – 51,8 metų. Jauniausiam donorui buvo vos vieneri metai, transplantuota jo širdis. Vyriausiajam donorui buvo 74 metai, jis tapo multiorganiniu donoru.
2017 metais buvo užregistruoti 24 multiorganiniai donorai, 2016 metais – 32, 2015 metais – 27.