Persimonas yra vienas iš saldžiausių vaisių – gliukozė ir fruktozė sudaro net ketvirtadalį jo masės.
Dviem trimis vaisiais galima visiškai numalšinti alkį. Bet ir tai dar ne viskas: maistingosiomis medžiagomis persimonai nenusileidžia tokiems vaisių karalystės titanams, kaip figos ir vynuogės.
Persimonus netgi galima valgyti džiovintus su kava ar arbata – vietoj saldainių. Šis skanėstas toks saldus, kad susicukruoja. Ir tai, pasirodo, labai svarbu žmonėms, kuriems diagnozuotos širdies ydos. Kokiu būdu? Mūsų organizmas persimonuose esantį cukrų panaudoja širdies raumeniui maitinti. Tačiau gliukozės kiekis kraujyje dėl to nešokinėja, kaip būna padauginus rafinuoto cukraus.
O dar yra kalio
Širdininkams naudinga būtų žinoti ir tai, jog persimonuose labai daug kalio. Vartojantiesiems šlapimą varančius vaistus, kurie sykiu pašalina iš organizmo ir kalį, dažnokai tenka papildomai vartoti kalio druskų preparatus. To, anot kardiologų, kai kuriais atvejais būtų galima išvengti įtraukus į valgiaraštį persimonus, abrikosus ir obuolius.
Tiesa, patys persimonai pasižymi skysčius varančiomis savybėmis. Tai bene svarbiausias dalykas, kodėl kardiologijoje šie vaisiai faktiškai laikomi gydomąja priemone. Senuosiuose Kaukazo kurortuose gydytojai jau kadaise rekomenduodavo pacientams, turintiems širdies ir kraujagyslių patologiją, perdien suvalgyti po 2–3 persimonus. Teigta, jog tokio gydymo rezultatai pranokdavo visus lūkesčius.
Kai vaistai nebepadeda…
Ligoniams, turintiems tokią bėdą, kaip širdies kraujagyslių nepakankamumas, pasitaiko, kad išsivysto laikinas pripratimas prie šlapimą varančių vaistų – jų veiksmingumas smarkiai sumažėja. Tokiais atvejais persimonai gali tapti tikru išsigelbėjimu. Būtina suvalgyti 3–4 vaisius per dieną pakaitomis išgeriant tris 100 g porcijas karšto pieno. Pagerėjimą pastebėsite jau antrą dieną, tik svarbu nepamiršti kitų produktų visą tą laiką vartoti kiek įmanoma mažiau.
Beje, gydytis tinka tiek švieži, tiek ir džiovinti persimonai.
Per 4–5 dienas ligonio organizmas savotiškai pailsi nuo didelių diuretikų dozių, ir vaistai vėl pradeda veikti taip, kaip turėtų.
Dėl tos pačios priežasties persimonus pravartu būtų valgyti ir sergantiesiems šlapimo pūslės akmenlige. Ne taip seniai išsiaiškinta, jog šie vaisiai turtingi magnio, pastebimai mažinančio akmenų susidarymo tikimybę.
Be to, persimonai padeda pašalinti iš organizmo natrio druskas ir taip netiesiogiai palengvina inkstų darbą.
Geriau nebent morkos
Persimonai iš tiesų yra sveikatai naudingų ir būtinų medžiagų lobynas. Juose daug betakaroteno ir provitamino A, galinčių apsaugoti nuo vėžio. Įrodyta, kad žmonėms, valgantiems daug vaisių ir daržovių su betakarotenu, pastebimai sumažėja rizika susirgti plaučių vėžiu.
Betakaroteno kiekiu japoniškieji persimonai varžosi su tokiais pripažintais jo šaltiniais, kaip pomidorai, salotos, moliūgai ir paprikos. Šiuo atžvilgiu jie nusileidžia tik morkoms.
Ne tiek jau mažai persimonuose vitaminų C bei P. Taip pat daug geležies, užtektinai pektinų, teigiamai veikiančių virškinimą. Trumpai tariant, jei persimonai ir turi kokių trūkumų, tai truputį liežuvį „kerpantis“ skonis, būdingas vaisiams dėl juose esančių rauginių medžiagų, pirmiausia – tanino. Tad pirkti persimonus reikia tik visiškai prinokusius, kai jie būna gardžiausi – tai yra saldūs ir kvapūs.