Dalis žmonių suskubo pasinaudoti galimybe paankstinti revakcinacijos datą jau kiek anksčiau, o kai kuriems užsiregistruoti trečiai dozei po 4 mėnesių nepavyko ir trečiadienį.
Vienas jų – vilnietis Kęstutis, kuris yra paskiepytas dviem gamintojos „AstraZeneca“ vakcinos „Vaxzevria“ dozėmis. Antroji dozė suleista birželio 22-ąją.
Tačiau dabar, bandant registruotis trečiajai dozei, anksčiausias laikas, kurį galėjo pasirinkti revakcinacijai, buvo gruodžio 19-oji. Trečiajai dozei Kęstutis bandė rinktis „Moderna“ vakciną „Spikevax“.
Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis, portalo „Delfi“ paklaustas, ar gali būti, kad pasiankstinti trečiosios vakcinos dozės vilnietis negalėjo, nes rinkosi būtent „Moderna“, o ne gamintojų „Pfizer“ ir „BioNTech“ „Comirnaty“ vakciną, patvirtino, kad taip ir yra.
„Skiepytis sustiprinančiąja „Spikevax“ vakcinos doze galima praėjus 180 dienų po pilnos vakcinacijos.
„Comirnaty“ vakcinos sustiprinančiąja doze galima skiepytis anksčiau – praėjus 120 dienų po pilnos vakcinacijos“, – patikslino J. Gališanskis, pateikęs ir revakcinacijos schemą, kurioje nurodyta, kad vakcina „Comirnaty“ galima revakcinuotis visiems, jei praėjo 120 dienų, arba 4 mėn. nuo pilnos vakcinacijos paskiepytiems „Comirnaty“, „Spivax“ arba „Vaxzevria“ vakcina. „Spikevax“ vakcina revakcinuotis galima po 180 d. arba praėjus 6 mėnesiams, kurių pirmosios dozės buvo „Comirnaty“, „Spivax“ arba „Vaxzevria“ vakcinos.
Tie, kurie yra paskiepyti vienos dozės „Janssen“ vakcina, sustiprinančią „Comirnaty“ arba „Janssen“ vakcinos dozę gali gauti po 4 mėn., o sustiprinančia „Spikevax“ vakcinos doze vėlgi gali būti paskiepyti po pusmečio.
Gamintojo „AstraZeneca“ vakcina revakcinacijai kol kas nesiūloma.
„AstraZeneca“ arba garsiai skambanti „Sputnik“ yra vakcinos, kurių kita technologija. Jų nešanti dalelė yra adenovirusas, į kurį įterptos struktūros, skatinančios imuninius mechanizmus prieš SARS-CoV-2 viruso smaigą.
Po pirminio skiepijimo paskiepytų žmonių imuninė sistema gali sureaguoti į patį adenovirusą. Nors galutinai nei patvirtinta, nei paneigta, kyla abejonė, kad, įskiepijus sustiprinančią dozę, imuninė sistema gali neutralizuoti adenovirusą ir vakcina nesuveiks.
Tyrimai dėl to dar vyksta ir atsakymas bus. Bet kol kas adenoviruso pagrindu pagamintos vakcinos Lietuvoje sustiprinančiai dozei nerekomenduojamos. Šios vakcinos sustiprinančiai dozei neregistruotos ir Europoje“, – anksčiau portalui „Delfi“ yra minėjęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos vedėjas profesorius, habilituotas mokslų daktaras Vytautas Usonis. Visą interviu su profesoriumi galite rasti čia.
J. Gališanskis pastebėjo, kad žmonės noriai registruojasi trečiajai vakcinos nuo koronaviruso doze.
„Šiandien iki 12 val. vakcinacijai registravosi 14 tūkst. žmonių. Iki šiol per dieną registruodavosi apie 9-10 tūkst. gyventojų, taigi matome padidėjusį aktyvumą. Kai kuriomis valandomis registracijų skaičius išaugo iki trijų kartų“, – teigė pašnekovas.
Primename, kad trečiadienį Vyriausybė pritarė, jog galimybių paso kai kurioms veikloms reikės ir dvylikamečiams, nepersirgusiems ir nepasiskiepijusiems sustiprinančiąja doze. Jis galios septynis mėnesius.
„Noriu atkreipti dėmesį, kad galiojimo terminas nebus taikomas revakcinuotiems asmenims (...), taip pat asmenims iki 18 metų, nes jiems ir nėra numatyta revakcinacija. Taip pat galimybių paso galiojimo terminas nebus numatytas persirgusiems“, – Vyriausybės posėdyje sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Pakeitimai dėl galimybių paso išdavimo tvarkos įsigalios nuo gruodžio 28 dienos.
Ministrų kabineto nutarime numatyta, kad po septynių mėnesių galimybių paso galiojimas būtų pratęsiamas pasiskiepijus trečiąja sustiprinančia doze, taip pat asmenims, kurie persirgo COVID-19, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu ar jei asmuo turi pakankamai antikūnų, skelbia naujienų agentūra BNS.