„Nors vienokių ar kitokių higienos normų pažeidimų aptikome daugelyje vaikų darželių, smagu, kad kai kurios įstaigos, ypač rajono, juos šalindamos padarė pažangą“, – vakar „Panevėžio balsui“ tvirtino centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vida Vyčienė.
Pernai skyriaus darbuotojai patikrino 33 Panevėžio miesto ir 14 rajono vaikų darželių. „Daugumai nustatytų pažeidimų pašalinti reikia papildomo finansavimo, tačiau nemažai yra ir tokių, kurie susiję su aplaidžiu atsakingų darbuotojų darbu“, – tvirtino V.Vyčienė.
Dėl higienos normų pažeidimų Panevėžio visuomenės sveikatos centras administracines nuobaudas skyrė miesto vaikų lopšelių–darželių „Nykštukas“, „Ramunė“, „Varpelis“, „Voveraitė“ ir „Žiburėlis“, rajono Pažagienių bei Upytės ikimokyklinių įstaigų vadovams ar atsakingiems asmenims. V.Vyčienės teigimu, pažeidėjams teko sumokėti apie šimto litų baudas.
Smėlio dėžės – infekcijų šaltinis
Panevėžio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja pranešė, kad nei mieste, nei rajone nebeliko darželių darbuotojų, neišklausiusių higienos įgūdžių kursų, neturinčių sveikatos pažymėjimų.
„Tačiau ne visos miesto ir rajono ikimokyklinės įstaigos paisė tik pernai joms nustatytų naujų higienos normų reikalavimų. Pavyzdžiui, rajone 14, o mieste – 18 procentų darželių dalindamos maistą virtuvių darbuotojos nedėvėjo specialių chalatų, daugelyje įstaigų nebuvo laiku išnešami atliekų kibirai“, – teigė V.Vyčienė.
Pasak dienraščio pašnekovės, net 60 procentų Panevėžio miesto ir 92 procentai rajono vaikų lopšelių-darželių yra aptverti žemesne nei pusantro metro, kaip reikalaujama, tvora.
Tikrinimų metu higienistams taip pat užkliuvo netvarkingi surūdiję ikimokyklinių įstaigų lauko žaidimų įrengimai, sulūžusios smėlio dėžės.
„Pastarųjų būklė mieste yra bloga visuose darželiuose. Dėžės neturi dangčių, smėlis jose nekeičiamas mėnesių mėnesiais. Rajone apie trečdalyje darželių smėlio dėžės prižiūrimos rūpestingai“, – sakė V.Vyčienė.
Kaimų darželių stogai geri
Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistės duomenimis, remonto reikia kone pusei miesto ikimokyklinių įstaigų lauko pavėsinių, o rajone šie statiniai tvarkytini trečdalyje vaikų darželių.
„Pernai dar apie dešimt procentų miesto ikimokyklinių įstaigų turėjo kiaurus stogus ir net 80 procentų – nesandarius langus. Rajone blogų stogų 2008-aisiais jau nebebuvo, o dėl senų vėjo prapučiamų langų vargo 14 procentų darželių“, – informavo V.Vyčienė.
Beveik pusė miesto vaikų lopšelių-darželių pernai neturėjo įsirengę specialių vietų bei įrangos sugrįžusių iš kiemo mažylių drabužėliams ir avalynei džiovinti, taip pat sieninių spintų darbuotojų aprangai laikyti. Tokių pažeidimų rajone higienistai nerado.
Net 60 procentų miesto ikimokyklinių įstaigų būtina remontuoti vidaus patalpas, penktadalyje – virtuves, trečdalyje – skalbyklas.
Nesubalansuotas, neracionalus maistas
„Daugiau kaip 70 procentų miesto darželių susidėvėjusi grindų danga, per 60 procentų – remontuotini tualetai, prausyklos. Rajone prastą grindų dangą ir nesutvarkytus tualetus turi apie trečdalis darželių. Miesto darželiuose būtina ne tik dažyti sanitarinių taškų sienas, bet ir keisti įrangą – ji nebetinkama beveik pusėje ikimokyklinių įstaigų“, – sakė Panevėžio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja.
Higienos specialistai miesto ir rajono vaikų lopšeliuose-darželiuose taip pat matavo triukšmo lygį, tyrė šilumos komforto sąlygas, tikrino maisto racioną.
„Paaiškėjo, kad triukšmas viršija normą miesto „Aušros“ lopšelyje-darželyje. Iš dvylikos Panevėžyje atliktų patiekalų tyrimų vienuolikos rezultatai buvo blogi – vaikams gaminamas maistas nesubalansuotas, neracionalaus. Rajone tyrėme aštuonių darželių virtuvių maisto racionus ir visur radome pažeidimų“, – tvirtino V.Vyčienė.