Skaičiuojama, kad vienai moteriai padėti pastoti reikalingos paslaugos gali kainuoti maždaug 3 tūkst. eurų. Jei per metus tokių moterų būtų 1000, joms pilnas paslaugų paketas kainuotų maždaug 3 mln. eurų, kuriuos sudaro pagalbinio apvaisinimo procedūrų, medikų konsultacijų, reikiamų vaistų ir genetinių tyrimų, kurie atliekami tam tikrai atvejais, kainos, rašoma pranešime spaudai.

Visos šios paslaugos bus apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tai reiškia, kad pacientams už šias paslaugas nereikės papildomai nieko primokėti nei valstybinėje, nei privačioje gydymo įstaigoje, nes jos pagal sutartis su ligonių kasomis gaus pilną apmokėjimą už šias paslaugas. Tiesa, valstybės lėšomis kompensuojamų pagalbinių apvaisinimų skaičius yra ribotas iki dviejų.

Pagal Lietuvos akušerių ginekologų draugijos pateiktą informaciją, Lietuvoje kasmet galėtų būti preliminariai atliekama 800-1000 dirbtinio apvaisinimo procedūrų. Įvertinus tai, kad tokios paslaugos mūsų šalyje iki šiol nebuvo kompensuotos PSDF lėšomis, ir gydymo įstaigų, galinčių teikti dirbtinio apvaisinimo paslaugas, būtų tik kelios. Šias paslaugas jau gali teikti Santariškių klinikos, neseniai gavusios licenciją. Vėliau jas planuoti pradėti teikti dar kelios įstaigos.

Taigi dirbtinio apvaisinimo paslaugos kainą sudaro gydytojų konsultacijos, pagalbinio apvaisinimo procedūros, vaistai ir genetiniai tyrimai.

Jau balandį bus pradėti kompensuoti vaistai, reikalingi kiaušidžių stimuliacijai, kad moterys galėtų pastoti. Kaip tik šiuo metu jie yra pakeliui į kompensavimo sistemą, t. y. baigiami derinti teisiniai formalumai, būtini įtraukiant šiuos vaistus į kompensuojamųjų sąrašą. Vidutiniškai vienam kiaušidžių stimuliacijos gydymo atvejui, t. y. vienai moteriai paruošti, reikės apie 2 tūkst. eurų. Iš viso skaičiuojama, kad pirmaisiais metais reikėtų apie 1,3 mln. eurų, o antraisiais – 1,6 mln. eurų.

Tuo tarpu gydytojų specialistų atliekamos pagalbinio apvaisinimo gydymo procedūros per metus kainuotų apie 800 tūkst. eurų, jei jos būtų suteiktos maždaug 1000 moterų.

Na, o tam tikrais, t.y. sudėtingesniais, atvejais vaikų negalinčioms susilaukti poroms, reikalingi ir genetiniai tyrimai, esant indikacijoms prieš embriono perkėlimą į moters kūną. Iš viso jų yra atliekami du – arba vienas, arba kitas. Vienas iš jų kainuoja 2 tūkst. eurų, o jų per metus atliekama keliasdešimt. Antrojo kaina siekia 6 tūkst. eurų, kurių kasmet atliekama maždaug 10. Tad, jei per metus būtų suteikta keliasdešimt tokių paslaugų, šiems tyrimams apmokėti gali reikėti apie 200 tūkst. Eurų per metus.

Pagalbinio apvaisinimo procedūrų ir gydymui reikalingų procedūrų kompensavimas susilaukė labai didelio dėmesio ir kritikos dėl neva nepakankamų lėšų ir vėluojančių sprendimų dėl vaistų kompensavimo, todėl siekdami maksimalaus skaidrumo privalome informuoti, kad ministerija ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos tam iš tiesų skyrė realų prioritetą ir maksimaliai paskubino procesus dėl reikalingų medikamentų kompensavimo.

Dėl šios priežasties, kai kurių kitų ligų gydymui gydyti skirtų medikamentų įtraukimas į kompensavimo sistemą bus atidėtas vėlesniam laikui, siekiant greičiau suteikti galimybę nevaisingoms šeimoms gauti reikalingą gydymą. Specialistai ragina visuomenę nepasiduoti privačių vaisingumo klinikų kuriamomis abejonėmis dėl nepakankamo procedūrų apmokėjimo, nes valstybė privalo atsakingai vertinti gydymo kaštus ir mūsų visų sumokėtų mokesčių panaudojimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (135)