Listonas buvo škotų chirurgas su entuziazmu amputavęs galūnes. Jis dažnai prašydavo savo studentų ir asistentų matuoti laiką, per kurį jis atlieka amputaciją, ir su pasididžiavimu vardindavo savo rekordus. Operacijas stebėję žmonės žavėjosi Listono greičiu ir atsidavimu – jo rankose skalpelį greitai keitė kaulų pjūklas, viskas įvykdavo vos per kelias sekundes. Kartais Listonas tarp dantų įsikąsdavo kruviną peilį, kad galėtų darbuotis abiem rankomis.
Švara tais laikais nebuvo tokia svarbi. Ryšys tarp sterilumo ir infekcijų nebuvo pilnai suvokiamas, todėl Listono peilis tarp dantų nebuvo toks jau šokiruojantis vaizdas. Daugelis chirurgų didžiavosi savo nuo kraujo sukietėjusiais chalatais ir juokdavosi iš tų, kurie skatino juos apsiprausti – „Ar budelis prieš kirsdamas galvą irgi turi pasidaryti manikiūrą?“
Listonas didžiavosi vadindamas save greičiausiu peiliu vakaruose. Tačiau ne visos jo operacijos buvo sėkmingos – vėlgi, dažniausiai dėl švaros ir prasto supratimo apie žaizdų sutvarkymą. Keturi jo pasiekimai labai išpopuliarėjo Richardo Gordono, anglų rašytojo ir chirurgo, dėka, kuris viską sudėjo į savo 1983 metais parašytą knygą.
Gordonas, kuris gimė gerokai jau po Listono mirties, labai vaizdingai aprašė Listono gyvenimą ir charakterį. Visgi, labiausiai visiems įstrigo žymiausios Listono operacijos, kurias čia ir pateikiame.
Kartą Listonas išoperavo daugiau nei 20 kg sėklidžių auglį. Jis buvo toks didelis ir sunkus, kad pacientas jį vežiojosi karutyje. Operacija truko vos 4 minutes.
Ne viena Listono, kaip ir kitų to laikmečio chirurgų, operacija baigėsi tragiškai. Kartą Listonas apžiūrėjo jauną berniuką su didele aneurizma ant kaklo. Jis negalėjo patikėti, kad toks jaunas berniukas jau turi aneurizmą, todėl žvitriu peilio judesiu ją nupjovė. Berniukas nukraujavo, tačiau arterija, kurioje ir buvo užaugusi aneurizma, yra išsaugota kaip muziejinė vertybė.
Listonas didžiavosi savo greičiu, tačiau greitis nebūtinai reiškia kokybę. Viena iš nemaloniausių greičio demonstracijų nutiko kuomet Listonas per 2,5 minutės amputavo paciento koją, bet kartu nupjovė ir sėklides. Visiškai netyčia.
Tačiau pati prasčiausia diena Listonui buvo tuomet, kai jis vienos operacijos metu pasiekė 300 % mirtingumą. Jis kaip visada spėriai mosikavo peiliu ir per 2,5 minutės amputavo koją. Tačiau tuo pačiu nupjovė ir savo asistento pirštus. Sumaištyje Listonas netyčia įpjovė ir į vieno iš stebėtojų kostiumą. Pastarasis iš karto iš baimės mirė vietoje. Tikrasis pacientas ir asistentas mirė vėliau nuo kraujo užkrėtimo.
Tokia tat buvo senų laikų chirurgija. Tačiau negalima sakyti, kad Listonas buvo blogas chirurgas. Jis kantriai chirurgijos mokė kitus, buvo atsidavęs ir veikė pagal visas to laikmečio taisykles. Jo greitis padėjo išgelbėti ne vieną gyvybę, nors daug žmonių tuomet ir mirdavo nuo to, ko mokslininkai tuomet nesuprato – kraujo užkrėtimo dėl nešvaros.
Daugiau straipsnių apie istorijos, mokslo ir technologijų, bei automobilių pasaulio įdomybes - Nodum.lt