Teigiama, kad kas penktas 6-11 metų vaikas Lietuvoje turi antsvorį. Specialistų teigimu, tokį gyvenimo būdą lemia sėslumas, kompiuteriniai žaidimai ir nesupratimas, ką reiškia pilnavertė mityba.
Nutukimas yra liga, kuri reikalauja priežiūros ir gydymo, todėl kalbat apie vaikų antsvorį, jiems turi padėti tėvai. Vilniečio tuomet dar devynmečio Manto mama Loreta, matydama blogėjančią sūnaus sveikatą pirmoji ėmėsi iniciatyvos taisyti padėtį.
Berniuko maisto pasirinkimo įgūdžiai buvo menki. „Jis vengdavo daržovių, mano pagamintos mėsos, rinkdavosi iš nevertingų miltų pagamintus patiekalus. Didelis užimtumas – mokykla ir popamokinė veikla, sudarė sąlygas Mantui valgyti valgyklose, pirkti maistą užkandinėse“, - pasakoja moteris.
Anot specialistų, valgant nevisavertį maistą, sotumas išlieka neilgai ir tuo pat metu norisi griebtis kitokių užkandžių, todėl nesveiko maisto ratas ir toliau sukasi. Per savo devintuosius-dvyliktuosius gyvenimo metus Mantas priaugo 10 kilogramų, o tai sudarė 20 proc. prieaugį prie jo normalaus svorio.
Berniuko tėvams trūko žinių
Manto mama kaip tik galėdama stengėsi padėti savo vaikui. Augant svoriui, visa šeima jautė nerimą, kuris vėliau išaugo į psichologinį spaudimą. Moteris prisipažino, kad nebuvo tikra, kaip tvarkytis šioje situacijoje.
„Bandžiau skaičiuoti maisto porcijas, dėti jam užkandžius į mokyklą. Bet rezultato nebuvo. Jis nemokėjo priimti mūsų rūpesčio ir mūsų pastangas vertino kaip priekaištą savo išvaizdai bei maisto pasirinkimui. Sūnaus psichologinė būsena ūmėjo, jis darėsi vis uždaresnis, linkęs net į depresiją“, - pasakoja vaiko mama.
Tokią berniuko būseną lėmė netinkama aplinka mokykloje. Pasikeitus išvaizdai, prasidėjo užgauliojimai ir patyčios. Mantas pasidarė agresyvus, prasidėjo pykčio priepuoliai, kurie mainėsi su nevaldomu persivalgymu.
Farmacininkė Laima Stoniuvienė sako, kad tokias istorijas dažnai tenka girdėti ir iš vaistinės klientų. Tėvai ieško patarimų, kaip elgtis, kai akivaizdu, jog vaikui reikia pagalbos. „Dažnam atrodo, kad pakaktų tam tikrų vaistų ir problema išsispręstų, tačiau taip toli gražu nėra. Kiekviena situacija reikalauja išskirtinio dėmesio, todėl išsikalbėję mes kaip specialistai arba patariame namuose atlikti tam tikrus veiksmus, kurie leis tėvams suprasti, yra antsvoris, ar ne, arba iš karto rekomenduojame kreiptis į gydytojus“, - sako „Eurovaistinės“ vaistininkė.
Pasak jos, pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet tėvai kategoriškai atsisako vizito pas gydytoją ir nenori pripažinti, kad būtina imtis veiksmų.
Gydytoja dietologė Lietuvos antsvorio bei nutukimo prevencijos asociacijos prezidentė Rūta Petereit pritaria, kad susitaikymas su problema yra būtinas.
„Ne tik vaikui, bet ir visai šeimai turi rūpėti ši problema ir jeigu vaikas norės kovoti su viršsvoriu, o tėvai ne, jokio rezultato nebus“, - teigia gydytoja.
Padėjo specializuota stovykla, paauglys bėgioja maratonus
Manto mama kreipėsi į gydytojus, tačiau be didelio viršsvorio medikai nieko nediagnozavo, todėl gydymo nesiėmė, tiesiog patarė keisti gyvenimo būdą.
Tuomet tėvai užregistravo į specializuotą stovyklą. Berniukui atvirai buvo sakoma, koks stovyklos tikslas ir jis noriai ėmėsi veiklos. Stovyklos metu per 7 dienas vaikas numetė 2 kilogramus – 3,4 proc. savo kūno svorio. „Tai mums buvo gera paskata, nes ir pasibaigus stovyklai reguliariai teikdavome ataskaitas apie fizinį aktyvumą, maisto pasirinkimą. Kartu su sūnumi nueidavome didelius atstumus, kartais net viršydami programos trenerių duodamus nurodymus“, - sako berniuko mama.
Moteris pripažįsta, kad pasitaikė ir klaidų, kuomet Mantas persistengdavo sportuodamas, nes norėjo pasiekti rezultatų kuo greičiau. „Per kitas tris savaites jis numetė dar 5 kg, pasiekdamas bendrą 7,5 kg rezultatą“, - džiaugsmo neslėpė mama.
Keturi žingsniai padėsiantys tėvams
Vertindama Manto pokyčius gydytoja dietologė teigia, kad pasiekti tokių rezultatų padėjo šeimos įsitraukimas.
„Kiek žinau, dabar šis vaikas bėgioja maratonus, pats domisi subalansuota mityba. Džiugu, kad jis atrado tai, kas jam kur kas maloniau nei vien skanus ir gardus maistas“, - sako gydytoja dietologė ir išskiria keturis žingsnius, kurie gali padėti tėvams, kovojant su vaikų viršsvoriu:
Būtina atsisakyti saldžių gėrimų ir kuo dažniau per dieną nesuvalgyti nė vieno saldumyno.
Skatinti fizinį aktyvumą – arba valandą sportuoti, arba per dieną nueiti ne mažiau kaip 10000 žingsnių.
Apriboti televizoriaus, kompiuterio ir išmaniojo telefono laiką (galima trukmė iki 2 val.)
Valgyti penkis kartu per dieną ir suvalgyti penkias daržovių ir vaisių porcijas (užkandžiams būtina parinkti tris daržoves ir du vaisius).
Plačiau antsvorio ir nutukimo tema Lapkričio 9 d. Kaune konferencijos „Antsvoris ir nutukimas šiandien: aktualijos, iššūkiai ir sprendimai“ metu kalbės gydytojai dietologai Rūta Petereit, Vaidotas Urbonas, Dalius Barkauskas, Edita Gavelienė, Julius Neverauskas ir Lietuvos antsvorio ir nutukimo prevencijos asociacijos valdybos narys Artiomas Šabajevas.