Visgi praėjus dvejiems metams „Delfi“ skaitytojai pastebi, kad kai kurių vaistų trūksta ir toliau – jų tenka ieškoti keliose skirtingose vaistinėse, o sužinojus, kur dar yra kelios pakuotės, skubėti pasiimti, kol nenupirko kiti.

Vaistinių ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos teigimu, nors tam tikri sutrikimai pasitaiko, didelio vaistų trūkumo, koks buvo 2023 metais, šiuo metu nėra.

Štai gruodį gavome skaitytojos laišką, kuriame pasakojama, kad moteris susidūrė su sunkumais, kai bandė rasti inhaliuojamus steroidinius vaistus nuo kosulio, tiksliau budezonidą. Jų ieškojo ir Vilniuje, ir Panevėžyje. Panevėžyje ieškojo įvairių tinklų vaistinėse, tačiau visame mieste niekur jo nebuvo.

„Žiemą mane užklupo labai didelis kosulys, kelias naktis dėl jo net negalėjau miegoti. Gydytojas paskyrė inhaliuojamų steroidinių vaistų, kurie turėjo numalšinti simptomus. Tuo metu buvau Panevėžyje, ieškojau keliose skirtingų tinklų vaistinėse, tačiau nė viena neturėjo šio vaisto, pasakė, kad nėra visame Panevėžyje, nebent užsakytų ir ateitų po kelių dienų. Tačiau kosulys labai vargino būtent tomis dienomis, vaistų reikėjo ir jų nebuvo“, – pasakojo Gerda.

Radusi antidepresantų pasijaučia kaip laimėjusi loteriją

Vilniuje gyvenanti Deimilė „Delfi“ pasakojo, kad jai dažnai tenka ieškoti kompensuojamųjų antidepresantų, tačiau pastarąjį pusmetį net nuėjusi į kelias skirtingas vaistines susiduria su problema, kad šios rūšies vaistų nėra, arba yra itin mažas kiekis, kurio užteks tik labai trumpam laikui.

Vaistinė

Vaistinėje siūlomas kitas, nekompensuojamų vaistų variantas, visgi moteris tikisi gauti jai priklausančius kompensuojamuosius vaistus.

„Tikrai nepatogu ir sukelia tokį beviltiškumo jausmą, nes ir vaistai labai specifiški – skirti spręsti psichologines problemas. Dažnai užtrunka, kol randi jėgų kreiptis pagalbos, todėl jau pasiruošus ir gavus gydymą, jį nori kuo greičiau pradėti, o ne ieškoti vaistų visame mieste ir jaustis kaip laimėjus loteriją, kai vaistininkas tau randa dar kokį likusį pakelį“, – savo istorija dalijosi Deimilė.

Antibiotikų medžioklė norint išgydyti skrandį

O kita skaitytoja Urtė šią savaitę pasakojo, kad jai neseniai nustatyta Helicobacter pylori bakterija, kurios gydymui buvo paskirti antibiotikai. Tačiau ir su jais kilo problemų, tad sužinojus, kur yra paskutiniai vaistų pakeliai, reikėjo skubėti į vaistinę, kol kiti jų nenupirko.

„Man išrašyti du vaistai nuo Helicobacter pylori, vieną nusipirkau iškart. Dėl kito prasidėjo paieškos, „Gintarinė vaistinė“ neturėjo, sako vaistininkė – ieškokite „Eurovaistinėje“. Galvodama, kad daugiausia vaistų turi „Akropolyje“, vykau ten, bet jie pasakė, kad neturi, ir turės galbūt po kelių mėnesių.

Sakau, bet man reikia jau pradėti gerti, gal galite pažiūrėti, ar kurioje vaistinėje yra Vilniuje. Tai pažiūrėjo, rado, kad dar likusios 7 pakuotės Viršuliškėse, vaistininkė sakė – skubėkite, nes greitai dingsta tie vaistai, visi supuola į vieną vaistinę. Spėjau. Vaistininkė sakė, kad į tą vaistinę dabar atvažiuoja visi, nes tik joje Vilniuje yra šio preparato“, – apie antibiotikų medžioklę pasakojo Urtė.

Vaistinė

Vaistinės sako, kad itin didelio vaistų trūkumo nėra

Pasak kalbintų vaistinių atstovų, nors kai kurių preparatų trūkumas kartais atsiranda, neilgai trukus jis pašalinamas, o su didesniu vaistų trūkumu nesusiduriama.

„Kalbant konkrečiai apie skaitytojo laiške minimus antidepresantus, tam tikri tiekimo sutrikimai buvo praėjusių metų spalio mėn., tačiau jau nuo lapkričio mėnesio šio preparato vaistinėse pilnai turime. Suprantame, kaip pacientui yra svarbu gauti jam paskirtą kompensuojamą preparatą, todėl vaistininkas suteiks turimą informaciją, kur yra reikiamo vaistinio preparato.

Dėl skaitytojo minimų antibiotikų, tikrai buvo pavienių situacijų kad kai kuriose vaistinėse jų pritrūko, tačiau tam tikrose vaistinėse likučių dar turime, o taip pat greitu metu laukiame papildymo. Tad bendrai šalies mastu trūkumo nėra, nuolat peržiūrime, perskirstome vaistų likučius. Jei reikia, galimas vaistinio preparato pristatymas į paciento norimą vaistinę“, – komentavo „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.

Gintarinės vaistinės rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė

Kai kurių antibiotikų tiekimas sutrikęs

Kartais iš tiesų pasitaiko, kad rinkoje pritrūksta tam tikrų medikamentų, sako „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas. Įprastai tai nutinka dėl pas vaistų gamintojus vykstančių tiekimo sutrikimų, kuriuos sukelia trikdžiai gamyboje, logistikoje. Įtaką gali daryti ir ūgtelėjęs konkrečių preparatų poreikis.

Taip pat vaistininkas pabrėžia, kad esant tiekimo sutrikimams, stengiamasi gauti kitų tos pačios veikliosios medžiagos preparatų, tačiau jie ne visada būna kompensuojami valstybės.

„Pavyzdžiui, šiuo metu stebime laikiną kai kurių budezonido preparatų trūkumą, tačiau vaistinėse galima įsigyti alternatyvų su ta pačia veikliąja medžiaga. Jaučiamas ir tam tikrų amiodarono veikliosios medžiagos vaistų, skirtų širdies veiklai gerinti, trūkumas, tad atitinkamai galime pacientams pasiūlyti kitų preparatų su ta pačia veikliąja medžiaga.

Sunku pasakyti, kiek laiko gali tęstis medikamentų trūkumai, tačiau dažniausiai jie išsprendžiami greitai, farmacijos rinka yra labai dinamiška. Vieną savaitę galime susidurti su kai kurių vaistų laikinu trūkumu, o kitą – jau turėti pakankamai“, – komentavo R. Blynas.

Rimvydas Blynas

O antidepresantų trūkumas šioje vaistinėje, pasak vaistininko, nepastebimas. Visgi pastebimas antibiotikų su klaritromicino veikliąja medžiaga trūkumas, jų papildymas įvyks kitą savaitę. Taip pat stebimi ir ciprofloksacino veikliosios medžiagos antibiotikų tiekimo sutrikimai.

„Eurovaistinės“ atstovai taip pat sako, kad didelių vaistų tiekimo sutrikimų nėra, tačiau pastebi ir kitų vaistininkų minėto antibiotiko trūkumą.

„Eurovaistinės“ komunikacijos projektų vadovė Kamilė Šoblinskė

„Bendrai kalbant apie vaistų prieinamumą, šiuo metu pastebime tik antibiotiko, kurio veiklioji medžiaga yra klaritromicinas, trūkumą. Tiekimo sutrikimai oficialiai deklaruoti tiekėjų, todėl iki pavasario vaistines pasieks tik riboti šio vaisto kiekiai. Jei reikiamo vaisto laikinai nėra konkrečioje vaistinėje ir norite sužinoti, kurioje artimiausioje vaistinėje galite jį rasti, kviečiame pasikonsultuoti su vaistininku gyvai arba paskambinti į mūsų nemokamą klientų aptarnavimo liniją telefonu +370 800 50005“, – sakė „Eurovaistinės“ komunikacijos projektų vadovė Kamilė Šoblinskė.

Vaistų kontrolės tarnyba taip pat teigia, kad didelio trūkumo nėra

Pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT), šių metų pradžia, palyginus su praėjusiais metais, iš esmės nesiskiria dėl vaistų tiekimo sutrikimų.

Štai tekste minėtas vaistas budezonidas, pasak VVKT, remiantis turimais duomenimis, gaunamais iš didmenininkų, Lietuvai tiekiamas. Vieno prekinio pavadinimo vaisto tiekimas nutrauktas, tačiau yra kitas kompensuojamas šios veikliosios medžiagos ir stiprumo vaistas, kuris yra tiekiamas be sutrikimų.

Visgi antidepresanto fluoksetino tiekimas tikrai buvo sutrikęs.

„Su jo trūkumu susidūrė ir kitos ES valstybės. Fluoksetino tiekimas atnaujintas nuo lapkričio 15 d.“, – patikslino VVKT atstovė Aistė Tautvydienė.

Kaip paaiškina VVKT, dažniausiai vaistų sutrikimai būna nulemti gamybos problemų, pavyzdžiui, kai trūksta veikliųjų ar kokių nors kitokių medžiagų. Vaistų tiekimas taip pat gali sutrikti ir dėl logistikos problemų, padidėjusio vaistų poreikio, komercinių priežasčių.

Be to, pasak A. Tautvydienės, vaistų tiekimo sutrikimai nėra tik paskutinių kelerių metų problema. Jų pasitaikydavo visada.

„Dažnai vaistų tiekimo sutrikimo problemos išsprendžiamos greitai. Pavyzdžiui, jei vaisto tiekimo sutrikimą lemia logistikos problemos, būna, kad gyventojai šio trūkumo nė nepajaučia, nes esamų vaisto likučių pakanka.

Taip pat problemų kyla mažiau, jei rinkoje yra pakankamai kitų tos pačios veikliosios medžiagos preparatų – tokiu atveju vaistas nesunkiai pakeičiamas kitu. Sudėtingesni tie atvejai, kai sutrinka tam tikros veikliosios medžiagos gamyba. Tokiais atvejais vaisto pritrūksta ne vienos šalies rinkoje“, – komentavo A. Tautvydienė.

Apie vaisto tiekimo sutrikimą gamintojas privalo pranešti VVKT, jį tai daryti įpareigoja Farmacijos įstatymas.

Didmeninio platinimo įmonių atstovai kas mėnesį įpareigoti VVKT teikti duomenis apie visų vaistų pardavimus vaistinėms bei Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, bei kas savaitę apie turimą neparduotų vaistų, skirtų Lietuvos rinkai, likutį.

„Norime atkreipti dėmesį, kad vaistai yra vaistų gamintojų nuosavybė, todėl tik gamintojas sprendžia, kokiose valstybėse vaistą registruoti, į kurias valstybes vaistą tiekti, taip pat vaisto gamintojas gali vaisto tiekimą ir nutraukti savo iniciatyva. Taigi nei mūsų institucija, nei SAM, nesant vaisto, negali užtikrinti, kad vaistas būtų tiekiamas“, – komentavo VVKT atstovė.

Kad pacientai nejaustų vaistų tiekimo sutrikimų pasekmių ar šios pasekmės būtų mažesnės, gali būti tiekiami Lietuvoje neregistruoti vaistai, taip vadinamieji vardiniai (jei jie registruoti bent vienoje kitoje EEE valstybėje arba gamintojo valstybėje), taip pat vaistai registruoti vaistai užsienio pakuotėmis. Šios priemonės padeda dažnai spręsti iškilusias tiekimo problemas.

Primena, kad vaistinė įsipareigoja užsakyti vaistus

Taip pat pažymėtina, kad jei vaistinėje nėra pageidaujamo vaisto, tačiau jį turi bent viena didmeninio platinimo įmonė, gyventojui pageidaujant, vaistai turi būti užsakomi.

„Jei konkretaus vaisto nėra, o pacientui jo reikia, tokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju bei aptarti alternatyvaus gydymo galimybes. Jei trūksta konkretaus vaisto konkrečios farmacinės formos, pavyzdžiui, nėra tablečių, bet yra suspensija, žvakutės ar pan., verta su gydytoju ar vaistininku aptarti kitokios vaisto farmacinės formos vartojimo galimybę.

Vaistų tiekimo sutrikimų problema nėra nauja nei Lietuvoje, nei kitose valstybėse, ji buvo ir anksčiau. Tiesa, po pandemijos apie ją pradėta daugiau diskutuoti ir spręsti europiniu lygmeniu. Tikimasi, kad situacija spręsis teigiama linkme“, – apibendrino A. Tautvydienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)