Pasak dailymail.co.uk, praėjusiais metais Jungtinėje Karalystėje į ligoninę dėl Mortono neuromos pateko 2532 moterys, kurių amžius – nuo 40 iki 69 metų. Per pastaruosius 10 metų dėl šios diagnozės ligoninėje atsidūrusių moterų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai. Kaip rodo Edinburgo karališkojo chirurgų koledžo atliktas tyrimas, vyrai dėl šio negalavimo į ligoninę patenka keturis kartus rečiau nei moterys.

Moterys nuo 40 iki 69 metų – didžiausia grupė, kenčianti nuo Mortono neuromos, sudaranti pusę visų pacientų, kuriems reikalinga operacija.

Negalavimą sukelia tokia padėtis, kai kojų pirštų kaulai spaudžia nervą, o tarpai tarp kaulų yra siauri. Dėl to nervas ir aplink jį esantis audinys sustorėja. Kai kurie pacientai šį jausmą apibūdina kaip „vaikščiojimą kietais žirniais“.

Perspėjama, kad batų, kurių kulnai yra aukštesni nei 3 cm, o pirštai tokioje avalynę būna suspausti, avėjimas gali sukelti skausmus.

„Jau seniai žinojome, kad negalavimas daugiausia paliečia vidutinio amžiaus moteris. Egzistavo hipotezė, kad aukštakulniai ir panaši ankšta, nenatūrali avalynė, nors ir atrodanti nuostabiai, neabejoju, tam turi didelės įtakos“, – teigia Bradfordo mokomosios ligoninės mokslininkas, ortopedas Andrew Craigas.

„Augantis nuovokumas dėl Mortono neuromos yra tik į gera dar ir dėl to, kad pėdų sustingimas gali būti kitų, gyvenimą iš esmės keičiančių, ligų, tokių kaip diabetas, požymis“, – aiškina A. Craigas.

Pacientai pirmiausia pajunta veriantį skausmą, kuris būna su pertrūkiais ir paprastais siejamas su laikotarpiais, kuomet tenka ilgai stovėti ar vaikščioti.

Tačiau po keleto mėnesių skausmas gali tapti nuolatinis. Tai būna dilgčiojančių arba sustingusių pirštų pojūtis.

Daugelį metų šis negalavimas neretai buvo gydomas kortizono injekcijomis, kurios slopina uždegimą ir suteikia laikiną palengvėjimą. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad trumpalaikis skausmo malšinimas nėra efektyvus. Kitos priemonės, pavyzdžiui, į batus dedami padeliai, sumažinantys spaudimą, kai kuriems pacientams palengvina skausmą. Tačiau daliai pacientų apsiavus batus šie padeliai dar labiau spaudžia koją ir sustiprina skausmą.

A. Craigas užsimena apie kitus gydymo būdus, tarp jų – vidpadžius ir steroidų injekcijas. Jo turimais duomenimis, 55 proc. pacientų prireikia operacijos. Kartais operacija apima nervo pašalinimą, tai reiškia, kad po operacijos pacientas tos vietos nebejaučia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (43)