Preliminariais duomenimis, itin nuodingo metilo alkoholio (metanolio) kiekis šiame gėrale net septynis kartus viršijo nepavojingas gyvybei normas, rašoma pranešime spaudai.

Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja, gydytoja toksikologė Laima Gruzdytė sako, kad žmogui pakaktų išgerti 10 ml gryno metilo alkoholio ir jis apaktų.

„Išgėrus metilo alkoholio žmogaus organizme susidarę formaldehidas ir skruzdžių rūgštis sukelia įvairias komplikacijas – sutrinka inkstų veikla, pažeidžiami kiti organai. Apsinuodijus atsiranda girtumą primenantys požymiai – galvos svaigimas, dezorientacija, dirginamas virškinamasis traktas, centrinė nervų sistema, prasideda pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, gali sutrikti sąmonė, prasidėti traukuliai“, – apsinuodijimo simptomus vardija gydytoja toksikologė.

gydytoja toksikologė Laima Gruzdytė
Pasak specialistės, apsinuodijus metanoliu maždaug pusei pacientų išsivysto regos sutrikimai: mirgėjimas akyse, dvejinimasis, susiaurėja regėjimo laukas, vėlesnėje stadijoje gali pasireikšti ūminis kasos arba inkstų uždegimas, atsirasti traukuliai, koma, apakimas.

„Nesuteikus tinkamo gydymo, pacientas gali mirti per kelias paras“, – sako L. Gruzdytė.

Anot gydytojos, kiekvienam pacientui su pasireiškusiais apsinuodijimo simptomais ar išsiaiškinus, kad jis išgėrė daugiau kaip 4 ml gryno metanolio, turi būti suteikiama medicininė pagalba.

Lietuvoje labai atidžiai stebimas kiekvienas apsinuodijimo metilo alkoholiu atvejis. Bet koks įtarimas nuodugniai tiriamas atsakingų institucijų ir stengiamasi, kad įtartinas produktas nepatektų ant vartotojų stalo.

„Neseniai Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje buvo gydomas žmogus, kuris, kaip manoma, buvo apsinuodijęs metilo alkoholiu. Visuomenės sveikatos centras aktyviai aiškinosi, kur galėjo būti nuodingojo alkoholio šaltinis ir ar nėra rizikos tam produktui plisti“, – sako L. Gruzdytė.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, kasmet ligoninėse gydosi apie 30 pacientų su diagnoze „apsinuodijimas metanoliu“, 5 iš apsinuodijusių – miršta.

„Deja, yra daugybė atvejų, kuomet apsinuodijus nesikreipiama į gydymo įstaigas ir „prasergama“ namuose“, – sako Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja.

Lietuvoje nėra oficialios statistikos, kiek žmonių apsinuodiję metanoliu apanka. Higienos instituto duomenimis, dėl įvairių priežasčių kasmet Lietuvoje vienos ar abiejų akių regėjimo netenka virš 200 gyventojų. Tikėtina, kad bent keli asmenys iš jų dienos šviesos daugiau nebemato būtent dėl apsinuodijimo metanoliu.

L. Gruzdytės teigimu, laimei, Lietuvoje iki šiol nebuvo nustatytas nė vienas masinio apsinuodijimo metanoliu atvejis, kaip pasitaikė kaimyninėse šalyse.

Prieš keturiolika metų Estijos Pernu mieste metilo alkoholiu apsinuodijo virš šimto žmonių, 68 jų mirė, 40 liko neįgalūs – įskaitant apakimą ir rimtus smegenų pažeidimus, dar 3 gyvena su lengvesnėmis apsinuodijimo pasekmėmis.

Plačiai nuskambėjo istorija Čekijoje, kur prieš trejus metus apsinuodiję metanoliu mirė 38 žmonės Čekijoje ir dar 4 Lenkijoje, o dar kelios dešimtys paguldyti į ligonines ir liko neįgalūs. Per metus po tragedijos bendras mirusiųjų skaičius pasiekė 51. Šią nelaimę sukėlę slovakas ir čekas praėjusiais metais buvo nuteisti įkalinimu iki gyvos galvos.

„Lietuvoje pilna nelegalių „taškų“ – daugybė neatrastų, šešėlyje tūnančių, bravorų. Kas gali garantuoti, kad vieną dieną juose pagaminti „pilstukai“ netaps masinės mirties įrankiu ir mūsų šalyje?“ – klausia Kęstutis Kupšys, nelegalios prekybos žemėlapį sukūrusios viešosios įtaigos „Lietuva be šešėlio“ vadovas.

K. Kupšio įsitikinimu, pareigūnai, Alytaus rajone atradę „pilstukininkų“ irštvą, užkirto kelią galimai tragedijai.

„Nelegalius gamybos ir platinimo „taškus“ drąsiai galima pavadinti tiksinčiomis bombomis. Todėl labai svarbu, kad patys gyventojai būtų budrūs ir sąmoningi – nežinomos kilmės gėrimas, net ir įsigytas iš, atrodytų, patikimo kaimyno ar pažįstamo, gali nešti mirtį ar rimtus sveikatos sužalojimus. Vienintelis būdas nuo šios grėsmės apsisaugoti – jų nevartoti“, – sako „Lietuva be šešėlio“ vadovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (43)