Anot psichologo, moterys labiau linkusios kalbėti apie problemas ir jas pripažinti. Dėl savo bėdų jos daug dažniau nei vyrai kreipiasi į įvairias įstaigas, todėl visuomenė apie tai daug žino. O vyrai savo problemų demonstruoti nelinkę. Jas bando skandinti alkoholyje, pradeda agresyviai elgtis šeimoje arba išeities ieško už šeimos, mėgindami lengvabūdiškais poelgiais kompensuoti dėl rūpesčių jaučiamą diskomfortą.

Slėpti savo problemas vyrus skatina visuomenėje gajūs stereotipai. „Visuomenė stumia vyrus tam tikra kryptimi: uždirbti pinigų, materialiai aprūpinti šeimą, ir nustumia nuo jausmų, nuo buvimo su šeima“, – aiškino centro įkūrėjas Algirdas Meškauskas.

Atgena neištikimybė

„Netgi esant situacijai, kai vyras muša ar skriaudžia žmoną ar draugę, mes turime ne kovoti su tuo vyriškiu, o jam padėti. Man patiko vienos klientės pasisakymas, kai ją primušė vyras: „Kaip jam turėjo būti sunku ir bloga, kad jis išdrįso pakelti prieš mane ranką.“ Iš tiesų, vyrai agresyvūs ne tik todėl, kad jie yra stipresni, bet ir todėl, kad jiems patiems tuo metu yra blogai“, – vyrų agresijos šeimoje priežastis aiškino A.Kuras.

Vyrus į krizių centrą dažniausiai atveda pažįstami ar giminaičiai. Psichologo teigimu, net jei vyrai centro duris praveria patys, vėliau kalbantis paaiškėja, kad tai buvo ne jų pačių sumanymas: kas nors iš šeimos narių galiausiai įkalbėjo juos kreiptis pagalbos.

Psichologai pastebėję, kad vis dėlto yra viena grupė vyrų, kurie į centrą ateina savo iniciatyva. Tai vyrai, gyvenantys šeimoje, buvę neištikimi savo žmonoms ir bandantys atkurti prieš neištikimybę buvusius šeimos santykius.

Ant durų – netikra iškaba

Vyrų krizių ir informacijos centras įsteigtas 2002-aisiais. Jo kūrėjus įkvėpė analogiškų centrų Skandinavijos valstybėse pavyzdys. Vien praėjusiais metais nemokamos konsultacijos Vilniaus centre buvo suteiktos 172 žmonėms. Be pagalbos krizių ištiktiesiems, neseniai buvo surengti mokymai būsimiems tėvams.

„Bendravome maždaug su dviem šimtais vyrų, kurių žmonos laukiasi kūdikio. Vaiko gimimas yra labai reikšmingas momentas ne tik moters, bet ir vyro gyvenime. Po gimdymo keičiasi vyro vaidmuo ir atsiranda naujų pareigų, o daugelis vyrų tokiam vaidmeniui nebūna pasirengę, dėl to ima smurtauti, skiriamasi“, – teigė A.Meškauskas.

Kad vyrų neatbaidytų grėsmingas įstaigos pavadinimo žodis „krizė“, imtasi tam tikros gudrybės. Ant Vyrų krizių ir informacijos centro durų užrašyta, jog čia įsikūręs Vyrų konsultacijų centras. Tikrajame pavadinime esančio žodžio „krizė“ vengta sąmoningai. „Daugelis vyrų, paklausti, ar turi krizių, atsakys neigiamai. O jei paminėsi krizių centrą, jie bus linkę vietoj jo geriau nueiti į alaus barą“, – šyptelėjo psichologas A.Kuras.

Apklausa

Gintaras, pensininkas: Jeigu vyrui blogai šeimoje, tai pirmiausia moteris kalta. Santykių pradžioje, kol moteris nepagimdo, ji yra auksas, bet po gimdymo vaikas jai atsiduria pirmoje vietoje, o vyrui skiriama tik viena užduotis – nešk pinigus namo. Vyras tampa lyg daiktas ir nieko nuostabaus, jeigu jis kartais išgeria: juk alkoholis mažina stresą. Apie Vyrų krizių ir informacijos centrą esu girdėjęs per radiją ar skaičiau laikraštyje. Tokie centrai būtinai reikalingi. Vyrai jau tapo visiškai užguiti.

Vaiva, vestuvinių suknelių salono darbuotoja: Jeigu mažai vyrų kreipiasi į tokį centrą, gal jie paprasčiausiai nepripažįsta, kad turi vienokių ar kitokių problemų, gal negirdėjo, kad toks centras yra. Galų gale, kiek man žinoma, nemažai vyrų, net jei ir ieško specialistų pagalbos, vėliau vis viena nesigydo. Bet esu įsitikinusi, kad jeigu tokių centrų reikia moterims, turi jų būti ir vyrams.

Liucija, dainininkė: Apie Vyrų krizių ir informacijos centrą nesu nieko girdėjusi. Panašus moterų centras, kiek žinau, yra Kaune (aš, matote, pati esu iš Kauno). Moterys labiau linkusios ieškoti pagalbos ir neužsidaro savyje kaip vyrai. Vyrai yra uždaresni, tačiau ir jiems turbūt reikalingi tokie centrai, nes vis dėlto atsiranda ir vyrų, kurie nori išsišnekėti, pabendrauti, sulaukti psichologinės pagalbos.

VšĮ Vyrų krizių ir informacijos centras teikia nemokamas konsultacijas pavieniams su sunkumais susiduriantiems žmonėms ir jų šeimos nariams. Centre veikia psichologinės savianalizės grupė, diskusijų klubas, rengiami seminarai.

Adresas: Gėlių g. 7, Vilnius.

Tel. 260 8797, mob. 8 698 44233.

Interneto svetainė: www.vyrukc.lt

„Vilniaus dienoje“ taip pat skaitykite:

Sportininkai neria į verslą

Kelionių organizatorių spąstai

„Leo LT“ lydėjo prakeiksmai