Skydliaukės – mažos drugelio formos liaukos kakle – sutrikimai yra dažnai minimi kaip galima įvairių bėdų, įskaitant svorio svyravimą, priežastis.
Kokie išties požymiai gali rodyti skydliaukės sutrikimus ir kaip tai paveikia mūsų organizmą, plačiau Delfi laidoje „Sveikatos receptas“ papasakojo gydytoja endokrinologė P. Radimonaitė.
Trys galimos svorio prieaugio priežastys
Kaip minėta, neretai dėl svorio pokyčių kaltinami skydliaukės sutrikimai. Gydytoja P. Radimonaitė patvirtino: tai išties gali būti priežastis, nes viena iš pagrindinių skydliaukės funkcijų yra medžiagų apykaitos reguliavimas.
„Skydliaukė reguliuoja viso mūsų organizmo metabolizmą. Todėl jeigu skydliaukė sulėtėjusi ir mažiau gamina hormonų, vystosi hipotirozė. Tos ligos atveju gali netgi nekontroliuojamai augti svoris.
Jeigu pacientas laikosi mitybos, fizinio krūvio rekomendacijų, bet svoris vis tiek linkęs augti, arba labai sunku jį numesti, visada rekomenduojame ištirti skydliaukės hormonus, atlikti kraujo tyrimus ir įvertinti skydliaukės funkciją“, – kalbėjo gydytoja endokrinologė.
Laidos pašnekovė pridūrė, kad dėl svorio priaugimo visada įvertinama ir antinksčių veikla. Kartais svoris pradeda staiga augti dėl didelio kortizolio kiekio, vadinamojo Kušingo sindromo.
Taip pat gana dažnai jaunas moteris kamuoja policistinių kiaušidžių sindromas, dėl kurio irgi auga svoris arba jį būna labai sunku koreguoti.
Paprašyta paaiškinti, kokiu būdu, sutrikus skydliaukės veiklai, gali augti svoris net ir tiems, kurie mažai valgo, gydytoja atsakė, kad tuomet, kai gaminama mažai hormonų, lėtėja medžiagų apykaita, todėl organizme kaupiasi medžiagos ir skysčiai. Kadangi sulėtėja metabolizmas organizme, priaugama svorio, net ir valgant nedaug.
„Ypač jeigu yra dekompensuota hipotirozė, kai labai trūksta hormono ir būna labai blogi tyrimai, žmonės būna netgi ištinę, nes labai kaupiasi organizme skysčiai ir svoris tikrai būna didesnis“, – pastebėjo gydytoja P. Radimonaitė.
Medikė papildė, kad metabolizmas gali sulėtėti ir dėl patiriamo lėtinio streso, prasto darbo bei poilsio režimo.
Apie sutrikimus byloja padidėjęs prakaitavimas
Neretai su skydliaukės bėdomis siejamas ir itin gausus prakaitavimas.
Gydytoja P. Radimonaitė patvirtino, kad dėl to išties gali būti kalti skydliaukės sutrikimai, ypač jeigu šis požymis yra naujai atsiradęs.
„Dažnai padidėjęs prakaitavimas susijęs su aktyvia skydliauke, kai ji gamina daug hormonų.
Jeigu yra aktyvi skydliaukė ir staiga padaugėja hormonų, tada tikrai gali būti padidėjęs prakaitavimas, tokie žmonės netoleruoja karščio.
Jeigu žiemą pacientai ateina į mano kabinetą trumpomis rankovėmis, iškart matau, kad jų aktyvi skydliaukė. Tokių pacientų pirmasis skundas būna: „Man nuolatos labai karšta“, – teigė medikė.
Kaip su skydliauke susijęs gausesnis plaukuotumas
Kalbama, kad apie skydliaukės sutrikimus byloja ir didesnis nei įprasta plaukuotumas.
Gydytoja P. Radimonaitė pasakojo, kad plaukuotumas yra labai individualus dalykas. Jis skiriasi ir priklausomai nuo geografinės zonos. Tarkime, Azijoje moterys yra natūraliai mažiau plaukuotos, o štai pietų amerikiečių plaukuotumas paprastai būna gausesnis.
„Mes, endokrinologai, tiriame tam tikras patalogines zonas, kuriose auga tamsūs plaukai, nors neturėtų augti. Tai – endrogeninės, vyriškų hormonų išreikštos zonos. Tos patologinės zonos yra veido sritis, krūtinė, pilvas, nugara, žastai ir šlaunys. Tose vietose moterims tamsūs plaukai neturėtų augti.
Mes patologiškai vertiname plaukuotumą pagal Ferriman-Gallwey skalę. Pagal naujus standartus, jeigu surenkama suma yra 4–6 balai, galima sakyti, kad yra didesnis plaukuotumas.
Aš dažnai sulaukiu pacienčių, kurios sako: „Aš labai plaukuota dilbio srityje“. Bet tai nėra patologinė zona ir nesiskaito nenormos variantu.
Arba būna, kad pacientės skundžiasi turinčios labai daug plaukų ant veido, bet jie šviesūs. Šviesus plaukelis irgi nelaikomas patologiniu“, – nuramino gydytoja endokrinologė.
Jeigu moters pasmakrėje atsiranda vienas-kitas tamsus plaukas, tai nėra blogai, bet medikė patarė stebėti, ar tų plaukų nedaugėja ir neatsiranda kitose vietose, kuriose neturėtų būti.
„Jeigu plinta, reikėtų atlikti kraujo tyrimus, apsilankyti pas gydytoją endokrinologą. Paprastai dar įvertiname dėl kitų galimų simptomų. Dažniausiai tai būna mėnesinių ciklo sutrikimas, svorio augimas.
Dažniausia padidėjusio plaukuotumo priežastis yra policistinių kiaušidžių sindromas“, – nurodė gydytoja P. Radimonaitė.
Medikė pridūrė, kad su amžiumi plaukuotumas gali padidėti, ypač menopauzės metu, nes tada estrogeno labai sumažėja, o testosterono padaugėja.
Ką reiškia, jeigu be paliovos slenka plaukai?
Jeigu priešingai – plaukai slenka, dažniausiai taip nutinka dėl skydliaukės hormonų disbalanso, hipotirozės.
„Jeigu skydliaukės hormonų nepakanka, gali pasireikšti plaukų slinkimas: jis gali būti naujai atsiradęs, paryškėjęs. Tada skiriame skydliaukės hormonų“, – sakė gydytoja endokrinologė.
Neretai besiskundžiantiems gausesniu plaukų slinkimu siūloma atlikti ir bendrą kraujo tyrimą, siekiant nustatyti, ar nėra mažakraujystės ir patikrinti feritino, tai yra geležies atsargų, tyrimą.
Tiesa, gydytoja endokrinologė atkreipė dėmesį, kad skydliaukės hormonas levotiroksinas, jeigu jis vartojamas papildomai, su geležimi neturėtų būti vartojamas drauge. Pasirodo, geležis slopina tiroksino pasisavinimą.
„Todėl tiroksiną reikėtų gerti ryte, nevalgius, palaukti pusę valandos ir tada valgyti pusryčius, o geležį rekomenduojame gerti vakare, prieš vakarienę“, – patarė gydytoja P. Radimonaitė.