Dažniausiai dėl pigmentinių dėmių atsiradimo kaltinama saulė. Tačiau ji – ne vienintelė priežastis, kodėl jos atsiranda, sakė gydytoja dermatologė Andrė Lideikaitė. Apie tai neseniai portalas Delfi rašė čia.

Šįkart pristatome antrąją pokalbio su gydytoja A. Lideikaite dalį apie pigmentines dėmes, kurioje medikė papasakojo, kas gali padėti jas išnaikinti, o taip pat nurodė, kas yra didžiausi odos priešai ir geriausias draugas.

Ko ieškoti kosmetikoje?

Šiek tiek paveikti pigmentines dėmes gali ir kosmetikos priemonės. Paklausta, kokių sudedamųjų reikėtų ieškoti, kad tos priemonės būtų veiksmingos, gydytoja A. Lideikaitė visų pirma paminėjo vitaminą C. Ši medžiaga neretai įeina į pigmentinėms dėmėms šalinti skirtų kosmetikos priemonių sudėtį.

Veido kremas

Taip pat labai dažnai naudojama azelajinė rūgštis.

„Gali būti įvairios rūgštys: glikolio, kojinė ar ta pati migdolinė. Rečiau taikome ir skiriame retinolį – jį siūlyčiau pradėti naudoti nuo mažesnių koncentracijų. Jeigu norime imtis agresyvesnių priemonių, siūlyčiau tą daryti su dermatologo ir kosmetologo priežiūra“, – Delfi laidoje „Sveikatos receptas“ rekomendavo gydytoja dermatologė A. Lideikaitė.

Lazeris tinka ne visada

Gydytoja siūlė norintiems panaikinti pigmentines dėmes atidžiai rinktis ne tik savarankiškai naudojamas kosmetikos priemones, bet ir profesionalų atliekamas procedūras, nes, priklausomai nuo to, kokia yra problema, gali labai skirtis ir taikomas gydymas.

„Todėl aš dažniausiai visų pirma rekomenduoju apsilankyti pas dermatologą, kad jis jums tiksliai pasakytų, ar tai yra pigmentinė dėmė, o galbūt tai yra melazma ar kažkokia použdegiminė pigmentacija. Nes nuo to priklauso, kokius būdus galime taikyti. Pvz., jeigu turime vieną paprastą pigmentinę dėmę, puikiai galime ją pašalinti lazeriu, bet jeigu turime melazmą, lazerio nelabai galime taikyti, nes yra didesnė tikimybė, kad mes dar labiau pabloginsime situaciją.

Aklai užsirašinėti į procedūras, mano požiūriu, nereikėtų. Jeigu norite iš esmės spręsti problemą, reikėtų iš pradžių vis tiek pasikonsultuoti, jeigu tai – lengvesnė forma, kad ir su kosmetologu, kad parekomenduotų kokį nors procedūrų kursą, o jeigu yra sudėtingesnė situacija, visada kviečiame apsilankyti pas dermatologą“ – paragino gydytoja A. Lideikaitė.

Andrė Lideikaitė

Gydytoja pasakojo, kad dažniausiai lazeriu per vieną kartą nepavyksta išnaikinti pigmentinės dėmės – ją galima tik pašviesinti. Taigi procedūras tenka kartoti – kiek, priklauso nuo pigmentacijos.

Pakenkti gali ir kvepalai

Prakalbus apie kosmetikos priemones, kurių reikėtų vengti, turint į pigmentaciją linkusią odą, laidos viešnia siūlė būti atsargesniais su viskuo, kas yra labai aktyvu.

Reikėtų atsargiau naudoti retinolį, įvairius rūgštinius prausiklius, serumus.

Veido serumas

„Jie visi veikia odos paviršių. Jeigu turime polinkį į pigmentaciją ir su pažeista oda nukeliausime į saulę, galime pabloginti situaciją.

Lygiai taip pat, jeigu turime polinkį į pigmentaciją, reikėtų perskaityti informacinį lapelį prieš vartojant vaistus – ar jie neturi kažkokių reakcijų su saule.

Labai paplitę yra eteriniai aliejai. Jie irgi būna, kad sureaguoja su saule ir palieka pigmentines dėmes.

Po vasaros sutinkame moterų, kurios ir po kvepalų naudojimo, jeigu juos purškia tiesiai ant odos kaklo, dekoltė srityje ir nukeliauja į saulę, susiduria su odos pigmentacija. Tai irgi gali išprovokuoti pigmentaciją. Taigi su viskuo, kas yra aktyvu, jeigu žmogus turi polinkį į pigmentaciją, reikėtų elgtis labai atsargiai“, – paskatino gydytoja dermatologė.

Svarbu nepamiršti apsaugos nuo saulės

Žmonėms, turintiems odą su polinkiu į pigmentaciją, gydytoja rekomendavo visais metų laikais naudoti saulės kremus su SPF50.

Andrė Lideikaitė, Fausta Marija Leščiauskaitė

„Jeigu mes rudenį, žiemą ir pavasarį įtraukime į savo odos priežiūros rutiną aktyvesnius produktus, reikėtų nepamiršti, kad turime ir mėlynąją šviesą. Šią šviesą skleidžia visi mūsų įrenginiai: telefonai, televizoriai, planšetės, biuro šviesos. Ta mėlynoji šviesa irgi turi poveikį pigmentacijai.

Vadinasi, jeigu vakare nusivalome veidą ir pasiruošiame nakčiai, tai griežtai draudžiama pasiimti telefoną į rankas ar žiūrėti televizorių, ar įsijungti serialą.

Jeigu turime polinkį į pigmentaciją, nuo saulės turime saugotis visais metų laikais, o geriausiu draugu turėtų tapti kremas su SPF“, – sakė gydytoja A. Lideikaitė.

Gydytoja pridūrė, kad šiais laikais jau galime rasti drėkinančius kremus, pudras, kuriose jau yra SPF. Tai palengvina kasdienę odos priežiūrą. Tokios apsaugos užtektų einant į darbą.

„Bet jeigu keliaujame atostogauti, prie jūros, ketiname pasivaikščioti, ilgiau būti lauke, tai būtinai turime naudoti kremą nuo saulės su SPF50“, – įspėjo gydytoja.

Svarbi ir mityba

Svarbi prevencijai nuo odos pigmentacijos yra ir mityba.

„Žmonės, kurių oda linkusi į pigmentaciją, yra jautresni saulei ir turi didesnį oksidacinį pažeidimą. Tai rekomenduočiau, kad mityba būtų kaip įmanoma sveikesnė, labiau subalansuota, praturtinta daržovėmis ir vaisiais, kad su maistu gautume pakankamai antioksidantų, kurie taptų mūsų gynybine sistema prieš pažaidą“, – paaiškino gydytoja A. Lideikaitė.

Andrė Lideikaitė

Anot jos, yra ir tam tikrų tyrimų, kuriuose nurodoma, kad odą teigiamai veikai ir vitaminas C, kuris yra stiprus antioksidantas, vitaminas E, omega rūgštys.

„Bet svarbiausia yra prevencija, tai yra apsauginiai kremai nuo saulės“, – pabrėžė gydytoja.

Gydytoja įspėjo dėl namudinių priemonių, kuomet bandoma kovoti su pigmentinėmis dėmėmis, tepant kokius nors maisto produktus ant odos.

„Visa tai, kas yra natūralu, turi tikimybę sureaguoti su saule. Jeigu naudosime žolinius, namudinius preparatus, mes pasididinsime použdegiminės hiperpigmentacijos riziką, arba sureagavus su saule turėsime pigmento pablogėjimą, o ne pagerėjimą.

Mūsų visa pramonė eina į priekį. Nuėjus į vaistinę pasirinkimo yra begalės. Siūlyčiau tiesiog rinktis specializuotus, vaistinėje pirktus kremus, jeigu norime savo namuose pradėti gydymą“, – kalbėjo gydytoja A. Lideikaitė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją