Laidoje „Delfi rytas“ LSMU ligoninės Kauno klinikų gydytoja pulmonologė dr. Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė pasakojo, kaip atskirti nevaldomą astmą ir ką reiškia „3-jų“ taisyklė.

Švokštimas ir dusulys yra pagrindiniai astmos simptomai. Taikant tinkamą gydymą, šiuos simptomus galima gerokai sumažinti arba jausti kaip įmanoma rečiau.

Astmos gydyme pastaraisiais metais atsirado nemažai naujovių, pavyzdžiui, biologinė terapija. Ji sunkios astmos atvejus gydo labai kokybiškai ir žmonės gali grįžti į normalų gyvenimą. Tačiau, pasak gydytojos, didžiausia problema yra ta, jog pacientai neišnaudoja inhaliuojamų vaistų galimybių. O jie yra vieni svarbiausių gydant ligą.

Plaučiai

„Kalbame apie įkvepiamuosius hormonus, bronchus plečiančius vaistus. Nežinau kodėl, bet žmonės pasikliauja vien simptomus slopinančiais vaistais arba juos laiko prioritetiniais, atrodo, kad jie išspręstų šią problemą.

Žinoma, nuo tokių vaistų pacientai pajaučia tam tikrą efektą. Bet šie vaistai turi trumpalaikį efektą ir papildomas nepageidaujamas reakcijas“, – kalbėjo pašnekovė.

Pagalvojus apie astmą sergantį žmogų, daug kam kyla mintis ir apie vadinamąją astmos pypkę. Tačiau būtent šis vaistas yra gana pavojingas.

„Yra įrodyta, kad gana dažnas jų vartojimas yra susijęs netgi su padidinta mirties rizika, dažnesniais apsilankymais skubios pagalbos skyriuje, stacionarinio gydymo poreikiu. Žmonės, pasikliaudami šiuo vaistu, ignoruoja pagrindinį, bazinį gydymą. Būtent vadinamą pypkę reikia vartoti kuo rečiau ir, jei jau reikia ją dažnai išsitraukti, tai yra labai didžiulis šauktukas, kad kažko nepadarėte“, – kalbėjo dr. V. Kalinauskaitė-Žukauskė.

Asociatyvi nuotr.

Jei šią pypkę per savaitę reikia panaudoti daugiau nei 3 kartus, tai reiškia, kad liga yra nekontroliuojama. Jei simptomai, tai yra švokštimas, kosulys ir dusulys pasireiškia daugiau nei 2 kartus per savaitę, pacientas per savaitę įkvepiamąjį vaistą vartoja 3 ar daugiau kartų per savaitę, astma yra nevaldoma ir gydymą būtina keisti.

Pašnekovė žmonėms, kurie serga astma ir patenka į nekontroliuojamos ligos grupę, pataria kuo greičiau kreiptis į savo gydytojus. Nekontroliuojamos ligos priežasčių gali būti daugybė. Be to, neretai sergantys astma galvoja, kad įkvepiami vaistai ne tik malšina simptomus, bet ir kontroliuoja liga, nors tai tikrai klaidingas požiūris.

„Priežasčių gali būti daugybė. Kartais turime tikrai sunkius astmos atvejus, kai reikia galvoti apie biologinės terapijos skyrimą, detalesnį ištyrimą. Astma sergantys žmonės gali susirgti ir kitomis ligomis. Tad trumpas patarimas būtų laiku apsilankyti pas konsultuojantį specialistą, bendradarbiauti ir taip pasiekti geriausią kontrolę, geriausią gydymo režimą, nepamiršti bazinių vaistų vartojimo. O mėlyną inhaliatorių reikia vartoti kuo rečiau, kad jo poreikis būtų kuo mažesnis“, – kalbėjo gydytoja ir pridūrė, kad šiais laikais astma sergantys žmonės turi visas galimybes gyventi normalų gyvenimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)