Daug prakaituoja storuliai, nervingi ir ligoti žmonės. O štai ir ne. Prakaituoja visi. Kiekviename mūsų nuolat dirba nuo 2 iki 4 milijonų prakaito liaukų per visą kūną. Taip, antsvoris, cukraligė, skydliaukės funkcijos sutrikimai gali didinti prakaitavimo intensyvumą. Bet taip pat prakaitavimą skatina sportas ir reguliarus fizinis krūvis, kai organizmas pripranta prie greitesnės apykaitos ir poreikio vėdinimosi poreikio. Tik treniruotas, todėl ir susitvarko geriau, nes pripranta, todėl prakaitavimas nėra toks pastebimas kaip ligos metu, kai skydliaukės ar gliukozės varginamas netreniruotas organizmas.

Prakaitavimas būtinai rimtos ligos požymis. Ne. Nebūtinai. Alkoholis, kava, aštrus maistas, nikotinas – štai Jums keli palyginti nekalti padidėjusio prakaitavimo kaltininkai. Suvalgei pietums padoraus kario ir gaisrą burnoje gesinai litru alaus? Nusiteik šlapiai popietei. Kelias savaites žadini save rytais dvigubais espresso, o vakarais malšini nerimą ir sąžinę keliais viskio stiklais? Nesitikėk, kad neprakaituosi ir naktį ir dieną. Ypač jei prakaitas išmuša tik galvą, veidą ar pažastis. Lokalus prakaitavimas, kai drėksta tik atskiros sritys, retai būna rimtos ligos pranašas.


Prakaitavimas ne liga. Ir vėl nebūtinai. Nuolatinis, varginantis viso kūno prakaitavimas, ypač naktimis, pažadinantis, kai reikia persirengti, kasnakt ir trunkantis savaitėmis – nežada nieko gero ir sufleruoja apie apsilankymą pas gydytoją. Su sąlyga, kad tas kelias savaites nesisvaiginote alkoholiu, neįsigijote madingos sintetinės pižamos ir nepanaikinote vienintelės miegamojo ventiliacinės angos. Įvertinkite visas objektyvias prakaitavimo priežastis (nuo naujai atsiradusio įpročio parūkyti prieš miegą iki naujai patiestos gepardo kailio spalvos patalynės) ir, jeigu nėra tokių priežasčių, kreipkitės pagalbos.

Prakaitavimas paveldimas. Kartais. Pirminė hiperhidrozė – padidėjęs ir varginantis prakaitavimas be kažkokios priežasties gali būti paveldimas. Dažnai paveldimumas – vienintelė kankinančios būklės priežastis – protėvių nuodėmės, taip sakant. Pagal rasojančios odos lokalizaciją dažniausiai išskiriamos pažastų, plaštakų, pėdų ir veido bei galvos hiperhidrozės. Dažniausiai – net dviem trečdaliais atvejų – kenčiama nuo pažastų drėkimo ir varvėjimo.

Nieko čia varginančio nėra, prakaituoji ir tiek. Jei gali vaikščioti basas, sveikintis nepakeldamas ir nepaduodamas rankos, o varvantys nuo veido lašai nenuplauna makiažo ir nebėga į akis, tada taip – viskas gerai. Bet daugelį žmonių vargina drėgmės sukelti odos pakitimai, poreikis keliskart per dieną keisti batus ir nuolat aiškinti, kad ne, tau viskas tvarkoje, tu nealpsti ir tie skysčio lašiukai ant kaktos nėra vakarykščio nuodėmingo pasisėdėjimo bare rezultatas.


Galima išgerti tabletę nuo prakaitavimo. Stebuklingos tabletės nėra. Betablokeriai ir antidepresantai gali padėti, tačiau turi pašalinių poveikių (galvos svaigimas, burnos džiūvimas). Didelės benfothiamino (vitamino B1 pirmtako) dozės gali padėti tam tikrais atvejais, kai kenčiama nuo autonominės nervų sistemos pažeidimų (povirusinis prakaitavimas, PMS, klimakterinė būklė), yra saugus, bet padeda ne visiems. Esant lokaliam prakaitavimui geresnis pasirinkimas – antiperspirantai.

Antiperspirantuose yra aliuminio, tad jis kenksmingas. Jeigu antiperspirantą valgysite – galbūt. Nors jo su bet kokiu gėrimu, sufasuotu aliuminio skardinėse, gaunate daugiau. Kažkas gauna kasdien. Įdomiausia, kad labiausiai aliuminio skiepuose ir antiperspirantuose bijo tie, kurie nešioja aliuminines kepuraites. O visi kiti tiki mokslu, kuris sako, kad per dešimtmečius nėra pastebėta kažkokio žalingo antiperspirantų poveikio, jei anie buvo naudojami pagal paskirtį.

Valerijus Morozovas

Negalima stabdyti prakaitavimo, nes perkaisi. Mūsų delnas atitinka 1 procentą mūsų kūno paviršiaus. Jeigu mes sumažinsime prakaitavimą delnuose, arba pažastyse, viso labo neteksime dviejų procentų paviršiaus. Ir ten, ir ten – keturių. Be to, vėsinimui reikia garavimo, o ne tekėjimo ir varvėjimo. Jei išjungsime varvančias ir neefektyviai vėsinančias pažastis iš žaidimo, likę 98 procentai veiksmingai veikiančių liaukų kuo puikiausiai susitvarkys.

Yra leidžiamų vaistų į pažastis, kurie sustabdo prakaitavimą. Taip. Kai kurių Holivudo žvaigždžių ir aplinkinių šalių politikų išpopuliarintas botoksas ne tik padaro iš tavo veido pokerface metams, bet ir gali sustabdyti prakaitavimą. Viskas priklauso nuo to, kokius nervus blokuosi, ar judinančius mimikos raumenis, ar didinančius prakaitavimą. Procedūra saugi, pakankamai ilgalaikė ir efektyvi. Kur kas veiksmingesnė nei kasdieniai įklotai pažastyse. Plius gali pasipuikuoti prieš drauges: nežinau, kaip tu, o man tai tokias pat procedūras kaip Nikolei Kidman daro...

Gausus prakaitavimas

Lazeris užlydo prakaito liaukas. Žvaigždžių karų visatoje tikrai taip. Jie ten apskritai visi ir visos tik su šviesos kardais depiliuojasi. O mūsų pasirinkimas - mikrobangos. Vienaip ar kitaip sukeliamas uždegimas audiniuose ir naikinamos prakaito liaukos. Kokybė, toleravimas, liekamieji reiškiniai labai priklauso nuo įrangos ir bangų tipo. Bet veiksminga. Po kelinto karto.

Elektroforezė, jonoforezė ir kiti metodai, kaip paskatinti vaisto gilesnį ir tolesnį prasiskverbimą, irgi taikomi. Visiškai nebūtinos adatos, mikrobanginės krosnelės ir ultragarsinės patrankos. Prakaitavimo mažinimas gali būti skirtingas ir įvairiems skoniams bei poreikiams pritaikomas, svarbu atkreipti į tai dėmesį ir kreiptis pagalbos.

Likite sveiki, atvėsę, jaukūs ir patrauklūs.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)