Santaros klinikų transplantacijų centras, kuriame gydomi suaugusieji, yra vienas iš didžiausių Europoje bei didžiausias Baltijos šalyse. Europos kaulų čiulpų transplantacijos asociacijos (EBMT) duomenimis 2016 metais Santaros klinikose buvo atliktos 194 suaugusių transplantacijos, o pats transplantacijų centras pateko tarp penkiolikos didžiausių Europos suaugusių transplantacijos centrų.
„Kaulų čiulpų transplantacijos atvėrė galimybes kraujo vėžiu bei kitomis sunkiomis ligomis sergantiems pacientams pasveikti ir grįžti į visavertį gyvenimą. Mirtinos ligos tapo pagydomos. Lietuvos medicinos praktikoje buvo įdiegtos ir taikinių, ląstelių terapijos, genų inžinerijos technologijos, todėl pažangi diagnostika bei gydymas tapo prieinamas ne tik transplantuojamiesiems, bet ir plačiam ratui sunkiomis ligomis sergančių pacientų", – sakė Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius.
Santaros klinikų kaulų čiulpų transplantacijos centras prilygsta geriausiems Vakarų Europos transplantacijos centrams ne tik atliekamų transplantacijų skaičiumi, bet ir rezultatais. Daugiau kaip pusė kraujo vėžiu sergančiųjų ir kitais būdais nepagydomų pacientų po transplantacijos visiškai pasveiksta. Santaros klinikose įkurtas vienintelis Baltijos šalyse negiminingų kaulų čiulpų donorų registras. Jis vidutiniškai per 30 dienų gali atlikti donoro paiešką ne tik Lietuvoje besigydantiems pacientams, bet ir Latvijos piliečiams.
Gerų gydymo rezultatų pasiekti leidžia Santaros klinikose sukurta visa transplantacijoms reikalinga infrastruktūra, pažangiausios technologijos, 24 val. per parą pacientų priežiūra, kruopštus transplantacijų planavimas, nuolatinis personalo kvalifikacijos kėlimas tarptautiniuose mokymo renginiuose, mokslinių tyrimų programos, glaudūs kontaktai su užsienio kolegomis, psichologinė pagalba.
Ilgametė dirbančiųjų specialistų patirtis kaulų čiulpų transplantacijos srityje, konkrečios paciento situacijos įvertinimas, jo ligos ištyrimas genetiniu lygmeniu, atsižvelgiant į kitas gydymo alternatyvas, suteikia galimybę parinkti geriausius sergančiojo poreikius atitinkančius sprendimus.
Pirmoji kaulų čiulpų transplantacija Lietuvoje buvo atlikta 1999 m. Santaros klinikų Kaulų čiulpų transplantacijos centre. Tada suaugusiam leukemija sirgusiam pacientui buvo transplantuoti giminingo donoro kaulų čiulpai. Po metų buvo atlikta ir pirmoji autologinė (kai pacientas yra pats sau donoras) transplantacija, o 2004 m. – pirmoji negiminingo donoro kaulų čiulpų transplantacija.
2002 m. Santaros klinikose atlikta pirmoji transplantacija ne kraujo vėžiu Juingo (Ewing) sarkoma sirgusiam pacientui.
Vaikų ligoninėje, Santaros klinikų filiale gydytojai vaikų hematologai kaulų čiulpų transplantacijas vaikams atlieka taip pat nuo 2002 m. ir šiandien jau yra atlikę jų 210.
2013 m. gydymas kaulų čiulpų transplantacija buvo pradėtas taikyti ne tik vėžiu sergantiems pacientams, bet ir sergantiesiems autoimuninėmis ligomis – sistemine skleroze, išsėtine skleroze – kai gydymas kitais metodais yra neveiksmingas.
„Planuojame ir toliau plėtoti pažangiausius transplantacijų metodus: molekulinę diagnostiką, taikinių terapiją, genų inžineriją bei ląstelių terapiją, klinikinius tyrimus transplantacijų srityje", – teigė prof. L. Griškevičius.