Gydytoja yra viena iš nominuotų medikų specialiam DELFI projektui „Tautos gydytojas". Už ją ar kitus medikus kasdien galite balsuoti specialioje platformoje:

Suprasti, nuraminti, palaikyti

Emilija Bogužienė tikina, kad medicinoje nėra kitos tokios įdomios srities kaip akušerija ginekologija. „Tai ta medicinos atšaka, kurioje gydymo rezultatai teikia ypatingą džiaugsmą“, – sako pacientų teigimu aukščiausios klasės gydytojo vardo nusipelniusi savo srities profesionalė.

Visgi E. Bogužienė atvirauja, kad nusprendusi studijuoti mediciną, ne iš karto žinojo, kokią specializaciją pasirinks. Žavėjosi ir traumatologija, ir neurologija.

„Kad noriu tapti akušere ginekologe supratu tik tada, kai pati susidūriau su ginekologinėmis problemomis ir prireikė gero specialisto“, – neslepia gydytoja. Tada ji suprato, kad moterys tokiomis akimirkomis jaučiasi ypač pažeidžiamos, joms labai svarbu, kad šalia būtų ne tik geras savo srities žinovas, bet ir bendrauti, palaikyti ir nuraminti gebantis gydytojas.

Tikslas – sugriauti mitus

Ginekologija, pasak Emilijos Bogužienės apipinta daugybe mitų, apie šią medicinos sritį sklando keistų gandų, dalijamasi liūdnomis istorijomis.

„Norisi pakeisti nuomonę į gera, tačiau suprantama, iš kur tie neigiami atsiliepimai apie ginekologiją bei šios srities specialistus atkeliavo: nuo sovietinių laikų moterys bijodavo gimdyti, nes gimdymo aplinka atrodė nesaugi, net gąsdinanti“, – sako akušerė ginekologė.

Ginekologas

Todėl nuo pirmųjų savo darbo dienų medikė gimdyvėms stengėsi parodyti kiek įmanoma daugiau dėmesio bei pagarbos. Gydytojos teigimu, besilaukiančios moterys – ypač jautrios, visko bijančios, todėl neretai prireikia itin daug kantrybės, kol pavyksta viską išaiškinti, nuraminti besilaukiančiąją.

Gydytoja pastebi, kad pas ginekologą daugeliui moterų nėra malonu lankytis. „Lengviau nueiti pas oftalmologą ar kitos srities specialistą. Be to, vis dar galvojama, kad šios srities medikai grubūs, pašaipūs. Moterys tiesiog bijo nepagarbaus elgesio“, – sako Šiaulių ligoninės Motinos ir vaiko klinikos vadovė.

Dar vienas ginekologijos mitas – kad kontraceptiniai vaistai sukelia vėžį. Pasak gydytojos, nėra jokių įrodymų, kad sveikai moteriai kontraceptikai sukeltų onkologinius susirgimus. „Net tada, kai kontraceptiniai vaistai moteriai reikalingi gydyti konkrečią ligą, tenka ilgai įrodinėti, kad jų moteriai tikrai reikia“, – pasakoja akušerė ginekologė.

Specialistei pakankamai dažnai tenka išklausyti moterų nuogąstavimus dėl gimdymo – tikima, kad gimdymo metu nieko blogo nenutiks tik tuo atveju, jei bus atliktas cezario pjūvis. Todėl vienas didžiausių šios srities medikų uždavinių – griauti klaidingus įsitikinimus, suteikti teisingą informaciją, o tada nebus ir tiek baimių.

Šiaulių apskrities ligoninės Moters ir vaiko klinika. ŠAVA nuotr.

Pokyčiai vyksta

Per keliolika metų ginekologijoje, pasak Emilijos Bogužienės, įvyko daug teigiamų pokyčių. „Kai prieš devynerius metus pradėjau dirbti rezidente, jau mačiau gražius pavyzdžius, kaip šiltai kolegos bendrauja su į juos besikreipiančiomis moterimis“, – darbo patirtimi dalijasi jauna gydytoja. Šiandien akušerija ir ginekologija, Šiaulių ligoninės Motinos ir vaiko klinikos vadovės teigimu, jau yra tapusi pavyzdžiu kitoms medicinos sritims.

„Bendravimui su pacientu skiriame pakankamai daug laiko, ko kitose srityse labai trūksta. Lietuvos akušerių ginekologų darbo rezultatai – puikūs“, – sako gydytoja. Ji taip pat pasidžiaugia, kad šioje srityje nuolat siekiama naujovių.

Svarbiausios gero ginekologo savybės

Emilija Bogužienė įsitikinusi, kad šioje srityje negali būti gydytojų, dirbančių ne iš pašaukimo. „Geras akušeris ginekologas turi pasižymėti 3 svarbiausiomis savybėmis: jis turi turėti šaltus nervus, greitą reakciją ir begalinę kantrybę“, – vardija gydytoja. Ji sako, kad pacientėms dažnai tenka daug kartų atsakinėti į tuos pačius klausimus, todėl apsišarvuoti geležine kantrybe šiame darbe – būtina.

Gimdymo metu šios srities specialistas dažnai privalo žaibiškai priimti svarbius sprendimus, todėl jei nebus apdovanotas greita reakcija tiesiog rizikuos pridaryti daug lemtingų klaidų. Nevalia dirbant ir pasiduoti emocijoms, nes tai taip pat gali lemti klaidas.

„Visgi gebėjimas atjausti šios srities specialistui taip pat labai reikalinga savybė“, – pabrėžia medikė.

Iššūkis – susitaikyti su nesėkmingais atvejais

Šios srities specialistas, Emilijos Bogužienės teigimu, turėtų būti itin reiklus sau. Jis turi norėti suprasti kiekvieną pacientą. „O pats didžiausias iššūkis, kad ir kaip gerai dirbtumei – išmokti susitaikyti su tuo, kad akušerijos ir ginekologijos skyriuje ne visi ligų atvejai ar gimdymai būna sėkmingi“, – sako gydytoja.

Skaudžiausiai personalas išgyvena dėl nesėkmingų atvejų, įvykusių su jaunomis gimdyvėmis bei jų naujagimiais. „Verkiame dėl savo pacientų, – neslepia medikė. – Visus nelaimingus atvejus atsimename.“

Gimdymas

Akušerijos ginekologijos skyriuje dirbama pagal aiškiai nustatytus standartus, todėl galimų klaidų galimybė yra mažinama iki minimumo. „Bet niekada šimtu procentų nežinome, kaip sureaguos organizmas į mūsų veiksmus. Gydytojas gali padaryti viską idealiai, tačiau ne visada gali numatyti, kokia bus reakcija“, – pasakoja specialistė.

Dažniausi nusiskundimai


E. Bogužienė sako, kad pas ginekologą moterys dažniausiai ateina vedinos įvairių problemų.

„Vienos kreipiasi jausdamos skausmus, maudimą pilvo srityje, kitą didelę apsilankančiųjų grupę sudaro pastoti negalinčios moterys. Trečioji grupė skundžiasi netipiniu kraujavimu ciklo viduryje ar prieš mėnesines. Taip pat gana dažnai moteris vargina įvairūs uždegimai“, – sako akušerė ginekologė.

Dėl nuolat tobulėjančios diagnostinės aparatūros ligas pavyksta užčiuopti dar joms neįsibėgėjus. Jau kiekviena, net mažiausio miestelio ligoninė turi echoskopą, pagerėjęs ir gimdos kaklelio ligų diagnozavimas. Be to, šiuolaikinės moterys labiau rūpinasi savo sveikata, nelaukia, kol problemos praeis savaime. Daugelis ateina pasitikrinti ir profilaktiškai, nejausdamos jokių nemalonių simptomų.

„Todėl galime problemas pastebėti bei gydymą pradėti anksčiau“, – sako gydytoja.

Svarbi sveika gyvensena

Akušerė ginekologė teigia, kad ne visada medikai pajėgūs paaiškinti ir pacientų išgijimo atvejus. „Pasitaiko, kad kai moteris pradeda laikytis dienos režimo, sumažina stresą, atsisako žalingų įpročių, pagerina nakties miegą, negalavimai praeina savaime. Sveika gyvensena ypač svarbi mūsų hormonams“, – sveikiau gyventi ragina E. Bogužienė.

Akušerė ginekologė visada labai džiaugiasi, kai poros, kurios ilgą laiką negalėjo sulaukti vaikelio, vieną dieną praneša džiugią žinią. „Gana dažnas atvejis, kad tada, kai moteris atsipalaiduoja, dingsta įtampa, iškart ir pastoja, nors anksčiau tiek visko buvo išbandžiusi, niekas nepadėjo. Tokiais atvejais supranti, koks nepakartojamas yra žmogaus organizmas“, – pasakoja gydytoja.

Geriausi rezultatai – bendradarbiaujant

Šiuolaikinės moterys ir pačios interneto platybėse susiranda įvairios informacijos, diskutuoja aktualiais klausimais su kitomis moterimis forumuose. Ar visada paprasta su pacientėmis rasti kompromisą dėl gydymo, kai jos turi savo tvirtą nuomonę įvairiais klausimais?

„Kartais jos išties turi labai griežtų nuostatų, tačiau visada raginu diskutuoti. Nėra blogai, kad pacientės domisi, nemažai žino apie savas problemas bei jų sprendimo būdus. Bendradarbiaujant galima pasiekti geriausių rezultatų. Tikėjimas tuo, kad vienas gydytojas viską žino, jau nebeegzistuoja“, – sako medikė.

Pas gydytoją ginekologą

Pacientai, patys galėdami rinktis gydymo būdą, dalyvaudami šiame pasirinkimo procese, priimant atsakingus sprendimus, jaučiasi geriau. Šiuolaikiniai pacientai išmano labai daug.

Emilija Bogužienė pasakoja, kad šis darbas ypač atsakingas, o medikams laikui bėgant keliami vis didesni reikalavimai. Tačiau kiekvienas naujas gimdymas jai prilygsta stebuklui. „Netiesa, kad gydytojai tarsi atbunka priėmę daugybę gimdymų. Kiekvienas jų – kaip pirmas“, – tikina akušerė ginekologė. „Mūsų skyrius ligoninėje yra vienintelis, į kurį kviečiame šeimas dar sugrįžti“, – šypsosi ji.

Emilija Bogužienė sako, kad nors kartais būna ir labai sunku, tenka išgyventi daug ekstremalių pojūčių, šio darbo ji nekeistų į jokį kitą.

Šis gydytoja dalyvauja išskirtiniame DELFI projekte „Tautos gydytojas". Kviečiame balsuoti už savo mylimiausią mediką:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (27)