Taigi siūloma, kad visų rezidentų, kurie studijuoja valstybės lėšomis, universitetuose gaunama parama taptų sudėtine jiems mokamo darbo užmokesčio dalimi. Tai reikštų, kad ligos, vaiko priežiūros atostogų atvejais jie gautų didesnes socialines išmokas. Taip pat būtų sukaupiama daugiau lėšų senatvės pensijai. Toks pokytis leistų užtikrinti stabilesnes jaunųjų medikų socialines garantijas.

Ministro A. Verygos teigimu, šiuo metu jaunieji medikai turi labai mažai galimybių tiesiogiai, be patyrusių medikų, dirbti su pacientais ir prisiimti visą atsakomybę, neretai yra priversti tik pildyti dokumentaciją.

„Jaunieji medikai nori daugiau galimybių ir anksčiau save realizuoti profesinėje srityje. Kitaip tariant, šiuo metu teisę teikti paslaugas pagal specializaciją jaunasis gydytojas įgyja tik pabaigęs rezidentūrą, o jos metu jo savarankiškumas nėra pripažįstamas. O tai yra neteisinga. Juk visi dar besimokantys gydytojai turi gauti galimybes tobulėti“, – sako ministras A. Veryga.

Etapinių kompetencijų modelio esmė yra ta, jog gydytojas rezidentas palaipsniui įgyja savo pasirinktos specialybės kompetencijas ir gauna tai patvirtinantį pažymėjimą. Šis dokumentas yra išduodamas surinkus įrodymus, kurie leidžia įsitikinti rezidento klinikiniais įgūdžiais bei asmeninėmis savybėmis, kurios yra reikalingos teikiant atitinkamas sveikatos priežiūros paslaugas – išlaikoma aukšta paslaugų teikimo kokybė. Pakopinės kompetencijos įgalintų gydytojus rezidentus palaipsniui prisiimti atsakomybę už įgytų įgūdžių taikymą. Tai užtikrintų nuoseklesnį perėjimą į savarankišką gydytojo specialisto praktiką.

Pakopinių (etapinių) kompetencijų rezidentūros studijose įteisinimas Lietuvos Respublikos teisės aktais būtų svarbus pokytis ne tik vykdant rezidentūros studijas, bet ir organizuojant sveikatos apsaugos sistemą ir prisidėtų prie paslaugų teikimo netolygumų mažinimo (suteikus gydytojams rezidentams savarankiškumą, šie atitinkamas paslaugas, kad ir laikinai (kol studijuoja rezidentūroje), galėtų teikti tose Lietuvos ligoninėse (rezidentūros bazėse), kur tokių specialistų ir atitinkamų paslaugų poreikis nėra patenkinamas) bei leistų racionaliai panaudoti turimus žmogiškuosius išteklius. Įgyvendinus siūlomus pakeitimus būtų ugdomi visuomenės poreikius ir specialybės standartus atitinkantys šiuolaikiniai gydytojai, kurie teiktų aukščiausios kokybės paslaugas savo pacientams ir taip prisidėtų prie visos Lietuvos žmonių sveikatos ir gerovės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)