Anot jų, svarbu atpažinti ir suprasti emocinius ženklus, liudijančius, kad žmogus netrukus iškeliaus anapilin. Štai į kokius 5 požymius jie atkreipia dėmesį:
1. Emocinis užsisklendimas
Jūsų artimasis gali pradėti norėti sumažinti socialinį bendravimą.
Kai kūnas gęsta, mirštantysis gali nustoti domėtis jį supančiais žmonėmis. Prieš mirtį kai kurie žmonės nustoja kalbėtis, bendrauti ir palaikyti pokalbį. Jie taip pat gali murmėti sau ir kliedėti.
Prieš pat mirtį
Gali būti šviesesnis periodas, kai jūsų artimasis tampa labai žvalus, budrus ir bendraujantis. Dažnai tai palaikoma pagerėjimu. Tokia būsena gali tęstis nuo valandos iki dviejų dienų. Panašu, kad daug žmonių išgyvena šį periodą ir tampa žvalesni, kad paskutinį kartą pabendrautų prieš mirtį.
Kaip galima padėti?
- Svarbu suprasti, kad šis atsiribojimas nėra asmeniškas. Tai yra natūrali ir normali mirimo proceso dalis.
- Panaudokite kasdienę veiklą, tokią kaip vaistų sudavimas, pavalgydinimas ar kiti slaugos aspektai, kad galėtumėte bendrauti ir palaikyti ryšį su artimuoju.
- Nesiliaukite kalbėtis, nevenkite švelnių prisilietimų ir švelnaus tono.
- Prisiminkite ir mokykite kitus, kad žvalumo momentai vertingi, ir nebūtinai tai yra pagerėjimo požymis.
2. Noras pasakoti apie savo gyvenimą
Žvalumo akimirkomis jūsų artimasis gali norėti kalbėti apie savo praeitį, vaikystę, jaunystę, laiką, kai augino vaikus, ir kitus seniai įvykusius įvykius. Kai kurie iš šių prisiminimų gali būti tikri, kiti – derinys vilties, svajonių, apgailestavimų ir tiesos.
Prieš pat mirtį
Jūsų artimasis gali išgyventi vieną ar kelis nušvitimo momentus ir norėti kalbėti apie apgailestavimą, mėgstamą atsiminimą ar svajonę. Šie momentai būna trumpalaikiai ir greitai praeinantys.
Kaip galima padėti?
- Nevaržykite savo artimojo laisvės kalbėti apie ką jis nori. Nespauskite sakyti „tiesos“, leiskite išlieti tai, kas jo mintyse ar širdyje.
- Kiekvieną tokį bendravimą laikykite vertingu momentu. Nesistenkite varžyti, sakydami, kad tai – „nesvarbu“. Pasistenkite įžvelgti kiekvienos istorijos žavesį. Šiuo metu dvasia labai sveiksta.
- Hospise tikima, kad klausa – paskutinis pojūtis, kuris dingsta. Kalbėkite su artimuoju ir dalykitės savo mėgstamais prisiminimais su juo.
3. Troškimas aptarti laidotuves ir paskutines detales
Daugybę kartų prieš gyvenimo pabaigą mirštantis žmogus būna gerokai ramesnis nei jį supantys artimieji. Panašu, kad lengviau iškeliauti, nei būti paliktam. Jūsų artimasis gali norėti aptarti savo laidotuves ar daugiau nenaudoti maitinimo vamzdelio, gali netgi pageidauti, kad anūkei atitektų šeimos porcelianas. Tai – labai natūralus procesas tokiu gyvenimo tarpsniu.
Prieš pat mirtį
Prieš pat gyvenimo galą asmuo tikisi visa tai išspręsti. Jeigu jūsų artimasis įsikibęs ko nors laikosi ir atrodo, kad jam sunku tai pamiršti, galbūt patikinimas, kad visi jo norai bus įvykdyti, kad šeima tuo pasirūpins ir nieko daugiau nereikia užbaigti, gali palengvinti šį procesą.
Kaip galima padėti?
- Kai artimasis nori aptarti laidotuvių planus ar galutines detales, netildykite sakydami: „Mes apie tai nekalbėsime! Viskas bus gerai.“ Tai labai įžeidu ir nepagarbu tam, ką jis jaučia.
- Prisėskite ir užsirašykite, ką jums sako.
4. Sutrikimas ir nesiorientavimas
Egzistuoja keletas sutrikimo požymių, kuriuos jūsų mirštantis artimasis gali patirti.
Jūsų artimasis gali pradėti tikėti kuo nors, kas nerealu. Tai pastebėta, kai pacientas pasakoja detalią istoriją iš praeities, kuri nėra tiesa, bet jis tiki, kad taip buvo.
Tai diagnozuotas pažintinis sutrikimas.
Kliedėjimas
Tai staigi sutrikimo būklė, kuri paprastai išsisprendžia su laiku.
Paranoja
Neracionalus kliedėjimas, kuris apima tikėjimą persekiojimu ir konspiracija. Pacientas dažnai būna išsigandęs, gali atsisakyti maisto, manydamas, kad kas nors jį nuodija.
Prieš pat mirtį
Jūsų artimąjį gali apimti haliucinacijos ir jis gali pradėti kalbėtis su žmonėmis, kurių patalpoje nėra. Dažnai šeima ir draugai pasakoja, kad artimasis kalbėjosi su kuriuo nors mirusiuoju. Tai laikoma besiartinančios mirties ženklu. Kai kurie tiki, kad tai – dangaus gyventojų apsilankymas, siekiant ką nors paruošti mirčiai.
Kaip galima padėti?
- Supraskite, kad sutrikimas yra smegenų veiklos sumažėjimo simptomas, ir nesiginčykite su artimuoju šiuo momentu. Jums nepavyks jo perorientuoti.
- Kalbėkite švelniai ir sudarykite ramią aplinką su mažiau lankytojų.
- Prisistatykite atėję, kad sumažintumėte paniką, kurią kai kurie pacientai jaučia, kai negali prisiminti vardų ir ryšių.
5. Begalinis nuovargis ir miegas
Jūsų artimasis gali vis daugiau valandų praleisti miegodamas ir iki galo neišsibudinti prabudęs. Artėjant mirčiai žmogaus metabolizmas sulėtėja. Tai prisideda prie nuovargio ir padidėjusio miego poreikio. Padidėjęs noras miegoti ir apetito praradimas, panašu, dažniausiai užklumpa kartu. Mažiau valgant ar geriant prasideda dehidratacija, kuri gali sukelti šiuos simptomus.
Prieš pat mirtį
Jūsų artimajam gali būti sunku pabusti arba jis tik trumpam tampa žvalesnis.
Kaip galima padėti?
- Užtikrinkite ramią aplinką ir leiskite ilsėtis.
- Pasistenkite, kad artimojo draugai ir šeima kalbėtų tyliau, o vienu metu nebūtų per daug lankytojų.
- Paaiškinkite šeimai ir draugams priežastis, kodėl artimasis labiau nori miego.
- Prisiminkite, kad artimasis vis dar gali jus girdėti. Plačiai paplitusi nuomonė, kad klausa – ilgiausiai išliekantis pojūtis.
- Niekada nenuvertinkite tylaus buvimo šalia galios. Artimasis gali jausti jūsų meilę ir ramų buvimą. Tai nuostabi paskutinė dovana.