„Įpusėjus vasarai fiksuojame, kad Lietuvos žmonės atostogaudami užsienyje beveik dvigubai dažniau nei pernai kenčia nuo įvairių alergijų. Didžiąją dalį visų užsienyje pasireiškusių alerginių reakcijų sudaro vabzdžių sukeltos alerginės reakcijos. Lietuvos keliautojus taip pat kamuoja ir augalų išprovokuotos alergijos. Dažniausiai jomis susergama nuo žydinčios augmenijos“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas draudimo bendrovės „Gjensidige“ Kelionių ir asmens žalų skyriaus vyresnysis ekspertas Vytautas Endrijaitis.

V. Endrijaitis atkreipė dėmesį, kad maisto produktų sukeltos alergijos taip pat labai dažnos.

„Alerginės reakcijos atostogaujant dažnai atsiranda ir dėl neįprastų prieskonių, jūros gėrybių ar egzotiškų vaisių. Prabangiuose Turkijos kurortų viešbučiuose mūsų šalies keliautojai dažnai norėdami save palepinti sočiai mėgaujasi jūros gėrybių įvairove, ragauja vėžiagyvius, o po to tenka gydyti ūmias alergines organizmo reakcijas į šį nekasdienį maistą“, – pasakojo draudimo bendrovės atstovas.

Jo teigimu, būtina paminėti, kad būdami šviesiaodžiai užsienio kurortuose mūsų šalies atostogautojai patiria ne tik odos nudegimus, bet ir saulės spindulių sukeltą alergiją, kuri pasireiškia bėrimais, skausmingomis dilgėlinėmis, įkyriu odos niežėjimu bei paburkimu.

Pasak V. Endrijaičio, daugėja atvejų, kai kelionėse žmones ištinka alergijos, kurias sukelia įvairių cheminių medžiagų poveikis.

„Keliautojai sunegaluoja maudydamiesi stipriai chloruotame baseine, alergines reakcijas žmonėms išprovokuoja chemikalai, kuriais viešbučių teritorijose naikinami vabzdžiai, valomos patalpos. Taip pat pasitaiko atvejų, kai alergija atostogautojams prasideda nuo viešbučio patalynės ir kambariuose esančių viešbučio higienos bei kosmetinių priemonių“, – sakė kelionių ir asmens žalų ekspertas.

Pasak šeimos gydytojo Juliaus Dabkaus, kiekvienas žmogus į tą patį alergeną gali sureaguoti labai skirtingai, todėl alergija pasireiškia labai įvairiais simptomais. „Sloga, akių uždegimas dažniausiai gali prasidėti nuo augalų sukeltos alergijos. Maisto alergenai paprastai sukelia viduriavimą, pykinimą, pilvo pūtimą. Tačiau alergija kartais pasireiškia ir kur kas sudėtingesniais simptomais – anafilaksine reakcija, kuomet paveikiamas visas organizmas“, – teigė šeimos gydytojas.

Esant sisteminei organizmo reakcijai, pasak J. Dabkaus, paveikiamos kvėpavimo, kraujotakos, virškinimo, odos ir kitos sistemos bei organai.

„Tuomet žmogus jaučia dusulį, tinsta gerklos, krenta kraujo spaudimas, atsiranda įvairūs kūno bėrimai. Kritiniais atvejais netgi gali ištikti koma arba mirtis. Dažniausiai tokios reakcijos atsiranda į vabzdžių įkandimus ir maistą“, – sakė medikas.

Jo teigimu, ypatingą dėmesį būtina skirti vaikams, nes jiems alergijos užsienyje pasireiškia taip pat dažnai kaip peršalimai ir žarnyno sutrikimai.

„Su ikimokyklinukais keliaujantys tėvai dažnai tik atostogų metu sužino, kad jų mažametis vaikas yra alergiškas, kai daugybiniai bėrimai fiksuojami kartais net ir visame kūno plote. Išvykus su vaiku atostogų į užsienio šalis svarbu, kad jis neliestų nežinomų, egzotiškų augalų, nevalgytų naujų ir neišbandytų maisto produktų, o svarbiausia – saugotųsi ne tik kaitrios saulės, bet ir vabzdžių. Tai, kas pavojinga suaugusiems, kelionėje dar pavojingiau yra mažamečiams vaikams“, – tvirtino šeimos gydytojas.

Pasak kelionių ir asmens žalų eksperto V. Endrijaičio, alergijos gydymas Turkijoje, Ispanijoje ar Graikijoje vidutiniškai kainuoja 150 eurų, Jungtinėse Amerikos Valstijose ši liga vidutiniškai gali atsieiti 400 eurų, Bulgarijoje ar Egipte atostogautojas bus priversta išleisti apie 100 eurų, o Tailande ir Indonezijoje šia liga susirgęs keliautojas sumokės mažiausiai – vidutiniškai 50 eurų.

Draudimo bendrovės duomenimis, daugiausia alergijas atostogaujantys Lietuvos gyventojai patiria Turkijoje, Bulgarijoje ir Ispanijoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)