Per pirmus aštuonis metų mėnesius užfiksuoti 86 jersiniozės atvejai, kai pernai per tą patį laikotarpį dešimt atvejų mažiau, o ektraintestinės jersiniozės beveik 5 kartus daugiau nei praeitais metais per tą pati laikotarpį: atitinkamai 24 ir 5 atvejai, rašoma pranešime spaudai.
Graužikai yra užkrečiamųjų ligų sukėlėjų nešiotojai ir platintojai, jie gali formuoti gamtinius užkrečiamųjų ligų židinius, todėl labai svarbu juos naikinti ir sudaryti kuo nepalankesnes jų gyvenimo sąlygas. Pasaulinę aplinkos sveikatos dieną – rugsėjo 26-ąją, ULAC medikai primena, kad labiausiai nuo graužikų kenčia senieji miestų rajonai ir ten, kur netinkamai prižiūrimos patalpos, pastatai ir teritorija, kaupiasi šiukšlės, statybų atliekos, nepjaunama žolė ir kt.
Tam, kad graužikai neužsiveistų būstuose, ULAC specialistai pataria:
- tinkamai sandarinti patalpas;
- prižiūrėti buitinių atliekų surinkimo vietas;
- šalinti atliekas;
- tvarkyti rūsius: pašalinti nereikalingus daiktus, savalaikiai valyti pagalbines patalpas;
- pasirūpinti teritorijos prie namų švara.
Graužikams, kad išgyventų, reikia trijų dalykų: maisto, vandens ir priedangos. Todėl maisto šaltinio pašalinimas – pagrindinis žingsnis naikinant šiuos kenkėjus. Nesant maisto, graužikai žūva per 2–3 paras, nesant maisto ir vandens – po 20–25 valandų. Visos šios priemonės padeda sumažinti graužikų buvimą, bet dėl spartaus jų vislumo neužtikrina graužikų populiacijos sumažinimo iki nepavojingo lygio. Todėl graužikų stebėjimas ir naikinimas turi būti sistemingai atliekamas, kad užtikrintume maisto produktų apsaugą, išvengtume neigiamo psichologinio poveikio, materialinių nuostolių, ir, svarbiausia, užkirstume kelią užkrečiamosioms ligoms plisti.
Graužikų naikinimui patalpų viduje gali būti naudojami įvairūs mechaniniai, automatiniai spąstai bei kitos necheminės priemonės. Veterinarijos vaistinėse gyventojai gali įsigyti ne profesionaliam graužikų naikinimui skirtų biocidinių produktų arba mechaninių priemonių (spąstų, gaudyklių, lipnių juostų suteptų klijais ir kt.).
Graužikų naikinimo paslaugą gali atlikti kenkėjų kontrolės įmonių specialistai, turintys licenciją šiai veiklai ir suteikiantys atliktų darbų garantiją. Jie parenka tinkamas chemines medžiagas, atsižvelgdami į patalpų pobūdį ir graužikų gausumą.