Smalkės, anglies monoksidas (CO) – bespalvės, bekvapės, beskonės, nedirginančios dujos, šiek tiek lengvesnės už orą.

Apsinuodijimo šaltiniai

Kaip teigia Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai toksikologai, anglies monoksido šaltiniai ne visada gali būti akivaizdūs. Apsinuodyti galima įkvėpus dūmų, taip pat šių dujų gali susidaryti veikiant transporto priemonėms, šildymo, maisto gaminimo ar kitiems prietaisams, kuriuose deginamas bet koks anglies turintis kuras. Didelius išmetamųjų dujų kiekius, kas gali būti ypač pavojinga uždarose patalpose, išskiria dujomis varoma įranga, dujomis ar dyzelinu varomi krautuvai, dujiniai elektros generatoriai ir pan.

Jei patalpų ventiliacijos sistema netvarkinga ar pasikeitė kitos sąlygos, netinkamai naudojamas dujinis ar kieto kuro katilas, boileris, žibalo šildytuvai, kepsninės su anglimis ar netgi viryklė taip pat gali išskirti sveikatai pavojingus anglies monoksido kiekius.

Kam pavojingiausia?

Patekęs į žmogaus organizmą, anglies monoksidas jungiasi su kraujo hemoglobinu 300 kartų geriau nei deguonis, tad šių dujų poveikis yra itin greitas ir pavojingas. Apsinuodijus pažeidžiamos beveik visos organizmo sistemos, tačiau labiausiai deguonies badui jautrios yra žmogaus smegenys.

Apsinuodijimo sunkumas priklauso nuo kvėpavimo anglies monoksidu trukmės, taip pat nuo šių dujų koncentracijos įkvėptame ore ir (arba) kitų toksiškų dujų. Papildomi rizikos veiksniai yra – esamos smegenų ar širdies ir kraujagyslių, plaučių ligos, mažakraujystė, amžius.

Hipoksijai yra jautresni senyvi asmenys, maži vaikai (ypač naujagimiai, kuriems anglies monoksido poveikis sukelia psichomotorinius sutrikimus, protinį atsilikimą ir kitus neurologinius sutrikimus), besilaukiančios moterys. Sunkus ūmus motinos apsinuodijimas anglies monoksidu kelia rimtą trumpalaikį ir ilgalaikį pavojų vaisiui, kartais net lengvas motinos apsinuodijimas gali sukelti rimtas komplikacijas vaisiui ar netgi vaisiaus žūtį.

Pagrindiniai apsinuodijimo simptomai

Ankstyvieji apsinuodijimo anglies monoksidu simptomai gali būti nestiprūs ir nespecifiniai: galvos skausmas, svaigimas, dirglumas, pykinimas, vėmimas, sumažėjusi fizinio krūvio tolerancija, dažnesnis širdies plakimas ir dusulys fizinio krūvio metu. Apsinuodijimą anglies monoksidu galima lengvai supainioti su kitomis ligomis, įskaitant į gripą panašius virusinius susirgimus, depresiją, lėtinio nuovargio sindromą ir migreną ar kitus galvos skausmus.

Priklausomai nuo apsinuodijimo sunkumo gali pasireikšti tokie simptomai:

Lengvai apsinuodijus anglies monoksidu (kai CO koncentracija aplinkos ore >50 ppm), gali pasireikšti galvos skausmas, svaigimas, irzlumas, pykinimas, dusulys fizinio krūvio metu, apsvaigimas.

Jei apsinuodijimas yra vidutinio sunkumo (kai CO koncentracija aplinkos ore >200 ppm), vargina stiprus galvos skausmas, silpnumas (įskaitant raumenų kontrolės praradimą), alpulys, mieguistumas, haliucinacijos, pažinimo ir emociniai sutrikimai, nekoordinuoti judesiai, traukuliai, vėmimas, padažnėjęs širdies plakimas, sumažėjęs kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, padidėjęs kvėpavimo dažnis, neryškus matymas, spengimas ausyse. Simptomai gali atsirasti ne tik iš karto po apsinuodijimo, bet ir po kelių dienų ar savaičių paūmėti ir pasireikšti neurologiniais ar psichikos sutrikimais.

Sunkus apsinuodijimas anglies monoksidu (kai CO koncentracija aplinkos ore >400 ppm ) sukelia sąmonės netekimą (gali likti nuolatinis centrinės nervų sistemos pažeidimas, atminties, psichikos sutrikimai), sumišimą, dezorientaciją, žemą kraujo spaudimą, širdies ritmo sutrikimus, širdies veiklos ir kvėpavimo slopinimą, plaučių edemą, krūtinės skausmą, miokardo infarktą, ūminį inkstų nepakankamumą, mirtį.

Atkreiptinas dėmesys, kad esant santykinai mažų anglies monoksido koncentracijų ore ilgalaikiam (lėtiniam) poveikiui, irgi gali pasireikšti galvos skausmas, pykinimas, galvos svaigimas, pažinimo sutrikimai, depresija ir sumišimas. Pakartotinis ilgalaikis (lėtinis) poveikis kelia didesnę riziką vaisiui ir asmenims, sergantiems vainikinių arterijų liga, kuriems gali pasunkėti arba atsirasti kraujotakos sutrikimų. Lėtiniai apsinuodijimai dažniau pasitaiko gaisrininkų, liejyklų, motorinių transporto priemonių patikrą atliekančių darbuotojų tarpe.

Pirmoji pagalba apsinuodijus

Įtariant apsinuodijimą anglies monoksidu, būtina skubiai tiekti deguonį, atidaryti langus, duris, išnešti nukentėjusįjį į gryną orą, atlaisvinti kvėpavimo takus, prasegti drabužius ir nedelsiant kreiptis pagalbos. Visais atvejais geriausia nedelsiant skambinti skubios pagalbos telefonu 112 arba į VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrių (tel. numeriu 8-5 236 20 52). Skyriuje dirbantys gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą. Labai svarbu atminti, kad apsinuodijimas smalkėmis gali būti grėsmingas gyvybei, tad delsti jokiu būdu negalima.

Apsisaugoti nuo apsinuodijimo anglies monoksidu galima, jei:

· Namuose bus įrengta į anglies monoksidą reaguojanti signalizacija (CO detektorius).

· Garaže, net jei jo durys bus atidarytos, automobilis stovės tik užgesintu varikliu.

· Kamino sklendės nebus uždarytos, prieš tai neįsitikinus, kad kuras visiškai sudegė ir liepsna užgesusi.

· Tinkamai bus prižiūrėti dujų prietaisai, o namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) bus kviečiami tik tos srities specialistai.

· Bent kartą per metus bus tikrinama ir valoma krosnis, šildymo katilai, dujiniai boileriai ir pan.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją