– Kodėl vis dažniau pasigirsta medikų raginimų pasitikrinti sveikatą vos pasibaigus mokslo metams, nelaukiant rudens?
– Jeigu vaiko sveikata nebuvo profilaktiškai patikrinta per mokslo metus, geriausia tai padaryti vasarą. Jei šeimos gydytojas vaikui nustatys sveikatos sutrikimus, galės paskirti išsamesnius tyrimus ar nusiųs pasikonsultuoti pas reikiamus specialistus. Tuomet, gavus gydytojo išvadas ir rekomendacijas, vasaros atostogų metu bus galima laiku pasirūpinti vaiko sveikatos sutrikimų profilaktika ir sveiko gyvenimo būdo ugdymu.
– Profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo metu atliekama vaiko apžiūra, kuria siekiama įvertinti: svorį, ūgį, regą, klausą, kraujotakos sistemą ir kt., tačiau ne mažiau svarbu ir pasiskiepyti. Kodėl skiepytis dar neatėjus rudeniui taip svarbu?
– Paskiepyti vaikus prieš sugrįžtant į ugdymo įstaigas yra labai svarbu, nes į kolektyvą ateina vaikai iš skirtingų šeimų, kurie gali nešioti įvairių užkrečiamųjų ligų sukėlėjų. Be to, mokykloje, atsiradus nors vienam infekcijos atvejui, yra labai palankios sąlygos jai išplisti.
– Kaip elgtis tėvams, globėjams, jei pandemijos metu ar dėl kitų priežasčių buvo praleidę skiepus, kurie buvo numatyti vaikų profilaktinių skiepų kalendoriuje?
– Visų pirma, džiaugiuosi, kad daugelis tėvelių, globėjų atsakingai žiūri į savo ir savo vaikų sveikatą ir nepamiršta efektyviausios profilaktikos priemonės, t. y. skiepų. O jei atsitiko taip, kad vaikai praleido skiepus, nerimauti dėl to nereikia, tačiau reikia nedelsti ir kreiptis į vaiko šeimos gydytoją ar pediatrą. Gydytojas sudarys individualų skiepijimo planą ir vaikams bus atlikti reikalingi skiepai.
– Kas gali nutikti, jei tėvai, globėjai visgi nusprendžia dar neskubėti ir skiepus atidėti vėlesniam laikui, pvz., žiemai?
– Noriu pabrėžti, kad skiepų atidėjimas ar pertrūkiai gali sukelti užkrečiamųjų ligų atvejus ar net protrūkius, o laiku nepaskiepytiems asmenims gresia užkrečiamųjų ligų komplikacijos ar net mirtys. Reikia atminti, kad rudenį padidėja sergamumas oro lašeliniu būdu plintančiomis ligomis, dėl kurių taip pat gali būti atidėti skiepai dar ilgesniam laikui.
– Kaip manote, dėl kokių priežasčių tėvai nusprendžia neskiepyti savo vaikų?
– Priežastys gali būti labai įvairios: tėvai ar globėjai neturi pakankamai žinių skiepų tema, gal bijo galimų komplikacijų po vakcinos ar mano, kad ligos, nuo kurių skiepijama, nepavojingos. Taip pat viena iš priežasčių, dėl kurių nesiskiepijama, gali būti pandemijos laikotarpiu ypač suaktyvėjęs prieš vakcinas nukreiptos informacijos skleidimas, taip pat informacijos apie COVID–19 vakcinos nepatikimumą ir visuomenė susidarė nuomonę, kad kitos vakcinos taip pat neefektyvios ir todėl nereikalingos. Įtaką daro ir klaidingo požiūrio, kad užkrečiamųjų ligų „nebėra“, todėl ir skiepytis nebereikia, įsigalėjimas.
– Kokius skiepus reikia atlikti prieš mokyklą?
– Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 6–7 metų vaikai pakartotinai skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, taip pat nuo tymų, epideminio parotito bei raudonukės. 15–16 m. paaugliams reikia pakartotinai pasiskiepyti nuo difterijos, stabligės ir kokliušo, o 11 m. mergaites paskiepyti nuo žmogaus papilomos viruso. Taip pat noriu priminti, kad 7 metų amžiaus vaikams svarbi tuberkuliozės profilaktika. Septynmečiams ir tuberkuliozės rizikos grupei priklausantiems vaikams, pavyzdžiui, neskiepytiems nuo tuberkuliozės, bendraujantiems su sergančiaisiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, turi būti atlikti tuberkulino mėginiai.
– Ką patartumėte vaikams per vasarą?
– Svarbiausia – būkite sveiki, pailsėkite, užsiimkite mėgstama veikla ir su nauja energija pasitikite ateinantį rudenį.