Dar prieš porą dešimtmečių niekas net nepagalvotų apie tokias užklausas iš pacientų: nei kas taip keliavo, nei kas apie išnaikintus dar 1980-ais metais raupus beprisimena. Bet šiemet populiarios temos: ir olimpinės Paryžiuje, ir beždžionių raupai Afrikoje bei lietuviškose antraštėse.
Į kokias šalis nekeliauti, kokių žmonių grupių vengti, ar būtina skiepytis, kodėl e-sveikata ir Vilniaus savivaldybė skiepus nuo beždžionių raupų rekomenduoja vyrams, ir ar verta užsipirkti antibiotikų kelionei į Afriką?
Pradžiai apie keliones. Kur nekeliauti? Visur galite keliauti, tik kai kur keliauti reikia su prevencija ir pasiruošimu. Pavyzdžiui, visuomenės sveikatos centras rekomenduoja skiepytis nuo hepatito B vykstant į bet kokią šalį. Aš patarčiau skiepytis ir kojos iš Lietuvos neiškeliantiems (nes užsikrėtimui užtenka kelionių į grožio procedūras, vandens pramogas ar naktinius klubus su šėlionėmis). Anksčiau negalėjai išvykti be C19 skiepo sertifikato, o nuo dar ankstesnių laikų ir iki dabar visa Centrinė Afrika Jūsų neįleis be geltono drugio skiepo sertifikato. Toje pačioje Centrinėje Afrikoje pradėjo siautėti ir beždžionių raupai. Tačiau tokio skiepo sertifikato iš keliaujančių niekas ten nereikalauja. To iš mūsų reikalautų sveikas protas ir visi kaimynai, bendradarbiai bei mažų vaikų mamos – vykstantiems į Centrinę Afriką skiepytis reikėtų.