Šis rodiklis (ir 8-10) įvardijamas kaip labai aukštas, todėl reikalinga ypatinga apsauga, informuoja meteorologai. Vidurdienį (11-15 val.) geriau likti patalpoje, nebūti atviroje saulėje, dėvėti marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru, rašoma meteo.lt.
Likusioje Lietuvos dalyje vyrauja 7 UVI. Tai aukšta rodiklis, todėl apsauga reikalinga. Vidurdienį geriau būti šešėlyje, dėvėti marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.
Ketvirtadienį didžiausias UVI prognozuojamas Vilniuje – 8. Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose, Panevėžyje, Utenoje numatomas 6 UVI. Klaipėdoje, Kaune, Lazdijuose, Varėnoje – 7 UVI.
Gydytoja dermatologė Asta Dumbliauskienė sako, kad UVI rodikliui didėjant nuo 5, rizika žmogaus sveikatai didėja. UVI rodikliui esant nuo 6, signalizuoja, kad saulė ypač agresyvi.
„Labai reikėtų saugotis, nes iškyla pavojus sveikatai, – sakė A. Dumbliauskienė.
– Tokiu atveju nebekalbame, kad saulėje reikėtų būti saugiai, tepti kremais. Jau kalbame ne tik apie nudegimą, estetiką, bet apskritai apie saulės, šilumos smūgius. Kalbame ne tik apie odos onkologinių ligų pavojų, bet ir apie širdies ligas ir pan. Toks aktyvumas – tiesioginė grėsmė gana greitai paveikti žmogaus sveikatą.“
Artimiausiomis dienomis gydytoja pataria nebūti aktyvioje saulėje, būti tik pavėsyje, vėdinamose, vėsiose patalpose, gausiai gerti vandens.
Visgi jei tenka būti saulėje, gydytoja primena nepamiršti galvos apdangalo, akinių nuo saulės su UV apsauga. Nerekomenduoja fizinio aktyvumo lauke.
Meteorologai artimiausiomis dienomis atvėsimo nežada, termometro stulpelis dažniausiai rodys 30oC.
Kiti Vilniaus Visuomenės sveikatos biuro patarimai karštą dieną:
- palaikykite vėsią namų aplinką:
- optimali kambario temperatūra dieną turėtų būti žemesnė nei 32 °C, o naktį – žemesnė nei 24 °C.
- Atverkite namų langus vakare ir anksti ryte, kai oro temperatūra lauke yra nukritusi.
- Naudokite kuo mažiau elektrinių įrenginių, nes tai sukuria papildomą šilumą.
- Dienos metu užleiskite užuolaidas ar žaliuzes ant langų – pro juos gali patekti šiluma.
- Stenkitės kuo daugiau būti gerai vėdinamose patalpose, kur yra ventiliatoriai ar oro kondicionieriai.
- Jei namuose turite oro kondicionavimo sistemą, uždarykite duris ir langus, taip sutaupysite elektros energiją bei išsaugosite vėsų orą namuose.
- Oro temperatūra patalpose neturėtų būti žemesnė nei 18 °C.
Ribokite buvimo trukmę karštoje aplinkoje:
- venkite tiesioginių saulės spindulių dienos metu, kai šešėlis yra trumpesnis už jūsų ūgį – Lietuvoje pavojingiausias metas – nuo 11 iki 15 val.
- Apribokite fizinę veiklą lauke – svarbius darbus geriausiai atlikti vėsiausiu paros metu – tarp 4 ir 7 valandos ryto.
- Nepalikite vaikų ar augintinių vienų automobiliuose.
- Daugiausiai laiko, ypač naktį, praleiskite vėsiausiuose namų kambariuose.
- Dirbantiems karštyje būtinos specialios pertraukos vėsioje vietoje, kurių trukmę ir dažnumą darbdavys nustato savo nuožiūra, tačiau ne rečiau nei kas 1,5 val.
- Puikus būdas atsivėsinti – vėsus dušo vanduo. Alternatyva – vėsūs kompresai ant galvos, kojų bei rankų iki alkūnių pakišimas po vėsiu vandeniu.
- Karščiausiu dienos metu rekomenduojame likite namuose.
Palaikykite skysčių kiekį ir atkreipkite dėmesį į mitybą:
- reguliariai gerkite vandenį, venkite alkoholinių gėrimų, per didelio kiekio kofeino bei gėrimų su saldikliais, kurie skatina vandens pasišalinimą iš organizmo.
- Valgykite mažesnėmis porcijomis, bet dažniau.
- Venkite riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų.
- Rekomenduojama valgyti daugiau skystų, lengvai virškinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių.
Padėkite kitiems:
- suplanuokite laiką ir patikrinkite savo šeimos narius, draugus ir kaimynus, kurie didžiąją laiko dalį praleidžia vieni.
- Vyresnio amžiaus ar sergantys žmonės, kurie gyvena vieni turėtų būti aplankyti kasdien.
- Mokykitės suteikti pirmąją pagalbą karščio paveiktiems žmonėms.
Pasijutote prastai. Ką daryti?
Jei karščio metu jaučiatės silpnas, nerimastingas, svaigsta ar skauda galva, troškina ir jaučiate raumenų spazmus – kaip įmanoma greičiau pasistenkite atsidurti vėsioje vietoje, atsigerkite vandens. Jei yra galimybė pamatuokite savo kūno temperatūrą ir informuokite šalia esančius asmenis apie savo negalavimą. Esant reikalui prašykite specialistų pagalbos telefonu 112.