Valstybės lėšomis yra draudžiami visi Lietuvos Respublikos bendrojo lavinimo, profesinių ir aukštųjų mokyklų moksleiviai bei studentai, studijuojantys pagal nuolatinės studijų formos studijų programas. Jei šiems jaunuoliams mokslai baigiasi vasarą, privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) jie yra apdrausti iki rugpjūčio 31 d. (imtinai). Studijas baigus ar nutraukus kitu laiku (pavyzdžiui, žiemą arba pavasarį), draudimas galioja iki mokslų baigimo mėnesio pabaigos.

„Nuo rugsėjo PSD įmokas kiekvieną mėnesį už save patys turės mokėti tie jaunuoliai, kurie rugsėjį nesimokys pagal nuolatinės studijų formos studijų programas arba nebus draudžiami valstybės lėšomis dėl kitų priežasčių. PSD įmokas patys turės mokėti ir tie, kurie nedirbs pagal darbo sutartį ar valstybės tarnyboje, t. y. nepriklausys tai grupei darbuotojų, už kuriuos šias įmokas moka darbdavys", – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos (Vilniaus TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Rolanda Jonuškienė.

Pasirūpinti draudimu turės ir asmenys, pasirinkę užsiimti individualia veikla arba individualia veikla pagal verslo liudijimą. Jie privalės apsidrausti savarankiškai, nustatyta tvarka sumokėdami įmokas.

Tačiau mokyklos ir nuolatinių studijų šiemet dar nebaigę jaunuoliai valstybės lėšomis PSD bus apdrausti ir kitais mokslo metais. Dėl draustumo patvirtinimo į teritorines ligonių kasas jiems patiems kreiptis nereikės, nes reikiami duomenys gaunami iš moksleivių ir studentų registro.

„Abiturientai ir studijas baigiantys studentai turėtų įsidėmėti, kad jų privalomasis sveikatos draudimas galios iki vasaros pabaigos. Todėl jau dabar reikia pasidomėti, kaip jis pasikeis pradėjus studijuoti ar dirbti Lietuvoje arba išvykus mokytis į užsienį. Prireikus rudens pradžioje būtina pasirūpinti, kad draustumas nenutrūktų", – esamų ir būsimų studentų dėmesį taip pat atkreipia Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Eigirdas Sarkanas.

Studijos užsienyje

Jaunuoliai, išvykstantys studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalių narių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, teritorinei ligonių kasai turės pateikti mokymo įstaigos akademinės pažymos originalą ir asmens tapatybės dokumentą. Tik tada bus patvirtintas jų sveikatos draudimas Lietuvoje.

„Teritorinei ligonių kasai pateikiama oficiali (firminiame aukštosios mokyklos blanke) akademinė pažyma turi patvirtinti, kad asmuo šioje mokykloje studijuoja. Jaunuolių gaunami kvietimai studijuoti, net jei jie yra oficialūs, nėra laikomi studento statusą patvirtinančiu dokumentu – tokie kvietimai neįrodo, kad pakviestas studijuoti asmuo iš tiesų ten studijuos", – pabrėžia R. Jonuškienė.

Studentų draustumas taip pat patvirtinamas, kai pati aukštoji mokykla teritorinei ligonių kasai atsiunčia pažymą, kad jaunuolis joje studijuoja. Studentų PSD galioja vienus mokslo metus, todėl tęsiant studijas tokia pažyma pateiktina kasmet.

Į minėtas Europos šalis vykstant studijuoti pagal studijų mainų programas, teritorinei ligonių kasai taip pat būtina pateikti pažymą, patvirtinančią teisę į sveikatos draudimą valstybės lėšomis. Ji gaunama iš Lietuvos aukštosios mokyklos.

„Jeigu užsienyje mokslo metai prasidės vėliau, pavyzdžiui, spalio mėnesį, tai rugsėjo mėnesį PSD įmoką reikės susimokėti savarankiškai. Kitaip draustumas nutrūks, – atkreipia dėmesį R. Jonuškienė. – O jaunuoliai, planuojantys studijuoti ne Europoje, turi žinoti, kad savo sveikatos draudimu jie turės pasirūpinti patys, nes ten studijuodami nebus draudžiami valstybės lėšomis."

Europos sveikatos draudimo kortelė

Išvykstant studijuoti į ES šalis ir Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, rekomenduojama iš anksto užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Ji patvirtina teisę šiose šalyse gauti būtinąją medicinos pagalbą, kad dėl sveikatos sutrikimo nereikėtų nutraukus studijas grįžti į Lietuvą. Medicinos pagalba teikiama pagal studijų šalies teisės aktus ir skiriama gydytojo nuožiūra.

ESDK išduodamos teritorinėse ligonių kasose (pagal gyvenamąją vietą), pateikus prašymą kartu su asmens tapatybės dokumentu. Prašymą iš anksto galima pateikti internetu – per el. valdžios portalą.

Išvykimo deklaravimas

Vykstantiems studijuoti į ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ir Šveicariją jaunuoliams nereikia deklaruoti savo išvykimo iš Lietuvos. Mat, deklaravus išvykimą, prarandamas nuolatinio Lietuvos gyventojo statusas ir netenkama draustumo valstybės lėšomis. Tokiais atvejais, norint naudotis nemokamomis gydymo paslaugomis, sveikatos draudimu tenka patiems pasirūpinti toje šalyje, kurioje studijuojama.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)