Jei tikėti fizikos dėsniais, para trunka 24 valandas. Kadangi pažįstu visą tuntą Super Moterų, kurios per parą suspėja atlikti pusmečio darbus – fizikos dėsniais nebetikiu, pranešime spaudai rašo Indrė Aidulytė.
Ne reta iš mūsų rytą pradeda bėgomis, vedant vaikus į mokyklas ir darželius, tuomet skubame į darbus, o po dienos darbų ir vėl keliaujame namo ne ilsėtis, o pasirūpinti namų jaukumu. O kur dar įvairi papildoma veikla: paskaitos, kursai, biblioteka, ir dar pakeliui į parduotuvę produktų vakarienei, kad jau šalia, gal dar į banką, jei greit apsisuksiu, tai ir į autoservisą dar suspėsiu…
Nieko keisto, jog vakare vos pavelkame kojas, o atsigulus į lovą užmigti neleidžia kojų nuovargis ir tinimas. Sakot, normalu? Visai ne! Kojų nuovargis ir tinimas rimtos ligos, venų varikozės, pradžia.
Prasidedanti lengvu dilgčiojimu kojose, kojų venų varikozė gali tapti ne tik estetine problema. Ligai progresuojant gali atsirasti varikozinių veninių mazgų, kuriuose ilgainiui gali išsivystyti paviršinių venų uždegimas. Laiku neišgydžius paviršinių venų trombozės, ši gali progresuoti ir pavirsti giliųjų venų tromboze – liga, kuri gali pasiglemžti gyvybę.
Skubu nuraminti – šios tolimesnės komplikacijos yra itin retos ir toli gražu ne kiekviena, kuri vakare jaučia kojų tinimą ir nuovargį, jau netrukus kovos su giliųjų venų tromboze. Deja, negaliu to paties pasakyti apie venų varikozę. Lietuvos higienos instituto statistikos duomenimis, 30,1 proc. asmenų virš 18 metų amžiaus turėjo rimtesnių kraujotakos sutrikimų, o neoficialiais duomenimis – kas trečias žmogus kenčia nuo venų varikozės, stipresnės ar silpnesnės formos. Ir nors gyvybei nepavojinga, vis dėlto venų varikozė yra nepakankamai įvertinta liga. Laiku negydoma ji progresuoja ir gali sukelti ne tik estetines problemas. Tad kokia išeitis? Žinoma, kreiptis į visų ligų siaubą baubą – prevenciją!
Jei nerimaujate, kad gydomosioms ir sveikatinančioms procedūroms turite lygiai nulį laiko sąnaudų, tai pasiteisinimas nevykęs. Štai keli būdai kovoti su venų varikoze, kurie nepareikalaus nei laiko, nei piniginių sąnaudų:
1. Mankšta, mankšta ir dar kartą mankšta. Ir visai nereikalauju iš jūsų keltis valanda anksčiau vien tam, kad apsitempus keistomis tamprėmis atliktumėte neįtikinamiausius jogos pratimus. Įtraukite lengvą kojų mankštą į kasdieninę savo veiklą: stovėdama eilėje porą kartų pažaiskite su kūno svoriu – atsistokite ant kulnų, tuomet pasistiebkite. Spausdindama žodį klaviatūra simetriškai jį ore nubraižykite ir kojų pirštų galiukais. Skaičiuokite, kiek ratų su pėda galite apsukti, kol laukiate žalio šviesoforo signalo.
2. Kompresinė terapija. Vienas efektyviausių tiek profilaktikos, tiek jau esamos ligos gydymo būdų. Jei vis dar to nepadarėte, pats laikas tradicines kojines iškeisti į profilaktines kompresines kojines. Šios kojinės yra ne ką brangesnės, negu tradicinės kojinės, tačiau pasižymi ilgesniu tarnavimo laikotarpiu, o svarbiausia – švelniai apspaudžia kojų venų sieneles ir suaktyvina kraujotaką, taip užkirsdamos kelią venų varikozei. Įprastas profilaktines kompresines kojines galite įsigyti pagal savo norus ir pageidavimus – pradedant standartinėmis kojinėmis iki kelių, baigiant įvairiausių spalvų ir raštų variacijomis, o štai medicinines kompresines kojines gali paskirti tik gydytojas.
3. Meilė savo kojoms! Kad ir kokie madingi ir įspūdingi tie aukštakulniai, patikėk manimi, jie nesiderina prie skausmo iškreipto Tavo veido ir kur kas šauniau atrodysi su žemakulniais, patogiais bateliais ir šypsena veide! Palepink savo kojas lengvu masažu, besimaudydama duše skirk dvi minutes ir pamasažuok blauzdas kontrastinio vandens srove. Skaitydama knygą įmerk pėdas į kojų vonelę, o eidama miegoti pasiimk dvi pagalves – vieną kišk po galva, kitą – po kojomis.
Laikykis šių patarimų ir jokios kojų ligos Tau negrasins. Rūpinkis savo kojomis – juk tik jos padeda mums visur suspėti ir sąžiningai pelnyti šį Super Moters titulą!