1. Nebereikalingus ir negaliojančius vaistus – į vaistinę
Namų vaistinėlėje galima rasti ne tik vaistų, bet ir maisto papildų bei medicininių priemonių kaip tvarsčiai, pleistrai, švirkštai ar gyvsidabrio termometrai. Visgi, vaistininkė M. Kazakevičienė pabrėžia, kad iš visų jų į vaistines utilizavimui reikia atnešti tik vaistus ant kurių pakuočių užrašyti tokie terminai kaip vaistinis preparatas, receptinis vaistas, nereceptinis vaistas. Vaistininkas šiuos vaistus užregistruos ir atiduos utilizavimui.
2. Maisto papildai ir vitaminai – su buitinėmis atliekomis
„Kartais sulaukiame vaistinėse žmonių, kurie mums utilizavimui atneša ne tik vaistus, bet ir maisto papildus bei vitaminus. Iš tiesų maisto papildus ir vitaminus, kurie žmogui nebereikalingi arba yra pasibaigusio galiojimo, kiekvienas gali rūšiuoti savarankiškai, kadangi juos pakanka išmesti su kitomis buitinėmis atliekomis. Todėl jų nereikia atskirai nešti į vaistinę“, – pasakoja vaistininkė M. Kazakevičienė.
3. Kur mesti švirkštus ir gyvsidabrio termometrus?
„Kartais gyventojai kreipiasi nežinodami, ką daryti su tokiomis medicinos priemonėmis kaip švirkštai ar gyvsidabrio termometrai. Jų negalima išmesti nei į šiukšliadėžę, nei atiduoti vaistinėms. Vietoje to, reikėtų atiduoti į gyvenamosios savivaldybės stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę. Kad nereikėtų vežti medicininių priemonių po vieną, laikykite jas namuose, aukštoje ir niekam nepasiekiamoje vietoje ir jau surinkus didesnį kiekį, visas jas išvežkite vienu kartu“, – pataria vaistininkė.
4. Nemeskite į vaistų šiukšlines ir unitazus
Iš pirmo žvilgsnio nekaltas vaistinių preparatų išmetimas į buitinių atliekų šiukšliadėžes arba jų nuleidimas į tualetą gali turėti neigiamos įtakos mūsų sveikatai ir gamtai. Anot vaistininkės M. Kazakevičienės, visi vaistiniai preparatai, kuriuos išmetame su buitinėmis atliekomis, ne tik teršia aplinką, bet ir patekę į gruntinį vandenį gali sukelti pavojų gyvūnijai ir žmonių sveikatai. Tai ypač svarbu dėl antibiotikų, nes išmetus juos į aplinką, galima paskatinti bakterijų atsparumo vystymąsi antibiotikams.
5. Kas pusę metų apžiūrėkite vaistinėlę
„Pasibaigusio galiojimo vaistų sudėtis gali chemiškai pakisti – tapti neveiksminga arba kaip tik sukelti šalutinius poveikius, todėl geriausia nusimatyti laiką, kada reguliariai atliksite vaistinėlės pertvarką. Pavyzdžiui, teisinga būtų namų vaistinėlės turinį peržvelgti kas pusę metų. Taip išvengsite pasibaigusio galiojimo vaistų, maisto papildų ar vitaminų suvartojimo“, – pataria vaistininkė M. Kazakevičienė.
Vaistų rūšiavimo atmintinė
Atneškite į vaistines rūšiavimui: vaistus, ant kurių pakuotės užrašyta – vaistinis preparatas, receptinis vaistas, nereceptinis vaistas.
Rūšiuokite namie su buitinėmis atliekomis: maisto papildus ir vitaminus, pleistrus ir tvarsčius, kosmetikos priemones.
Pristatykite į stambiagabaričių atliekų aikštelę: švirkštus ir gyvsidabrio termometrus.