Dauguma žmonių žino, kad sugrįžus iš miško ar parko reikia pasitikrinti, ar mums neįsisiurbė erkė, tačiau dvejojama, kada tai padaryti – jau namuose ar vos pradėjus ruoštis grįžimui.
Vaistininkė Karolina Kudzinskienė sako, kad tiek pati, tiek savo klientams visada pataria, vos išėjus iš miško ar parko apžiūrėti ar ant kūno neropoja erkės, svarbu nepamiršti pasirūpinti ir augintiniais, jiems taip pat reikalinga tokia apžiūra. Jeigu galite, iškart rekomenduojama ir persirengti švariais drabužiais, kurių nedėvėjote gamtoje.
„Išankstinis apsižiūrėjimas yra gerai ir dėl to, kad neparnešime erkių į mašiną, kiemą ar namus. Jei vaikščiojame po nepjautą pernykštę žolę, pavyzdžiui, paupiu (tai tikroji erkių veisykla ir to reiktų kiek tik galima vengti), rekomenduoju apsižiūrėti kelis kartus vaikščiojimo metu ir išėjus iš tos vietos. Aukštoje pernykštėje žolėje erkės puikiai matomos net po kelias tupinčios ant senų žolės stiebelių ir laukiančios savo aukos“, – sako vaistininkė.
Laukdami kol sugrįšime namo, rizikuojame rasti jau įsisiurbusias erkes, be to jau palindusios po rūbais jos gali būti ir sunkiau pastebimos. Vaistininkė sako, kad reikėtų vengti apžiūrinėti gyvūnus namų kieme, nes taip rizikuojame tiesiog nubraukti erkes ir jas palikti savo erdvėje, kur ji gali bet kada įsisiurbti. Vis dėlto svarbu grįžus namo pakartotinai pasitikrinti, persirengti ir išskalbti drabužius ar pledus, jeigu tokius buvote pasiėmę iškylai į gamtą.
Pasak vaistininkės K. Kudzinskienės, sugrįžus namo naudinga apsižiūrėti net ir daiktus, nes parsinešta į namus erkė gali nušokuoti ant baldų ir laukti tinkamos progos, kada galės kam nors įsisiurbti.
Įsisiurbus erkei, savijautą stebėti mėnesį
Visų pirma leidžiant laiką gamtoje, vaistininkė pataria, prisiminti dažnai kartojimus patarimus – dėvėti šviesius rūbus, rinktis šviesius pledus, nes ant jų geriau pastebimos erkės, bei vengti senos, nepjautos žolės.
Apsisaugoti nuo erkių gali padėti repelentai, juos svarbu rinktis atsižvelgiant į amžių, ar naudos vaikai, ir odos jautrumą.
„Repelentų pasirinkimas labai platus – natūralūs, cheminiai, purškalai, apyrankės – tikrai galima rasti atitinkantį mūsų poreikius repelentą. Natūralūs aliejai taip pat atbaido erkes, populiariausi – arbatmedis, citrinžolė, eukaliptas, levanda, rozmarinai ar visų jų mišinys“, – pataria vaistininkė. Anot jos, svarbu tik atkreipti dėmesį, ar nesate alergiški šioms priemonėms.
Jeigu įsisiurbė erkė, vaistininkė K. Kudzinskienė įspėja, kad jos jokiu būdu negalima mirkyti aliejuje, nesukti ir kitaip neerzinti. „Judinama erkė išskleidžia dar daugiau seilių norėdama įsitvirtinti ir taip gauname daugiau nuodų, jei ji yra Laimo ligos ar erkinio encefalito nešiotoja gausime ir daugiau ligos užkrato“, – pastebi farmacininkė. Vis dėlto erkinio encefalito skiepas – vienintelis patikimas būdas išvengti šios ligos.
Vaistininkė pataria, pastebėjus erkę suimti ją tvirtai su pincetu (jeigu esate įgudę, galite ir pirštais) ir staigiu judesiu ištraukti, stengtis nenuplėšti galvutės. Jei erkės galvutė liko odoje, nieko daryti nereikia, ji iškris savaime po kelių dienų. Po šios procedūros svarbu dezinfekuoti įkandimo vietą. Nesiryžtantys patys traukti erkės, turėtų kreiptis į gydymo įstaigą, kad erkę ištrauktų specialistas.
Svarbu prisiminti, kad po erkės įsisiurbimo rekomenduojama mėnesį stebėti įsisiurbimo vietą ir visą kūną dėl Laimo ligos ir erkinio encefalito požymių. Laimo ligai būdingi migruojantys patinimai ir paraudimai su rausvu žiedu aplink įsisiurbimo vietą. Encefalito požymiai panašūs į gripo, vėliau gali atsirasti stiprūs galvos skausmai, pykinimas, pusiausvyros sutrikimas, vėmimas ir kiti simptomai. Pastebėjus neraminančius simptomus, reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją.
„Eurovaistinė“ jau mėnesį aštuoniose šalies vaistinėse teikia skiepų nuo erkinio encefalito paslaugą. Įmonės komunikacijos vadovė Laura Bielskė teigia, kad per šį laikotarpį vaistinėse paskiepyti daugiau nei 2000 vaistinių klientų.
„Gyventojams ypač patinka lankytis mūsų geros savijautos klinikose. Gauname iš klientų tik pačius geriausius atsiliepimus. Daugelis pasiskiepijusių spėjo iki pavasario atlikti du skiepus ir įgauti imunitetą“, – sako L. Bielskė.