„Žmogaus užspringimas, kai svetimkūnis užkemša kvėpavimo takus, gali sukelti dalinę arba visišką kvėpavimo takų obstrukciją. Laiku atpažinus ir suteikus pirmąją pagalbą, užspringusįjį galima išgelbėti. Svarbiausia, nepanikuoti ir imtis veiksmų“, – sako gydytojas Karolis Klimavičius ir su kolega, skubiosios medicinos pagalbos paramediku Tautvydu Bielevičiumi vaizdo pamokoje demonstruoja, kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringus suaugusiajam, vaikui, kūdikiui bei pačiam sau, kai nėra aplinkinių.
Dalinis ir visiškas užspringimas
Užspringus suaugusiajam ir vaikui
Visiško užspringimo atveju žmogų reiktų šiek tiek palenkti į priekį ir delno pagrindu atlikti 5 smūgius į tarpumentę. Jei po šių veiksmų žmogus neatspringsta, tuomet atliekame 5 Heimlicho manevrus. Šiuos veiksmus reiktų atlikti pakaitomis tol, kol žmogus atsprings arba neteks sąmonės. Jeigu žmogus atkosėjo svetimkūnį, nuraminame jį ir kviečiame GMP numeriu 112. Jei žmogus netenka sąmonės, saugiai jį paguldome ant žemės, kviečiame GMP ir nedelsiant pradedame pradinį gaivinimą.
Užspringus vaikui atliekami lygiai tokie patys pirmosios pagalbos veiksmai, kaip ir suaugusiajam. Esant daliniam užspringimui – skatiname kosėti, o visiškam užspringimui – atliekame 5 smūgius į tarpumentę ir 5 Heimlicho manevrus. Tiesa, teikiant pagalbą vaikui, reiktų suaugusiajam atsiklaupti ant kelių, kad ūgiai būtų viename lygyje.
Jei žmogus labai stambus ir negalime jo apglėbti bei taikyti Heimlicho manevro, reiktų jį nugara atremti į sieną. Tuomet žmogui, kuris teikia pagalbą, rankas reikia sukryžiuoti taip, kaip atliekant pradinio gaivinimo veiksmus, delno pagrindą dėti apatinėje springstančiojo krūtinės ląstos dalyje ir atsistojus prieš jį atlikti 5 krūtinės ląstos paspaudimus. Taip pat nepamiršti ir 5 smūgių į tarpumentę.
Užspringus kūdikiui
Kai užspringote ir esate vienas
Jeigu užspringus galite kosėti, tai patariama tą daryti kuo stipriau ir kiek palinkus į priekį. Jeigu turite galimybę, kuo greičiau surinkite numerį 112. Dispečerinė nustatys Jūsų buvimo vietą. Jeigu kosėjimas nepadeda ir darosi blogiau, atlikite Heimlicho manevrą sau patys. Vienos rankos kumštį nykščiu į priekį uždėkite ant epigastrio srities, tada kita ranka suimkite už savo kumščio ir staigiu judesiu visu kūnu trenkitės į šalia esantį stabilų objektą.