Juodos ir tamsiai rudos spalvos pigmentas melaninas nulemia žmogaus odos, akių bei plaukų spalvas, taip pat saugo odą bei akis nuo kenksmingų saulės spindulių.

Patamsėjusios alkūnės

„Nors su patamsėjusiomis odos sritimis gali susidurti visi žmonės, turintiems tamsesnį ar vidutiniško tamsumo odos atspalvį ši problema atsiranda dažniau, kadangi jų odoje daugiau melanino nei šviesesnius odos atspalvius turinčių žmonių. Šie patamsėjimai dažniausiai yra nepavojingi žmogaus sveikatai ir nereikalauja rimto gydymo.

Tačiau esant dideliam diskomfortui, nežinant patamsėjusios odos atsiradimo priežasties, atsiradus papildomiems simptomams arba, jei naminės ar kosmetinės priemonės nepadeda, reikėtų kreiptis pas gydytoją ar dermatologą“, – pranešime žiniasklaidai sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Gabrielė Krutulytė.

Gabrielė Krutulytė

Kas lemia hiperpigmentaciją?

Odos hiperpigmentaciją gali sukelti įvairios priežastys: negyvų odos ląstelių susikaupimas, tam tikrų preparatų, pavyzdžiui, kontraceptinių tablečių vartojimas, hormoniniai pokyčiai ar sutrikimai, nėštumas, strazdanos ar pigmentinės dėmės, polinkis joms, kosmetinės priemonės, tam tikros odos ligos, pavyzdžiui, psoriazė, egzema, uždegiminiai procesai, odos traumos ir pan.

„Jų atsiradimą lemia ir genetinis polinkis. Ultravioletiniai spinduliai ir per ilgas ar per dažnas mėgavimasis saulės voniomis gali skatinti patamsėjimų atsiradimą ar paryškėjimą, kadangi tai stimuliuoja melanino gamybą odoje.

Dažnas plaukų šalinimas pažastų srityje taip pat gali didinti odos tamsėjimą“, – aiškina vaistininkė.

Patamsėjusios pažastys

Kova namų sąlygomis

Pasak G. Krutulytės, su odos patamsėjimais įmanoma kovoti ir namų sąlygomis. Alavijo gelių ar kitų alavijo priemonių naudojimas keletą kartų per dieną ant probleminės vietos gali pagelbėti šviesinant odą, kadangi jame esanti medžiaga aloinas aktyviną šį procesą, skatindamas tam tikrų receptorių stimuliaciją.

„Odos balinimui galima naudoti citrusinių vaisių sultis, net ir sumaltas jų žieveles: reikia suvilgyti skiestomis sultimis vatos tamponėlį ir patepti jomis patamsėjusias, nepažeistos odos sritis, palaikyti priemonę ant odos keletą minučių ir po to ją kruopščiai nuplauti.

Ciberžolės pasta taip pat pasižymi balinančiomis savybėmis – nedidelį kiekį ciberžolės miltelių sumaišyti su vandeniu, užtepti ant odos ir palikti 10 min., po kurių būtiną tą vietą švariai nuplauti“, – vardija ji.

Ciberžolė

Kokosų aliejus ne tik šviesina, bet ir gerai drėkina bei maitina odą, todėl patariama tepti juo patamsėjusias alkūnes ar kelius keletą kartų per savaitę po maudynių nakčiai. Vietoj kokosų aliejaus galima naudoti alyvuogių arba migdolų aliejų.

Kartais šviesinimui gali būti naudojamos ir šiek tiek švelnesnės priemonės: bulvė ar agurkas. Vaistininkė pataria supjaustyti bulvę plonais griežinėliais, juos uždėti, pavyzdžiui, pažastų srityje 5–10–čiai minučių ir po to odą švariai nuplauti. Šią procedūrą galima kartoti porą kartų per dieną.

Agurkas

„Agurkas gali būti paruošiamas tokiu pačiu būdu kaip ir bulvė arba naudojamos jo sultys. Jos tepamos ant odos ir laikomos apie 20 min., kartojant 1–2 kartus per dieną. Agurko sultys taip pat gali būti maišomos su ciberžole stipresniam odos šviesinimo efektui išgauti.

Naudojant pantenolio turinčias priemones keletą savaičių, galima pašviesinti patamsėjusius odos plotus. Tokiu efektu pasižymi ir kosmetinės priemonės, turinčios sudėtyje vitaminų B5, E ar C“, – rekomenduoja G. Krutulytė.

Patamsėję keliai

Kaip išvengti patamsėjimų?

Norint išvengti odos patamsėjimų arba sumažinti galimybę jiems atsirasti, vaistininkė pabrėžia nuolatinės ir ilgalaikės odos priežiūros svarbą. Anot jos, reikia nepamiršti kelių dalykų: 1–2 kartus per savaitę odą švelniai nušveisti, kad būtų pašalintos susikaupusios negyvos jos ląstelės.

Taip pat oda turi būti nuolat maitinama bei drėkinama, kadangi sausesnė oda yra labiau linkusi į patamsėjimus, tad po kiekvienų maudynių rekomenduojama naudoti kūno kremą ar losjoną. Šveitimas ir drėkinimas taip pat padeda kiek pašviesinti patamsėjimus alkūnių, kelių ar pažastų srityse.

Patamsėjusios pažastys

„Svarbu prižiūrėti odą ir esant saulėje – visada naudokite apsauginius kremus nuo saulės, kurie ne tik apsaugos nuo kenksmingų saulės spindulių, bet ir nuo patamsėjimų atsiradimo bei neleis jiems intensyvėti. Šviesinant tamsias odos sritis gali pagelbėti ir kai kurių vitaminų vartojimas – vitamino C, B12 arba E.

Vitaminas C padeda odai gaminti daugiau kolageno ir slopina melanino susidarymą. Vitaminas B12 taip pat skatina kolageno susidarymą, tuo pačiu palaikydamas naujų odos ląstelių augimą. Vitaminas E irgi padeda atkurti kolageną bei sumažina odos pabrinkimą“, – akcentuoja G. Krutulytė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją