„Pasinaudojome ta galimybe, kai reikėjo susirinkti patiems gyventojams. Mes taip pat irgi atsiėmėme vaistinėje“, – prisiminė Simona.
Visai neseniai Simona patikrino jų galiojimo laiką: „Iš tikrųjų jis artėja į pabaigą. Taigi, yra šioks toks neramumas, kaip bus toliau, kokios bus priemonės?“
Tabletes žada atnaujinti
Ekstremalių sveikatai situacijų centro vyriausioji specialistė Sandra Idienė LNK žinioms sakė: „2020 metais perduotų kalio jodido tablečių galiojimo laikas baigiasi šių metų pabaigoje, tai yra gruodžio 31 dieną. Antrosios partijos galiojimo laikas baigiasi kitų metų pradžioje, tai yra vasario 28 dieną“.
Kalio jodidas nemokamai dalintas šešiolikoje savivaldybių, gyvenantiems 100 km spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje.
„Centras šiuo metu inicijavo beveik 5 mln. kalio jodido tablečių pirkimą, siekiant atnaujinti išduotas tabletes. Šios naujosios tabletės taip pat bus perduotos asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, toms pačioms savivaldybėms ir Greitosios medicinos pagalbos tarnybai.
Planuojame, kad kalio jodido tabletes turėsime dar šių metų pabaigoje. Jas perduosime savivaldybėms, kurios toliau organizuos kalio jodido tablečių išdalinimą gyventojams“, – paaiškino S. Idienė.
Kalio jodido tabletės kainuos daugiau nei 530 tūkst. eurų.
Pasibaigusio galiojimo kalio jodido vartoti negalima
Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytojas Irmantas Aleksa įspėjo „griežtai nevartoti pasibaigusio kalio jodido tablečių. Kitaip visapusiškai sukelsite sau nepageidaujamus poveikius. Galite net susikelti ūminį kasos uždegimą – pankeratitą“.
Nei druska, nei jodo tirpalas, nei jodo maisto papildai netolygūs tabletėms.
„Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė patikslino: „Tai – trys skirtingi preparatai. Kalio jodido tabletės ir turi būtent šią indikaciją – prisotinti skydliaukę jodu, kuris nėra radioaktyvus, ir taip apsaugoti skydliaukę nuo aplinkoje esančio radioaktyvaus jodo. Spiritiniai tirpalai yra skirti tik žaizdų dezinfekcijai“.
Domisi ir negavę recepto
Kalio jodido preparatais domisi ir vienas–kitas tam recepto negavęs žmogus.
„Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas sakė: „Tokių pacientų, kurie norėtų įsigyti kalio jodido papildomai arba tiesiog už savo lėšas, sulaukiame, bet jų tikrai yra labai nedaug. Tai padaryti galima: kiekviena vaistinė gali turėti arba užsakyti kalio jodidą – jo tiekimas pakankamai geras“.
M. Rutalė taip pat sakė, kad pastebimas susidomėjimas kalio jodido preparatu: „Būna, kad ateina žmonės įsigyti savarankiškai, nes vaistas yra nereceptinis“.
Nevartoti prevenciškai
Radiacinės saugos centro atstovai patarė jokiu būdu negerti tablečių bet kada, nes pasitaiko netikslios arba netikros informacijos apie branduolines avarijas.
Kad kalio jodidas nėra vartojamas prevenciškai, patvirtino ir R. Blynas: „Jis turėtų būti vartojamas tik tuo atveju, kada įvyksta kažkokia branduolinė katastrofa. Kitaip tariant, valstybės institucijos tikrai praneš, kada reikia tą daryti“.
„Preparatą [įvykus katastrofai] reikėtų išgerti kuo greičiau. Maksimumas yra apie 8 val., kada dar šis jodas yra efektyvus“, – patarė M. Rutalė.
Apie tablečių atsiėmimą gyventojus informuos savivaldybės. Naujasis kalio jodido tablečių dalinimas numatomas dar šiemet.
„Buvo pacientų, kurie tuo metu, kai dalino tabletes, dar negyveno Vilniaus mieste ir prisirašė čia jau po visų kalio jodido tablečių išrašymo. Esu išrašęs receptą kalio jodido tabletėms“, – sakė gydytojas I. Aleksa.
O R. Blynas nuramino: „Tikrai tikiu, kad visi vaistininkai, kurie padėjo kalio jodidą dalinti prieš kelis metus, lygiai taip pat padės ir dabar“.
Pasibaigusio galiojimo tabletes reikėtų pristatyti atgal į vaistines.
Visą LNK žinių siužetą galite pamatyti čia: