Visiems mums norisi juoktis, žiūrėti užvertus galvą į spalvotus fejerverkus, šokti ir dainuoti, rašoma pranešime spaudai.

Nepaisant šio visuotinio džiaugsmo, yra viena tema, kuri neturi būti užmiršta šiomis dienomis. Tai tinkamo garso lygio profilaktika.

Mūsų klausa yra jautresnė nei mums atrodo

„Kasdien mus supa begalė garsų: mes bendraujame su kitais žmonėmis, klausomės muzikos, radijo ir televizijos, namuose nežymiai burzgia skalbimo mašina ar dulkių siurblys, lauke girdime pravažiuojančio transporto triukšmą. Paprastai šie garsai yra leistinos normos ir mūsų klausos nepažeidžia,“ – sako klausos centro „Audiomedika“ vadovas Mindaugas Jonaitis.

Vis dėlto švenčių metu neretai mėgstame pasigarsinti muziką, dažniau lankomės koncertuose, triukšminguose vakarėliuose. Tuomet darosi sunkiau susikalbėti, reikia įsitempti, norint kitą išgirsti. Belaukdami Naujųjų metų dažnas įsijgyja pirotechnikos sprogmenų, garsiai sprogrsančių petardų.

Per didelis staigus garsas arba šiek tiek mažesnis, bet besitęsiantis ilgesnį laiką, gali pažeisti mūsų klausą.

Klausos pažeidimas gali nutikti iš karto arba silpti palengva. Net jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ryškaus poveikio stiprus garsas nepadarė, deja, problemos gali išryškėti gerokai vėliau.

Klausos sutrikimų galima išvengti

Visų pirma reiktų suprasti, kokio stiprumo yra paprasčiausi kasdieniai garsai ir kur yra toji pavojinga garso riba.

Klausos centro vadovas M. Jonaitis sako, jog namuose veikiantis šaldytuvo skleidžiamas garsas siekia 45 dB, vidutinio garsumo pokalbis – 60, intensyvaus eismo – 85, ausinukas, įjungtas visu garsu – 105, policijos, greitosios medicinos pagalbos, ugniagesių sirenos – 120, o štai fejerverkai, petardos ir šaunamieji ginklai gali sukelti garsą, siekiantį iki 150 dB.

„Labai svarbu prisiminti, jog garsai, kurie viršija 85 dB, jau gali pakenkti jūsų klausai. Kuo tas garsas stipresnis ir kuo ilgiau esate arti to garso šaltinio, tuo skaudesnės gali būti pasekmės,“ – teigia klausos specialistas Mindaugas Jonaitis.

Tad savo pačių saugumo dėlei prisiminkite keletą paprastų, bet naudingų patarimų.

Jei galima, pašalinkite stipraus garso šaltinį arba pasitraukite nuo jo kuo toliau.

Itin triukšmingoje aplinkoje (pavyzdžiui, klube ar koncerte) apsaugokite savo klausą ausų kištukais ar specialiomis nuo didelio garso izoliuojančiomis ausinėmis. Ausų kištukai slopina garsą iki 15–30 dB ir sumažina klausos pažeidimo pavojų.

Dėmesingai saugokite vaikų ausis, nes jie per maži apsisaugoti patys.

Įspėkite šeimos narius, draugus, kolegas, jei žinote ar numanote, jog kurį laiką teks būti didelio garso lauke – tegul savo klausos apsauga pasirūpina ir jie.

Po triukšmingų švenčių leiskite savo klausai pailsėti: kurį laiką visiškai neklausykite muzikos, radijo ir televizijos, pabūkite visiškoje tyloje.

Būtinai pasitikrinkite klausą pas specialistus, jeigu įtariate, jog ji susilpnėjo.

Tegul šventės būna džiugios ir saugios jums ir jūsų artimiesiems.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)